Connect with us

Lajme

Kush janë pretendentët për t’i zënë vendin Ilir Metës? Nis lufta ‘e ashpër’ për postin e Presidentit në PS

Published

on

Ndërsa ditët e Ilir Metës në krye të Presidencës janë të numëruara, në Partinë Socialiste ka nisur lufta e ftohtë për postin e Presidentit të Republikës. Grupe të caktuara, personazhe me influencë dhe faktorë të ndryshëm kanë nisur lobimin, presionet dhe pazaret për të zënë vendin që pritet të lërë bosh Ilir Meta në vjeshtë.

I pari që ka dalë në skenë është ish-kryeministri Fatos Nano. Ky i fundit i dha një sinjal Edi Ramës, teksa ditën e zgjedhjeve të 30 qershorit, sulmoi Metën dhe Berishën dhe u rreshtua me Ramën. Ish-kreu i PS ka aktivizuar gjithashtu miqtë e tij që të ndikojnë tek Rama për të pranuar kandidaturën e tij. Nano shpreson që të fitojë besimin e Edi Ramës për t’i dhënë votat për president. Kjo është hera e tretë që Nano e tenton postin e Presidentit. Dy herë e tjera Nano është djegur nga Rama, Meta dhe Berisha.

Në Partinë Socialiste përfliten edhe katër kandidatura të tjera për postin e Presidentit, por vetëm një kandidat gëzoi mbështetjen e Ramës. Ata janë Pandeli Majko, Servet Pëllumbi, Namik Dokle dhe Arta Dade. Sipas burimeve, katër kandidatët kanë nisur lobimin pranë Ramës dhe të besuarve të tij, për t’u kandiduar për postin e Presidentit.

Nga ana e tij, Rama është i prerë kundër Namik Dokles dhe Arta Dades, për shkak se i janë kundërvënë linjës së tij vitet e fundit, madje Arta Dade i ka kërkuar edhe largimin. Nga ana tjetër, Rama nuk ka ndonjë kundërshtim për Servet Pëllumbin, ndërsa shikon me dyshim Pandeli Majlon, për shkak të raporteve të mira që Majko ka më Fatmir Xhafajn, Ilir Metën dhe Erion Veliaj. Emërimi i Majkos në krye të shtetit do të fuqizonte shumë klanin e Xhafajt dhe Veliajt në Partinë Socialiste.

Kandidaturat për vendin që do të lërë Ilir Meta nuk mungojnë as në kampin e djathtë. Në Partinë Socialiste përflitet se Edi Rama mund të kandidojë për në krye të shtetit një figurë të lartë të Partisë Demokratike, por që është kundërshtar me Lulzim Bashën. Më e lakuara është Jozefina Topalli. Nëse Rama kandidon Topallin, me një gur vret dy zogj.

Së pari, Rama fuqizon klanin kundër Lulzim Bashës dhe Sali Berishën në PD.

Së dyti, Rama balancon pushtetet në sytë e ndërkombëtarëve, duke vënë në krye të Presidencës një figurë të rëndësishme të së djathtës. Për këtë post, në PS, përfliten edhe dy figura të moderuara të së djathtës, që janë kritikë të Lulzim Bashës. Ata janë Eduard Selami dhe Besnik Mustafaj. Për këtë post ka ambicie edhe Aurel Plansari, por këtij të fundit ia ka vënë vizën Rama, i cili disa ditë më parë i shkarkoi edhe ish-mikeshën nga një post i rëndësishëm.

Burime nga Partia Socialiste thonë se Edi Rama mbështet më shumë një grua për t’u emëruar në krye të shtetit shqiptar. Rama këmbëngul për një grua për dy arsye:

Së pari, një grua nuk do të bëhej pengesë për pushtetin e tij, pra për të dekretuar ligje dhe ministra.

Së dyti, duke emëruar një grua, Rama do të fitonte më tej mbështetje ndërkombëtare si dhe do të përmirësonte imazhin e tij si një njeri që në të shkuarën ka dhunuar gratë. Por, nuk përjashtohet mundësia që Presidenti i ri të jetë produkt i një pazari mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës. Ky i fundit ka dhënë shenja zbutjeje ditët e fundit. Edhe pse publikisht deklaron se nuk do të bëjë më marrëveshje me Edi Ramën, Rama dhe Basha kanë nisur një komunikim intensiv për një pazar të ri, ku sigurisht do të përfshihet e presidenti.

BURIMI: Pamfleti

Continue Reading

Lajme

Sela: Kemi duruar 20 vite dhe do të durojmë edhe dy ditë, e përfundimisht do e sjellim ndryshimin dhe fitoren e shqiptarëve

Published

on

By

Sela: Kemi duruar 20 vite dhe do të durojmë edhe dy ditë, e përfundimisht do e sjellim ndryshimin dhe fitoren e shqiptarëve

Kemi duruar 20 vite dhe do të durojmë edhe dy ditë, e përfundimisht do e sjellim ndryshimin dhe fitoren e shqiptarëve këtë në Maqedoninë e Veriut. Kështu tha kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela nga Tetova.

Sela tha se nuk do të mund gënjehet më tetovari dhe të gjithë shqiptarët me jetë dhe ambient jetësor kur 20 vite është punuar kundër jetës, kundër ambientit.

“Ke djegur kallamin ose tallat në liqenin e Strugës, ke prerë drurin në malësinë e Tetovës dhe në Kërçovë e gjetiu, e sot të dalësh dhe të thuash se ke plan për ambient jetësor, janë gjëra që nuk shkojnë njëra me tjetrën. Këto gjëra janë vetëm për të rikujtuar, se shqiptarët janë vetëdijesuar, janë ngritur në këmbë, Tetova është ngritur në këmbë, dhe ne do ta sjellim ndryshimin dhe fitoren”, tha Sela, duke shtuar se fitorja do të nis nga Struga dhe do të përfundojë në kryeqendër në Çair të Shkupit.

Sela u tha qytetarëve që e kanë humbur besimin te politika se edhe ata janë njësojë si ju.

“Por mos e humbini besimin tek politika, edhe ne e kemi humbur besimin te politika e keqe, mashtruese, manipulatore dhe shantazhuese që udhëhiqet nga BDI. Edhe ne jemi zhgënjyer nga ata, por nuk rrimë në shtëpi, ne dalim dhe e luftojmë këtë politik dhe u bëjmë thirrje dhe u zgjasim dorën hajdeni ta luftojmë bashkë këtë politik të keqe 20 vjeçare që na e ka vrarë shpresën”, deklaroi Sela.

Sela u bëri thirrje të gjithë qytetarët që të votojnë me ndërgjegje të pastër, për të dënuar edhe ato të cilët po i mbron qeveria dhe prokuroria për tragjedinë e ndodhur në Tetovë ku humbën jetën 14 qytetarë.

“Ngushëllim kanë nevojë ata njerëz, ata kanë nevojë të kenë njerëz pranë tyre që kujdesen dhe nuk i humbin aq lehtë kujtimin dhe ngushëllimin që duhen ta ketë dhe ngushëllimi dhe forma më e mirë do të ishte që më 17 tetor të dilni dhe të dënonin me votë, këta që i ruan shteti, sepse ndryshe bëheni bashkë fajtor me ata”, tha Sela.

Continue Reading

Lajme

Gashi: Sonte fillon faza e mbrojtjes së votës, kësaj radhe nuk lejojmë nëpërkëmbjen e vullnetit të shqiptarëve

Published

on

By

Gashi: Sonte fillon faza e mbrojtjes së votës, kësaj radhe nuk lejojmë nëpërkëmbjen e vullnetit të shqiptarëve

Afrim Gashi tha se është i bindur se Tetova ka vullnet për ndryshim dhe se ky ndryshim do të ndodhë më 17 tetor.

Gashi tha se fushata ka dy faza, e para me grumbullimin e votave dhe e dyta me mbrojtjen e votës.

“Sonte përfundon faza e grumbullimit të votave. Kemi bërë çmos këto 20 ditë që nga tubimi i parë në Shkup, kemi vizatuar gjitha komunat, kemi promovuar kandidatët më të mirë të mundshëm, kemi gjetur programet më të mirë, kemi gjetur zgjidhjet më të mira për komunat e tona që BDI i ka lënë 20 vite prapa. Sonte bie perdja, sonte fjalët e tona heshtin. Por sonte fillon një fazë shumë e rëndësishme, prej sonte fillon mekanizmi, të gjitha shtabet tona duhet të shndërrohen në fuqi që e mbrojnë votën”, tha Gashi duke shtuar se duhet konceptim për ruajtjen e votës.

“Mbrojta e votës nënkupton mbrojtje të vullnetit të shqiptarëve, andaj patjetër duhet ta mbrojmë. Kësaj here jam shumë i bindur se kemi marrë masat e duhura dhe do të dalim faqebardhë”, tha Gashi.

Continue Reading

Lajme

Vullnet Murseli: Nuk do të lejojmë që Tetova të vazhdojë të shkatërrohet

Published

on

By

Kandidati i opozitës shqiptare për komunën e Tetovës, Vullnet Murseli, nga tubimi qendror në Tetovë, tha se gjatë tre javëve të kaluara kanë vizituar çdo vendbanim, lagje dhe fshat në Tetovë.

“Njerëzit kanë nevojë për ndryshim edhe atë menjëherë, ne do ta sjellim atë ndryshim ngase tetovarët e meritojnë më të mirën. Kemi dëgjuar shumë halle, kemi parë shumë probleme, nuk mund të pranojmë që Tetova të vazhdojë të shkatërrohet”, tha Vullnet Murseli.

Ai tha se Tetovës do të ja kthejnë krenarinë, dinjitetin, do ta bëjën vendbanim për jetesë më të mirë.

“Ata kanë shpifur, na kanë sulmuar por ne kemi vazhduar të punojmë. Ne kemi ekipin më të mirë, programin më të mirë, e kemi përkrahjen e tetovarëve, të gjithë atyre që ja duan të mirën qytetit, pa marrë parasysh përkatësinë partiake dhe etnike”, shtoi më tej Murseli.

Ai tha se me fitoren e Tetovës do të fitohet e gjithë Maqedonia.

“Ju ka ardhur fundi dhe ata e dinë, prandaj bëjnë si të çmendur dhe dëshirojnë të përhapin frikë. Ne nuk kemi frikës e jemi në rrugën e krenarisë, në rrugën e fitores”, tha Murseli.

Continue Reading

Aktuale