Connect with us

Lajme

Kush do të ulet në karriken e Janevës? Sela kërkon të jetë dikush nga BE

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela kërkon që në krye të Prokurorisë Speciale të vijë një kuadër nga Bashkimi Evropian. Sipas tij, patjetër duhet të funksionojë një organ siç është Prokuroria Speciale, brenda gjyqësorit, por se aktorët që ishin në këtë prokurori kanë humbur kredibilitetin.

“Në lidhje me këtë është e nevojshme dhe urgjente që në kuadër të sistemit gjyqësor të bëhen ndryshimet e nevojshme që në krye të Prokurorisë speciale të vijë kuadër nga vendet e Bashkimit Evropian, në kuadër të Prokurorisë së përgjithshme dhe ndryshimeve të ligjeve të ndryshme dhe kushtetuta. Me automatizëm dhe urgjentisht të lejohet të bëhet duke u kyçur ekspertë të jashtëm që do të merren me zbulimin e rasteve kriminale dhe korruptive, sidomos kur shqiptarët kanë humbur besimin tek sistemi i drejtësisë”, u shpreh kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela.

Kreu i BDI-së Ali Ahmeti në vazhdimësi ka kërkuar hetim ndërkombëtar për të gjitha rastet që konsiderohen të montuara politikisht.

“Ne me kohë ua kemi tërhequr vërejtjen. Ne nuk duam drejtësi selektive. Ne duam drejtësia të ndahet për të gjithë njësoj. Ne duam sundim të ligjit. Ne duam veting. Ne duam që lufta kundër krimit dhe korrupcionit të bëhet për të gjithë njësoj. Sepse krimi dhe korrupcioni nuk kanë identitet kombëtar”, deklaroi kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti.

Partitë maqedonase ende nuk kanë qëndrim për atë se kush duhet të jetë në krye të PPS-së dhe se vallë a duhet dikush nga jashtë të udhëheqë me të. VMRO-DPMNE-ja mbetet në qëndimin se PPS-ja është jofunksionale dhe se ka ardhur fundi i saj, poashtu kërkojnë edhe paraburgim për Katica Janevën. Ndërsa LSDM mban qëndrimin se PPS duhet ta vazhdojë punën, por pa treguar se kush duhet të vijë në krye të saj.

 

BURIMI: TV21

Continue Reading

Lajme

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Published

on

By

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Për dy vëllezërit pa shtetësi të lindur, rritur e shkolluar në vendëlindjen e tyre në Kumanovë (rasti i paraqitur mbrëmë në Alsat M) të cilët nga muaj gusht i vitit të kaluar kanë aplikuar përsëri për marrjen e shtetësisë, kushdo që nuk zbaton ligjin do duhet të pergjigjet penalisht.

Dy janë momentet që duhet potencuar për byrokratët që guxojnë të jenë mbi ligjin:

1. Personat që kanë jetuar deri më 8 shtator 1991 në territorin e Republikës së Maqedonisë, marrin shtetësi vetëm me njërin nga dokumentet e përcaktuara. Pra, Agjencionit për Siguri Kombëtare-ANB, nuk i kërkohet mendim.

2. Edhe po të jetë parashtruar kërkesa nga “i huaj” për të cilët duhet të jep mendim ANB-ja, ai mendim nuk duhet të jepet më vonë së gjashtë muaj sepse me ndryshimet e fundit të ligjit thuhet: “Organi i cili vendos për paragrafin 1 pika 8 të ketij neni (fjala është për ANB- në) miraton vendim në afat prej gjashtë muajve pas parashtrimit të kërkesës së të huajit” .

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Lajme

Kriza energjetike problem për kompanitë!

Published

on

By

Kriza energjetike problem për kompanitë!

Kyetari i Odës Ekonomike Branko Azeski dhe Kryetari i OEMVP-së Mendi Qyra do të kërkojnë nga Qeveria që të zgjidhet problemi me krizën energjetike të bizneseve dhe kompanive. Mendi Qyra tha se do të mundohen të gjejmë zgjidhje edhe për të rinjtë që të mos ikin nga vendi.

“Një ndër problemet më të rëndësishme që ka biznesi sidomos mikro dhe biznesi i vogël është energjetika që ne sigurisht të kërkojmë nga Qeveria të gjejmë forma më të përshtatshme që të zgjidhet ky problem. Përveç problemin e energjetikës ne kemi problemin e resurseve njerëzore e cila për fat të keq të rinjtë edhe pjesa tjetër e popullatës po largohet nga Maqedonia dhe ne bëjmë ç’mos që të gjejmë forma të përshtatshme që ky problem të zbutet”, tha Mendi Qyra, kryetar i OEMVP.

“Ne do t’i përfaqësojmë interesat e bizneseve, kompanive, edhe në kushte kaq të vështira. Unë e di bagazhin e kolegut tim, dhe besoj që do t’i ndjek sukseset e tij të veprimtarisë”, theksoi Branko Azeski, kryetar i Odës Ekonomike.

Continue Reading

Aktuale