Connect with us

Lajme

Zaev: Nuk kam komunikuar në telefon me Katica Janevën

Published

on

Kryeministri Zoran Zaev sot para gazetarëve ka mohur zërat se ai nuk ka biseduar në telefon me Katica Janevën, pas disa shkrimeve nëpër mediat e vendit, ku thuhej se ka pasur urdhër për arrestimin e Katica Janevës, por se ajo ka shpëtuar për shkak se ka telefonuar një ish diplomat dhe një zyrtar të lart të qeverisë. Zaev tha se sot mund të lexojmë gjithçka, por se janë qytetarët që vlerësojnë se cila është e vërtet, përcjell in7.

“Mund të lexojmë gjithçka, mund të them se nuk jam dëgjuar me Katica Janevën. Nuk është i saktë, Sot mund të lexoni gjithçka, qytetarët mund të vlerësojnë. Nëse dikush ka kontaktuar me dikë, ju mund ta vërtetoni në proces t’i pyesni vetë ata. Mu më pyetët dhe unë thash që jo. Prokuroria tha se është shkuar në shtëpinë e saj dhe vetëm i është marrë telefoni. Kur bëhet fjalë për persona të tillë, ku opinioni ka interesim më të madh, Prokuroria duhet të jep informata”, ka thënë kryeministri Zoran Zaev.

Zaev gjtihashtu ka thënë se deri në momentin që nuk dëshmohet se Janeva është e përfshirë në krim dhe korrupsion qëndron pas saj, duke shtuar se ka plotësisht besim tek sistemi gjyqësor i cili ka për detyrë që të rikthejë besimin e qytetarëve tek drejtësia në vend.

“Besoj se çdokush kush ka gabuar, duhet të përgjigjet dhe do të përgjigjet. Kjo është ajo që besoj. Vetëm kështu mund ta sjellin drejtësisë. Bartësit e funksioneve gjyqësore nuk i kanë borxh askujt, përpos qytetarëve. Detyrë e sistemit gjyqësor është ta kthej drejtësinë në vend. Nuk është e ideale, duhet të punohet në këtë drejtim, dhe vetëm kështu do të jemi shtet normal”, ka thënë më tej kryeministri Zaev./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Published

on

By

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Për dy vëllezërit pa shtetësi të lindur, rritur e shkolluar në vendëlindjen e tyre në Kumanovë (rasti i paraqitur mbrëmë në Alsat M) të cilët nga muaj gusht i vitit të kaluar kanë aplikuar përsëri për marrjen e shtetësisë, kushdo që nuk zbaton ligjin do duhet të pergjigjet penalisht.

Dy janë momentet që duhet potencuar për byrokratët që guxojnë të jenë mbi ligjin:

1. Personat që kanë jetuar deri më 8 shtator 1991 në territorin e Republikës së Maqedonisë, marrin shtetësi vetëm me njërin nga dokumentet e përcaktuara. Pra, Agjencionit për Siguri Kombëtare-ANB, nuk i kërkohet mendim.

2. Edhe po të jetë parashtruar kërkesa nga “i huaj” për të cilët duhet të jep mendim ANB-ja, ai mendim nuk duhet të jepet më vonë së gjashtë muaj sepse me ndryshimet e fundit të ligjit thuhet: “Organi i cili vendos për paragrafin 1 pika 8 të ketij neni (fjala është për ANB- në) miraton vendim në afat prej gjashtë muajve pas parashtrimit të kërkesës së të huajit” .

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Lajme

Kriza energjetike problem për kompanitë!

Published

on

By

Kriza energjetike problem për kompanitë!

Kyetari i Odës Ekonomike Branko Azeski dhe Kryetari i OEMVP-së Mendi Qyra do të kërkojnë nga Qeveria që të zgjidhet problemi me krizën energjetike të bizneseve dhe kompanive. Mendi Qyra tha se do të mundohen të gjejmë zgjidhje edhe për të rinjtë që të mos ikin nga vendi.

“Një ndër problemet më të rëndësishme që ka biznesi sidomos mikro dhe biznesi i vogël është energjetika që ne sigurisht të kërkojmë nga Qeveria të gjejmë forma më të përshtatshme që të zgjidhet ky problem. Përveç problemin e energjetikës ne kemi problemin e resurseve njerëzore e cila për fat të keq të rinjtë edhe pjesa tjetër e popullatës po largohet nga Maqedonia dhe ne bëjmë ç’mos që të gjejmë forma të përshtatshme që ky problem të zbutet”, tha Mendi Qyra, kryetar i OEMVP.

“Ne do t’i përfaqësojmë interesat e bizneseve, kompanive, edhe në kushte kaq të vështira. Unë e di bagazhin e kolegut tim, dhe besoj që do t’i ndjek sukseset e tij të veprimtarisë”, theksoi Branko Azeski, kryetar i Odës Ekonomike.

Continue Reading

Aktuale