Connect with us

Lajme

Prokuroria/Janeva nuk ka telefonuar diplomatë për t’i shpëtuar arrestimit

Published

on

Nuk janë të vërteta shkrimet se Prokuroria Themelore Publike dhe pjesëtarë të MPB-së kanë pasur urdhër për arrestimin e prokurores speciale Katica Janeva në ndërtesën e PSP-së, kanë thënë për A1on burime nga prokuroria.

Sipas burimeve jozyrtare, në media u publikua lajmi se gjoja gjatë bastisjes së shtëpive të të akuzuarve,  Janeva ka arritur të kontaktoj me ish përfaqësues diplomatik të Maqedonisë pjesëmarrs në bisedimet e Përzhinos, ndërsa është dëgjuar edhe me përfaqësues të lartë të autoriteteve në Maqedoni, dhe menjëherë pas kësaj urdhri për arrestim është anuluar.

Nga Prokuroria janë decid se bëhet fjalë për dezinformacion klasik dhe konstruksion, hetimi, tani për tani po udhëhiqet për dy persona, por mund të zgjerohet edhe për persona tjerë nëse sigurohen prova të forta.

Sipas Prokurorisë hetimi nuk është duke u bërë kundër një prokurori publik, e as kundër deputetëve, por nuk përjashtohet mundësia të dëshmohet përfshirja e këtyre personave.

 

BURIMI: SHENJA

Continue Reading

Lajme

Idri Istrefi merr mbështetje edhe nga Samir Murtezoski kandidati i PDSH-së në Strugë

Published

on

Koalicioni për Strugën po shkon edhe më i sigurt. Rrugës sonë i’u bashkua edhe kandidati i PDSH-së, z. Samir Murtezoski njoftojn nga ASH-Strugë, përcjell in7

Kandidati i PDSH-së, Samir Murtezoski qëndron pas Idri Istrefit në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Murtezoski fton të gjithë përkrahësit e tij, por edhe të gjithë qytetarët tjerë që ta votojnë Idri Istrefin, si të vetmen shpresë për Strugën. Është koha që më në fund t’i thuhet stop Ramiz Merkos dhe keqpërdorimeve të shumta në Komunën e Strugës.

Faleminderit për mbështetjen!-theksojn nga ASH-Strugë/in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Eco Guerilla: Kërkojmë llogaridhënie nga Komuna e Tetovës dhe kryetarja Teuta Arifi

Published

on

Pse janë shpenzuar paratë dhe djersa e qytetarëve në kohë fushate për qindra militantë partiak që bëjnë fushatë për Teuta Arifin?

Ky është keqpërdorim i buxhetit të Komunës së Tetovës.

Me ndihmën e IRI-t dhe USAID-it u zbuluan qindra honorare që Teuta Arifi ka nënshkruar në kohë fushate. Kaluan disa ditë dhe Komuna e Tetovës vazhdon të heshtë. Kërkojmë llogaridhënje se si dhe pse janë paguar këta qindra njerëz.

Lista e plotë në statusin e Eco Guerilla:

Continue Reading

Lajme

Mickoski: BDI shkon në opozitë në Qytetin e Shkupit, shumica e re VMRO-ASH-AAA

Published

on

Fushata e zezë e LSDM-së ka dy qëllime, njëra prej tyre është që të ulet dalja në zgjedhje. Kështu tha kryetari i VMRO-së, Hristian Mickoski në emisionin debativ në TV SHENJA.

“Mendoj se populli e ka përmbi kokë, posaçërisht për kandidatin e LSDM-së, dhe jam i sigurt se në mënyrë masive do të dalin dhe ta votojnë Danellën. Dhe, qëllimi i dytë të shkaktojnë pasiguri të Danella ngase ajo asnjëherë nuk është marrë me zgjedhje dhe kjo është hera e parë. Por, për të dyja gjëra, vlerësimet që kanë bërë, do të jetë e gabuar dhe do të ju ndodh një humbje serioze”, u shpreh Hristijan Mickoski.

Mickoski tha se ata kanë shumicë në Këshillin e Qytetit të Shkupit.

“BDI do të jetë opozitë në Qytetin e Shkupit, shumicën e re e formon VMRO-ASH-AAA dhe Levica”, tha Mickoski.

Continue Reading

Aktuale