Connect with us

Lajme

Të gjithë kërkojnë zbardhje të shpejtë të rastit “zhvatja”. Ligji duhet të vlejë për të gjithë

Published

on

Ruaja e integritetit të Prokurorisë Speciale Publike (PSP) është interesi parimor i prokurorëve dhe hetuesve në PSP, deklaroi dje prokurorja Lençe Ristovska në emër të ekipit të PSP-së. Veprimet e individëve, sipas saj, nuk i pasqyrojnë të gjithë në prokurori dhe nuk guxon t’i sjellë në pikëpyetje procedurat që janë zhvilluar deri më tani, shkruan portali Libertas, përcjell in7.

Apel për zbardhje më të shpejtë të rastit “Zhavtje”, por edhe respektim të prezumimit të pafajësisë kërkoi prokurorja e PSP-së, Lençe Ristovska në konferencën e djeshme për shtyp, që e thirri PSP-ja pasi Prokuroria publike e hapi rastin, u caktua paraburgim për Bojan Jovanovskin dhe Zoran Milevskin-Kiçaec të cilët dyshohen për zhvatje nga biznesmenët. Njëkohësisht, prokurorja speciale publike, Katica Janeva ka dhënë dorëheqje, ndërsa për shkak të hetimit iu mor telefoni celular.

“Ruajtja e integritetit të PSP-së është interesi parimor i prokurorëve dhe hetuesve në PSP”, deklaroi Ristovska në emër të ekipit të PSP-së, duke shtuar se qëndrojnë pas punës deri më tani të përfunduar dhe se të gjitha lëndët për të cilat veprojnë zhvillohet në mënyrë të ligjshme.

Kryeministri Zaev në një intervistë për MIA-s ishte i drejtpërdrejtë se ligji duhet të vlejë njëjtë për të gjithë pa marrë parasysh se për kë bëhet fjalë.

“Në këtë rast tashmë ka dy të dyshuar, ndërsa siç dëgjova nga mediat është konfiskuar edhe telefoni i prokurores speciale Katica Janeva që të konfirmohet nëse ekziston lidhje mes asaj dhe të dyshuarit të parë. Për shkak se bëhet fjalë për person me pozitë të lartë kjo jep motiv për çdo lloj spekulimi politik. Sipas meje, Prokuroria Publike duhet të tregojë nëse ajo është keqpërdorur në tërë procesin apo është e involvuar në këtë proces. Është korrekte të thuhet, sepse keqpërdoren çdo lloj argumentesh që dikush të bëjë konstruksione politike apo të ngjashme”, tha Zaev, transmeton Koha.mk

Shtoi se hapja e këtij rasti tregon se vendi ka sistem të organizuar i cili i kryen punën e vet.

“E respektojmë prezumimin e pafajësisë, por njëkohësisht të gjitha indicet dhe dëshmitë duhet të përpunohen deri në fund që të dëshmohet pafajësia apo faji i të gjithë atyre që kanë qenë të involvuar në hetimet, tha kryeministri Zoran Zaev në intervistë për MIA-n duke komentuar ngjarjet e fundit lidhur me hetimin e zbardhur “Zhavtje” në të cilin Bojan Jovanovski dhe Zoran Milevski dyshohen për reket ndaj një biznesmeni që të ndikojnë të lehtësohet procedura kundër tij ndaj një prokurori të caktuar publik.

Rasti u përputh me dorëheqjen e papritur të prokurores së posaçme Katica Janeva, e cila siç tha, dje prokurorja Vilma Ruskoska nuk është lëndë e hetimit, por megjithatë telefoni i saj celular është konfiskuar që të konfirmohet komunikimi eventual mes asaj dhe Bojan Jovanovskit.

Nga BDI thonë se të dëshpëruar shikojnë në ngjarjet e fundit dhe se theksojnë se si parti çdoherë kanë qenë kundër drejtësisë selektive.

“BDI-ja është armiku më i madh i drejtësisë selektive dhe nëse i ndiqni fjalimet e liderit Ali Ahmeti do të shihni se në çdo fjalim drejtësia selektive është si kancer i shoqërisë, sepse BDI-ja e propozoi ligjin për veting edhe në politikë dhe në gjyqësi, dhe te të gjithë bartësit e funksioneve publike”, tha Osmani.

Shtoi se institucionet duhet të hetojnë saktë çfarë ka ndodhur, cila është prapavija, dhe cilat kanë qenë pasojat, duke theksuar se BDI-ja mbetet në qëndrimin se vendi ka nevojë nga institucioni i cili do të fokusohet në luftën kundër korrupsionit të nivelit të lartë në politikë.

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski megjithatë kërkoi paraburgim për Janevën, sepse, siç tha, janë plotësuar të gjitha kushtet.

“PSP-ja e komprometuar është punë e kryer, ndërsa hapi i parë duhet të jetë paraburgim për Katica Janevën dhe gjithë të tjerët të përfshirë në oktapodin kriminalistik. Janë përmbushur të gjitha kushtet. Mundësi për përsëritje të veprës, pasi që Janeva edhe sot është njeriu i parë i PSP-së së korruptuar, ekziston mundësi për arratisje dhe për ndikim ndaj dëshmitarëve. E tërë kjo është vetëm një alibi i dobët dhe i zbehtë”, konsideron Mickoski.

Continue Reading

Lajme

Shkupjanja me makinë “futet” në ndërtesën e BE-së (Foto)

Published

on

Gjatë mbrëmjes së djeshme një grua ma makinën e saj është aksidentuar në ndërtesën e BE-së në Shkup.

Si pasojë janë thyer dritaret e zyrës së BE-së. Ajo në makinë ka qenë së bashku me një person tjetër.

Continue Reading

Kosovë

​Gastronomët e Kosovës përmes borive të makinave shprehin pakënaqësinë e tyre me masat e reja antiCOVID-19

Published

on

Shoqata e Gastronomëve e Kosovës, në shenjë pakënaqësie me masat e fundit qeveritare, përmes borive të makinave, sonte për disa minuta ka protestuar në rrugën përballë objektit të Qeverisë së Kosovës.

Qeveria e Kosovës në kuadër të masave të reja për luftimin e pandemisë, vendosi dje për shtyrjen e orarit të gastronomisë deri në orën 23:00. Më herët ky sektor ishte lejuar të punojë deri në 21:30. Ndërkohë ora policore mbetet në fuqi nga mesnata e deri në pesë të mëngjesit, me përjashtim të rasteve emergjente.

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës kërkon që të punohet sipas rregulloreve Komunale, që muzika të jetë në proporcion me këtë orar, dhe ora policore të hiqet.

“Masat nuk kanë kuptim që të kufizojnë veprimtaritë biznesore, por të stimulojnë vaksinimin e popullatës, si zgjidhja e vetme për daljen nga kjo krizë. Përderisa i lejojmë të hyjnë vetëm personat e vaksinuar dhe ata që ofrojnë dëshmi, pse të mos punojmë me kapacitete të plota?!”, thuhet në një reagim të kësaj shoqate e cila për nesër ka paralajmëruar mbledhjen e jashtëzakonshme të Kuvendit, në orën 14:00.

Ndryshe, edhe Asociacioni i Komunave të Kosovës ka paralajmëruar se do të kërkojë serish heqjen e orës policore, pasi që numri i rasteve të reja me koronavirus po shënon rënie dhe tash e sa ditë nuk ka asnjë rast me përfundim fatal.

Continue Reading

Kosovë

Ushtarët e FSK-së do të nisen për në stërvitjen qendrore të Forcave të Armatosura Sllovene

Published

on

Ministri i Mbrojtjes i Kosovës Armend Mehaj është deklaruar me rastin e dërgimit të një kontingjenti të FSK-së në stërvitjen e Forcave të Armatosura sllovene “Disaster Relief and Military Mobility Exercise 2021” (DRM2 EX21), me kolegët e tyre të forcave sllovene dhe 19 forcave të shteteve tjera të BE-së dhe NATO-s.

Në një postim në Facebook, ministri Mehaj thotë se kjo stërvitje synon të forcojë gatishmërinë e Forcave të Armatosura sllovene për të marrë pjesë në sistemin e mbrojtjes nga fatkeqësitë natyrore dhe fatkeqësitë e tjera në Slloveni, si dhe për të integruar sigurinë me shtetet anëtare të BE-së dhe forcat tjera partnere, sikurse Kosova, në fushën e mobilitetit ushtarak dhe mbështetjes logjistike.

“Mirënjohje dhe vlerësim i lartë për partneritetin me ministrinë dhe forcat homologe sllovene. Besim i plotë në shkathtësitë profesionale specialistike të ushtarakëve tanë dhe aftësive ndërvepruese me forcat partnere. Forca djem, për Nderin e Kombit dhe Flamurin tonë! Për më të mirën, për veten dhe miqtë tanë!”, shkruan Mehaj.

Stërvitja “Disaster Relief and Military Mobility Exercise 2021” ka nisur më 18 tetor dhe zgjat deri më 29 tetor. Përveç Kosovës, në këtë stërvitje marrin pjesë edhe Shqipëria, Austria, Belgjika, Kroacia, Mali i Zi, BeH, Franca, Gjermania, Italia, Luksemburgu, Maqedonia Veriore, Rumania, Çekia, Polonia, Rumania etj.

Continue Reading

Aktuale