Connect with us

Maqedonia e Veriut

Pendarovski: Vetëm BE mund ta qetësojë Ballkanin Perëndimor

Published

on

Kabineti i Pendarovskit informon se duke folur për rastin e Maqedonisë së Veriut, presidenti Pendarovski ka thënë se me angazhim intensiv diplomatik për një kohë shumë të shkurtër, shteti ka arritur të zgjidhë çështje dhjetëvjeçare. Ky proces, sipas presidentit, nuk ishte i lehtë, sepse është dashur të sjellin vendime të rënda për çështje shumë të ndjeshme për qytetarët. Sipas tij, përbërja kryesore në tërë procesin ishte vullneti politik.

“Maqedonia e Veriut është shteti i vetëm në rajon që më nuk ka çështje të hapura me fqinjët e saj. Njëkohësisht, zbuluam edhe mundësi të re për bashkëpunim dhe ndërtim të partneriteteve strategjike me fqinjët tanë”, ka thënë presidentit Pendarovski në ligjëratë.

Sipas tij, kërcënimi më i madh i sigurisë për rajonin është largimi masiv i të rinjve. Për epokë të re të Ballkanit, sipas Pendarovskit, mund të flitet vetëm përmes integrimit në Bashkimin Evropian.

“Derisa Ballkani Perëndimor në tërësi nuk integrohet në Bashkimin Evropian, nuk mund të presim se të gjitha urrejtjet ballkanike, ekonomitë e dobëta dhe marrëdhëniet ndëretnike do të përmirësohen. Askush nuk do të mund të presë se gjeneratat e reja, të cilët e braktisin rajonin në numra masivë, do të ndalojnë. Kërcënimi më i madh për sigurinë kombëtare për të gjitha shoqëritë tona të Ballkanit Perëndimor është emigracioni. Të rinjtë po largohen, largohen për një jetë më të mirë, me standard më të lartë, për jetë normale, për jetë më të qetë”.

“Nëse nuk fillojmë negociata me Bashkimin Evropian, me perspektivë t’i përfundojmë sa më shpejtë që është e mundur dhe sa më shpejtë kuptohet nuk do të thotë rasti i Malit të Zi, i cili negocion shtatë vjet dhe ende po pret t’i hapë të gjithë 35 kapitujt, atëherë jemi larg nga pika kur mund të themi se i kemi mbyllur të gjitha këto çështje. Sipas mendimit tim, e tërë kjo duhet të përfundojë, që të gjitha vendet që i përmenda nga rajoni, për maksimum pesë deri në gjashtë vjet. Vetëm kështu mund të flasim për një epokë të re të Ballkanit, përndryshe ne sërish do të flasim për konflikte, probleme, për retorikë nxitëse”, ka thënë presidenti Pendarovski në ligjëratën në IFIMES.

Pendarovski po qëndron për vizitë zyrtare në Republikën e Sllovenisë, ku dje në Lubjanë u prit nga presidenti i Sllovenisë. Borut Pahor. Për sot janë paraparë takime me kryetarin e Asamblesë shtetërore të Sllovenisë, Dejan Zhidan dhe me kryeministrin slloven Marjan Sharec.

https:/www.botasot.info/maqedonia/1124590/pendarovski-epoke-te-re-te-ballkanit-do-te-kete-kur-ai-teresisht-do-te-integrohet-ne-be/

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Lajme

VMRO-DPMNE-ja fiton numrin më të madh të këshilltarëve

Published

on

Pas zgjedhjeve të djeshme lokale, VMRO-DPMNE-ja ka marrë më së shumti këshilltarë, respektivisht në 42 komuna. LSDM-ja është e dyta me 20 fitore, e ndjekur nga BDI-ja me 13. Koalicioni Aleanca-Alternativa ka më së shumti vota në dy lista këshilltarësh, të ndjekura nga PDSH-ja, PDTM-ja dhe PLD-ja.

Megjithatë, kush do të qeverisë komunat do të varet nga koalicionet e ardhshme mes palëve. Ndryshe, për Këshillin e Qytetit të Shkupit, shumica e qytetarëve votuan për listën e këshilltarëve të VMRO-DPMNE-së, pra 73,566, që është 34% e numrit të përgjithshëm të votave. Për sa i përket numrit të votave të fituara për këshilltarët në kryeqytet, LSDM është e dyta, për të cilët votën e dhanë pak më shumë se 49 mijë qytetarë ose 23% të votuesve. BDI-ja pason me 26,300 vota ose 12 përqind të votave. Pesëshen e parë nga votat e fituara për këshilltarë në Qytetin e Shkupit e rrumbullakon “E majta” me 19 mijë vota ose pothuajse nëntë përqind dhe koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa me 11 mijë e pesëqind vota ose 5.5 përqind të votave. Partitë e tjera kanë vota minimale.

Këshilli i Qytetit të Shkupit: VMRO-DPMNE – 34% e votave, LSDM – 23% e votave, BDI – 12% e votave, E majta – 9% e votave, ASH dhe Alternativa – 5.5% të votave

Të dhënat e KSHZ-së tregojnë se për BDI në Këshillin e Tetovës kanë votuar mbi 10 mijë qytetarë apo 27%. ASH-Alternativa dhe VMRO-DPMNE kanë fituar 10% të votave kurse LSDM dhe PDSH 7%. Në Manastir, 35% të votave ka fituar VMRO-DPMNE ndërsa LSDM 31%. PLD-RDM kanë nga 5% ndërsa BDI 3%.

Në Çair, pjesa më e madhe e qytetarëve kanë votuar për listën e këshilltarëve të BDI, afër 11 mijë apo 40%, pason ASH-Alternativa me 25% ose rreth 7000 vota. Në Aerodrom, afër 50% të votave për këshillin e komunës janë për VMRO-DPMNE apo rreth 13 mijë vota. Për LSDM kanë votuar 26% apo 7000 vota. Numër serioz të votave në Aerodrom ka fituar E Majta, më saktë 17 mijë vota ose për listën e këshilltarëve të kësaj partie, votën e kanë dhënë 4500 qytetarë.

Në Gostivar, nga ana tjetër, Aleanca-Alternativa dhe BDI fituan një numër pothuajse identik të votave për këshillin. Të dyja partitë fituan gati 30 për qind të votave. Skenar i ngjashëm është edhe në Dibër, ku Aleanca – Alternativa mori më shumë për disa qindra vota. VMRO-DPMNE dhe LSDM në Dibër fituan pak më shumë se 10 për qind. Në Ohër, shumica e votave janë për dy partitë më të mëdha, pra 36% kanë votuar për VMRO-DPMNE, dhe 30% për LSDM.

Në Strugë, BDI mori numrin më të madh të votave, 35% të votave, ose gati nëntë mijë vota. Aleanca – Alternativa ka pothuajse shtatë mijë vota ose 26 përqind. Në Qendër, nga ana tjetër, shumica e qytetarëve votuan për listën e këshilltarëve të LSDM -së 34 për qind, për VMRO-DPMNE-në 28 për qind, për të Majtën 12 për qind, dhe 12 për qind për kandidaten e pavarur Jana Belçeva Andreevska.

Në Kumanovë, 25 për qind votuan për LSDM -në, 19 për qind për VMRO-DPMNE-në dhe 11 për qind për BDI -në./Alsat/

Continue Reading

Aktuale