Connect with us

Shqipëri

Meta nuk kursen ndërkombëtarët: Ata mund të thonë se fluturon edhe gomari, por në Shqipëri nuk ndodh

Published

on

Presidenti Ilir Meta në një deklaratë për mediat nga Durrësi përsëriti sot thirrjen për dialog, me qëllim që t’i jepet një zgjidhje situatës politike, pasi kriza mund të përshkallëzohet.

Meta mes të tjerash u shpreh se nëse nuk organizohen zgjedhje para datës 17-18 tetor, ‘provimi i vjeshtës’ siç e quajti ai nuk do të kalohet, duke iu referuar përgjigjes për negociatat.

Po ashtu kreu i shtetit nuk u kursye me ndërkombëtarët, duke përmendur se ata mund të thonë edhe “fluturon gomari”.

“Çdo shqiptar dhe ndërkombëtar që na thonë se ‘gomari fluturon’, ne mund ti themi se kjo ndodh në ëndërr, në piktura, por ne e dimë që këtu në Shqipëri nuk ndodh, ‘nuk fluturon gomari’. Të gjitha këto qoka, edhe ndërkombëtare shkojnë kundër standarteve. Duhet të përfitojmë nga momente pozitive që ka arritur Maqedonia”, tha Meta, duke iu referuar deklaratave të ndërkombëtareve për zgjedhjet e 30 qershorit.  

Sakaq, lidhur me 13 tetorin, datë e dekretuar nga ky i fundit për tu mbajtur zgjedhjet, Meta u shpreh se është fleksibël, pasi u shpreh se kjo datë i ka krijuar Ramës idenë e tersit.

“Unë jam fleksibël për ta parë çështjen e 13 tetorit meqë mund tu ketë krijuar idënë  tersit, për mua ka rëndësi 19 tetori. Nuk çelen negociatat me qoka ndërkombëtare, vetëm me standarde. Dëshirojnë një zgjidhje, janë të mirëpritur në presidencë. Duan ta zgjidhin diku tjetër ata e dimë që është një adresë serioze”, tha ai.

Kreu i shtetit u pyet nga gazetarët edhe për vendimin e gjykatës së Durrësit që nuk i dha mandatin kandidates së PS, Valbona Sako. Lidhur me këtë Meta nuk u mbështet tek rasti në fjalë, por theksoi se çdo proces gjyqësor që vazhdohet është një demostrim i rrëmujhanes ligjore. 

Më shumë nga fjala e presidentit:

Nëse para datës 17-18 tetorit ne nuk do të arrijmë të organizojnë zgjedhje gjithëpërfshirëse provimi i vjeshtës është i pakalueshëm dhe në vend që ne duhet ta kishim gjetur këtë zgjidhje që në momentin e parë kur unë formisa dekretin, të paktën të mos humbasin asnjë sekond nga sot edhe në vazhdim sepse 17-18 tetori do ikë dhe do vijë 19 tetori.

Është e qartë se e vetmja datë që unë nuk ndikoj dot është kjo. Së dyti jam fleksibël, meqe mund ti ketë dalë shtrembër në filxhan 13 tetori, ta shikojë. Unë kam kohë që po pres me shumë durim dhe shpresë për të dhënë një zgjidhje të përgjgjshme, përndryshe kjo krizë do vazhdojë të përshkallëzohet.

Çdo proces gjyqësor që vazhdohet është një demostrim i rrëmujhanes ligjore, është rezultat i mungesës së respektit për kushtetutën i keqzbatimit të ndryshimeve, kjo gjë u demostrua shumë qartë ku me një qarke Kuvendi shpalli inekzistent dekretin e presidentit. Duhet të kenë të qartë të gjithë qytetarët se nuk ka patur zgjedhje të qytetarëve, zgjedhje shtetërore, kushtetuese në 30 qershor. Cdo shqiptar dhe ndërkombëtar që na thonë se gomari fluturon, ne mund ti themi se kjo ndodh në ëndërr, në piktura, por ne e dimë që këtu në Shqipëri nuk ndodh. Të gjitha këto qoka, edhe ndërkombëtare shkojnë kundër standarteve. Duhet të përfitojmë nga momente pozitive që ka arritur Maqedonia.

Nuk kam asnjë shqetësim për asnjë komision hetimor në Shqipëri që gjykon veprimet e mia, fare, fare. I vetmi shqetësim i imi është data 19 tetor. Çfarë do u themi shqiptarëve? Do u themi e kishte fajin, Edi, Luli dhe Mona, apo na e thanë këtë ca evropianë.

Unë jam fleksibël për ta parë çështjen e 13 tetorit meqë mund tu ketë krijuar idënë  tersit, për mua ka rëndësi 19 tetori. Nuk çelen negociatat me qoka ndërkombëtare, vetëm me standarde. Dëshirojnë një zgjidhje, janë të mirëpritur në presidencë. Duan ta zgjidhin diku tjetër ata e dimë që është një adresë serioze.

https:/www.newsbomb.al/kriza-meta-nuk-kursehet-me-nderkombetaret-nuk-fluturon-gomari-negociatat-s-hapen-me-qoka-172583

Continue Reading

Lajme

Reshjet në Shqipëri, situatë e rëndë në disa zona

Published

on

By

Reshjet në Shqipëri, situatë e rëndë në disa zona

Moti i keq ka përfshirë Shqipërinë dy ditësh, ndërkohë që situata në disa zona është problematike. Një situatë e rënduara paraqitet në Shkodër që prej ditës së djeshme, ku reshjet e shumta të shiut dhe shkarkimet e hidrocentraleve kanë përmbytur 2405 hektarë tokë dhe 590 banesa. Teksa shumë zona janë nën ujë, qytetarët kanë lëvizur me varka për të shpëtuar jetën duke u evakuuar në një vend të sigurt. Në Shkodër u konfirmuan edhe dy viktimat e para nga moti i keq, ku babë e bir i mori dje rryma e ujit dhe u gjendën të pajetë sot. Shtimi i reshjeve ka sjellë edhe daljen e lumit Ishëm nga shtrati gjatë natës, duke shkaktuar disa përmbytje në disa zona në Fushë-Krujës. Probleme ka me energjinë elektrike në disa zona ku ka pasur ndërprerje të shpeshta. Situata në Vlorë gjatë mëngjesit të kësaj të hëne ka qenë relativisht e qetë./Alsat.mk

Continue Reading

Bota

I quajtën emigrantët shqiptarë kriminelë, Shkencëtarja shqiptare në Universitetin e Harvard’it ua mbyll gojën të gjithëve!

Published

on

By

I quajtën emigrantët shqiptarë kriminelë, Shkencëtarja shqiptare në Universitetin e Harvard’it ua mbyll gojën të gjithëve!

Profesoresha shqiptare në Universitetin e Harvardit për shkencë, Detina Zalli ka reaguar pas lajmeve të bujshme në Britani për emigrantët shqiptarë.

Ajo shprehet se është ndjerë keq me etiketimet që iu janë vënë shqiptarëve duke i cilësuar si kriminelë.

Postimi i plotë:

Gjatë ditëve të fundit, jam ndjerë i trishtuar nga mënyra se si media në Mbretërinë e Bashkuar u është referuar shqiptarëve me kaq negativitet, duke i etiketuar ata “kriminelë. “Kjo më solli kujtimet kur isha 13 vjeç dhe fëmijët e tjerë në shkollën time në mënyrë rutinore më referuan si “një kriminel” për arratisje në Mbretërinë e Bashkuar për t’i shpëtuar luftës civile.

Kjo vazhdoi për tre vjet rresht. Çdo ditë. Isha e shkatërruar, më mungonte vetëvlerësimi dhe jeta ime nuk kishte kuptim. Kanë kaluar njëzet vjet, dhe gjatë kësaj kohe kam pasur bekimin të punoj në disa nga universitetet më prestigjioze në botë, përfshirë Universitetin e Harvardit, Universitetin e Oksfordit dhe Universitetin e Kembrixhit.

Unë kam qenë shkencëtarja më e re post-doktoral në Harvard, kam drejtuar kurse për studentë universitarë dhe pasuniversitarë, kam fituar shumë bursa dhe kam bashkëpunuar me laureatët e çmimit Nobel. Por më e rëndësishmja, unë kam ndikuar në jetën e më shumë se 10,000 studentëve nga prejardhje të ulët socio-ekonomike në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA, Indi, Kinë dhe Evropën Lindore. Kam ndihmuar refugjatët, emigrantët dhe pacientët me kancer (dhe do të vazhdoj ta bëj këtë).

Po. Dhe unë jam shqiptar. Si fëmijë, nuk mund të mbrohesha. Ndjej se është e rëndësishme të ngre zërin për të shpëtuar fëmijët e tjerë shqiptarë që shkojnë në shkollat e Mbretërisë së Bashkuar dhe që mund të përjetojnë bullizëm Shpresoj që media në Mbretërinë e Bashkuar të reflektojë për këtë. Siç them shpesh: “Pavarësisht se nga je. Të gjithë flasim të njëjtën gjuhë. Gjuha e ADN-së!”

‘Emri im është Detina. Unë jam shqiptar ashtu siç ishte nënë Tereza. Kam punuar në disa nga universitetet më prestigjioze në botë. Por për mua promovimi më i madh është të qenit “NJERI”. Barack Obama dikur tha: “Bëhu ndryshimi që kërkojmë”. Le të jemi ky Ndryshim duke përqafuar Gjithëpërfshirjen dhe Diversitetin të cilat na japin Bukuri dhe Forcë! Dhe gjithmonë kujto: “Pavarësisht se nga jeni, ne flasim të njëjtën gjuhë. Gjuha e ADN-së! “, shkruan ajo në rrjetin social Facebook.

Continue Reading

Lajme

Gjithçka që u nënshkrua në mbledhjen e sotme ndërqeveritare Maqedonia e Veriut-Shqipëri

Published

on

By

Gjithçka që u nënshkrua në mbledhjen e sotme ndërqeveritare Maqedonia e Veriut-Shqipëri

21 marrëveshje dhe memorandume janë nënshkruar sot në Shkup mes dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Përkatësisht janë 12 memorandume, 5 marrëveshje, 3 protokolle dhe 1 program.

Marrëveshjet përfshijnë bashkëpunim në fushën e sigurisë, turizmit, tregtisë, si edhe bashkëpunim ne fushën e energjisë elektrike.

Marrëveshjet

• Marrëveshje ndërmjet Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Këshillit të ministrave të Republikës së Shqipërisë për formimin e ekipeve të përbashkëta të punës në sferën e sigurisë.
• Marrëveshje bashkëpunimi në fushën e shëndetësisë ndërmjet Ministrisë së Shëndetësisë të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të Republikës së Shqipërisë.
• Marrëveshje bashkëpunimi ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë për rikthimin e ikonave të trafikuara ne vendin e tyre të origjinës.
• Marrëveshje ndërmjet Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut për delegimin e trafikut ajror dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë.
• Marrëveshje ndërmjet Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë për vendosjen e transportit ndërshtetëror ndërmjet Liqenit të Ohrit.

Memorandumet
• Memorandum bashkëpunimi për çështjen e integrimit në BE ndërmjet Sekretariatit për Çështje Europiane të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë Veriore dhe Ministrit të Shtetit, Kryenegociatorit të RSh.
• Memorandum i mirëkuptimit ndërmjet Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Ministrisë së Evropës dhe Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë për bashkëpunim në fushën e trajnimeve.
• Memorandum bashkëpunimi ndërmjet Ministrisë së Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë për bashkëpunim në fushën e digjitalizimit të shërbimeve konsullore.
• Memorandum mirëkuptimi ndërmjet Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Shqipërisë për bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes
• Memorandum Mirëkuptimi dhe bashkëpunimi në fushën e Financave Publike dhe Procesit të Aderimit në Bashkimin Europian ndërmjet Ministrisë së Financave të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë të Republikës së Shqipërisë.
• Memorandum bashkëpunimi në sektorin e energjisë ndërmjet Ministrisë së Ekonomisë të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë të Republikës së Shqipërisë.
• Memorandum bashkëpunimi ndërmjet Ministrisë së Ekonomisë të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes të Republikës së Shqipërisë.
• Memorandum bashkëpunimi ndërmjet Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Arsimit dhe Sportit të Republikës së Shqipërisë lidhur me lekturën/redaktimin gjuhësor të gjuhës shqipe.
• Memorandum bashkëpunimi ndërmjet Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Arsimit dhe Sportit të Republikës të Republikës së Shqipërisë lidhur me zbatimin e gjuhës së shenjave të gjuhës shqipe.
• Memorandum bashkëpunimi në fushën e politikës sociale dhe mbrojtjen e fëmijëve ndërmjet Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të Republikës së Shqipërisë.
• Memorandum mirëkuptimi ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë për bashkëpunim për zhvillimin e lidhjes rrugore.
• Memorandum mirëkuptimi ndërmjet Ministrisë së Shoqërisë Informatike dhe Administratës të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjetikës të Republikës së Shqipërisë në fushën e digjitalizimit.
• Marrëveshjet
• Marrëveshje ndërmjet Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Këshillit të ministrave të Republikës së Shqipërisë për formimin e ekipeve të përbashkëta të punës në sferën e sigurisë.
• Marrëveshje bashkëpunimi në fushën e shëndetësisë ndërmjet Ministrisë së Shëndetësisë të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të Republikës së Shqipërisë.
• Marrëveshje bashkëpunimi ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë për rikthimin e ikonave të trafikuara ne vendin e tyre të origjinës.
• Marrëveshje ndërmjet Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut për delegimin e trafikut ajror dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë.

• Marrëveshje ndërmjet Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë për vendosjen e transportit ndërshtetëror ndërmjet Liqenit të Ohrit.

Protokollet
• Protokoll ndërmjet Ministrisë së Brendshme të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Brendshme të Republikës së Shqipërisë për implementimin e kontrollit të përbashkët kufitar në pikën e përbashkët të kalimit kufitar Qafë-Thanë.

• Protokoll ndërmjet Ministrisë së Financave dhe Administratës Doganore të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë – Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave të Republikës së Shqipërisë në lidhje me zbatimin e marrëveshjes për njohjen e ndërsjellë të operatorëve ekonomikë të autorizuar – autorizimet për sigurinë dhe mbrojtjen (OEAS, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut.

• Protokolli zbatues ndërmjet Ministrisë së financave-Drejtoria e Doganës e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë – Drejtoria gjenerale për doganën e Republikës së Shqipërisë për zbatimin e marrëveshjes në mes qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Këshillit të ministrave të Republikës së Shqipërisë për vendosjen e vendkalimit të përbashkët kufitar në mes Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut, i nënshkruar më 10.06.2021 në Tiranë për vendkalimin ndërkombëtar Qafë-Thanë (Republika e Maqedonisë së Veriut – Qafë-Thanë – Republika e Shqipërisë).

Programi
• Programi për bashkëpunim ndërmjet Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Arsimit dhe Sportit të Republikës së Shqipërisë në fushën e arsimit dhe shkencës për periudhën 2023-2026.

Continue Reading

Aktuale