Connect with us

Lajme

Sa leje qëndrimi fituan shqiptarët në vendet e BE-së

Published

on

Rreth 52 mijë leje qëndrimi për herë të parë janë dhënë për shqiptarët në vendet e Bashkimit Europian në vitin 2017.

Eurostat ka publikuar të dhënat mbi lëvizjen e njerëzve në vendet anëtare, ku Shqipëria renditet e 14-ta në botë për sa i përket numrit të lartë të lejeve të qëndrimit të lëshuara.

Pjesa më e madhe e lejeve të qëndrimit për herë të parë janë dhënë nga Italia me 19,565, Greqia me 16,468.

Tashmë edhe Gjermania është një nga vendet kryesore për sa i përket lëshimit të lejeve të qëndrimit për shqiptarët, transmeton Monitor.

Kështu gjatë 2017-s u dhanë mbi 6100 lejë për shqiptarët. Mbretëria e Bashkuar ndjek listën e 5 vendeve kryesore më 3273 leje dhe Franca me 1918 leje, përcjell albinfo.ch.

Numrin më të lartë të lejeve e ka Ukraina, ku vetëm gjatë 2017-s janë dhënë 661 mijë leje qëndrimi. Ndërsa me numër të lartë janë edhe Kina, India dhe Amerika.

Në vitin 2017, janë dhënë 3.1 milionë leje qëndrimi në BE për qytetarët jo-BE. Pjesa më e madhe e lejeve të qëndrimit u është dhënë njerëzve nga Ukraina (21% e të gjitha lejeve të qëndrimit në BE), Siri (7%), Kinës (6%), Indisë dhe Shteteve të Bashkuara (5% secila).

Continue Reading

Lajme

Të vetëm përballë Bdi-së? Ziadin Sela e zbulon nëse do të ketë një koalicion në zgjedhjet e ardhshme

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se është i gatshtëm të bisedojë me palët për zgjedhjet e ardhshme.

Sela tha se si fillim duhet të kuptojë nëse palët janë në të njëjtat interesa me Aleancën dhe më pas të punpjnë bashkarisht për ringritjen e këtij vendi.

“Jemi të gatshëm të diskutojmë”, u shpreh Sela./news33.tv

Continue Reading

Lajme

“Alternativa nuk ka mbajtur asnjë premtim” Sela: Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se Alternativa sapo u bë me qeverinë nuk ka mbajtur asnjë premtim të dhënë për luftën lundër korrupsionit dhe për shtetin e së drejtës.

Sela tha se shpreson që ata të dalin dhe të pranojnë që nuk kanë realizuar asnjë nga premtimet e dhëna.

“Pranohet qe ska realizuar asgjë. Shpresoj që ky subjekti tjetër të dalin dhe të pranojnë që skanë realizuar asgjë. Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin. Kanë qenë malipulatorë.”, tha Sela./news33.tv/

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela bën denoncimin e fortë: Qeveria rrogën e arsimtarëve e ndan për ushtarët partiak,kanë mundësi që të rrisin pagat

Published

on

Kryetari I ASH-së, Ziadin Sela, i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, tha se nëpër objekte shkollore prodhohen sasi të mëdha të kriptovalutave ku kryesisht janë shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së.

“Çfarë masa ka marrë policia apo qeveria kur dihet që në masë të madhe prodhohen kriptovaluta në objekte shkollore. Bëhet fjalë për shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së”, tha Sela.

Continue Reading

Aktuale