Connect with us

Teknologji

U dënua me 5 miliardë dollarë, por ja sa u rritën aksionet e Facebook për gjysmë ore

Published

on

Rrjeti social “Facebook” është gjobitur tashmë me një gjobë që ka vlerën e prej 5 miliardë dollarë.

Ka qenë Komisioni Federal për Tregti në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ai që e ka vendosur këtë gjobë rekord ndaj “Facebook”.

Gjoba është vendosur për shkak të skandalit të Cambridge Analytica. Kujtojmë këtu se disa vite më parë të dhënat private të përdoruesve të “Facebook” u ekspozuan.

‘’Facebook’’ kishte kontraktuar kompaninë Cambridge Analytica, që është firmë politike, duke lejuar akses në të dhënat e 87 milionë përdoruesve. Deri më tani kjo është gjobën më e madhe e vënë ndonjëherë nga FTC ndaj një kompanie teknologjike.

Çudia që ka ndodhur është se vlera e aksioneve të Facebook u rrit me më shumë se 1 miliard dollarë në vetëm 30 minuta pas lajmit.

Vlera e aksioneve Facebook kapi vlerën e 84.1 miliard dollarë nga 83 që ishte. Zuckerberg është CEO, i cili zotëron 88.1% të aksioneve të Facebook.

Kjo mund të duket e kundërta, por logjika është e thjeshtë: Për shkak se Facebook priste një gjobë dhe planifikoi financat e saj vjetore rreth asaj pritjeje, investitorët reaguan pozitivisht për atë plan duke luajtur dhe gjoba nuk ishte më e madhe, shkruan scan.

http://fax.al/read/news/21262057/20976304/u-gjobit-me-5-miliarde-dollare-kjo-eshte-shuma-marramendese-qe-facebook-fitoi-ne-vetem-30-minuta

Continue Reading

Teknologji

Volkswagen Group dyfishon shitjen e veturave elektrike

Published

on

Gjiganti gjerman deri në ditën e djeshme ka arritur të shes 293.100 vetura elektrike – bëhet fjalë për Volkswagen Group që ka në pronësi edhe markat tjera si Audi, Skoda dhe Porsche, duke u lavdëruar me rritjen e shitjes së veturave elektrike.

Vetëm në nëntë muajt e fundit janë porositur 293.100 vetura elektrike, derisa të njëjtën periudhë kohore të vitit të kaluar, ka shitur 123.000 njësi të tilla – që është një rritje prej 138 për qind, transmeton Telegrafi.

Vetëm në tremujorin e fundit blerësve u kanë shkuar në garazhe 122.000 vetura elektrike, e të njëjtën periudhë të vitit të kaluar gjiganti gjerman kishte shitur vetëm 59.000.

Ndryshe në nëntë muajt e fundit njësitë më të shitura ishin Volkswagen ID.4 (72.700), pasuar nga ID.3 (52.700), më pas Audi e-tron dhe e-tron Sportback (36.100), Porsche Taycan (28.600) dhe Skoda Enyaq iV (28.200).

Continue Reading

Teknologji

Vazhdon rritja e kriptove, forcohen edhe dy valuta tjera

Published

on

By

Vazhdon rritja e kriptove, forcohen edhe dy valuta tjera

Kriptovaluta më e vlefshme në botë, Bitcoin, ka shënuar rritje të vlerës për gati 4.4 për qind të shtunën, duke e arritur vlerën e pothuajse 61 mijë e 700 dollarëve për njësi. Rivalët e kësaj valute, Ethereum e Dogecoin, gjithashtu shënuan rritje, raporton “Coindesk”. Ethereum po shitej për 3.915 dollarë ose me rritje prej 3.4 për qind, ndërsa Dogecoin për gati 24 centë ose me rritje prej 4.6 për qind, shkruan Fox News.

Ndryshe, agjencia “Associated Press” raportoi se 300 kompjuterë janë duke punuar pandërprerë në një central të energjisë gjeotermale afër vullkanit “Tecapa” në El Salvador, duke zhvilluar llogaritje të ndërlikuara matematikore ditë e natë për t’i vërtetuar transaksionet për Bitcoin.

Pilot-projekti, që është ide e Presidentit Nayib Bukele, i cili në shtator e bëri valutë të ligjshme Bitcoin-in në vendin e tij, premton energji të lirë e të ripërtëritshme për prodhimin e kësaj valute.

Sidoqoftë, operacione të tilla, përfshirë ato që zhvillohen në nivel industrial, janë kritikuar ashpër në pjesë të ndryshme të botës shkaku i sasisë së madhe të energjisë që shpenzohet dhe për lirimin e karbonit.

Continue Reading

Teknologji

Apple heq aplikacionin e Kuranit në territorin e Kinës

Published

on

Apple ka hequr një nga aplikacionet më të njohura të Kuranit në botë në Kinë, pas një kërkese nga zyrtarët.

Kurani Majeed është i disponueshëm në të gjithë botën në App Store – dhe ka gati 150 mijë komente. Përdoret nga miliona myslimanë.

Fshirja e aplikacionit u vu re për herë të parë nga Apple Censorship – një faqe në internet që monitoron aplikacionet në App Store të Apple në nivel global.

Në një deklaratë nga krijuesi i aplikacionit, PDMS, kompania tha se “Sipas Apple, aplikacioni ynë Quran Majeed është hequr nga dyqani i aplikacioneve në Kinë sepse përfshin përmbajtje që kërkon dokumentacion shtesë nga autoritetet kineze”.

Ndryshe, qeveria kineze nuk i është përgjigjur kërkesës së BBC për koment.

Continue Reading

Aktuale