Connect with us

Bota

Kush është përgjegjësi për luftëtarët kapur të ISIS dhe për fëmijët e tyre

Published

on

Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld, duke përshkruar luftën e tij të pafundme ndaj terrorit, tha në një rast:”Kemi nevojë për një fjalor të ri”. Po si do t’i etiketonte Ramsfeld, avokat i termit të paqartë dhe nganjëherë absurd të “luftëtarit armik”, luftëtarët e ISIS, gratë dhe fëmijët e tyre, të ndaluar aktualisht në Siri, Irak dhe Libi?

Vendet perëndimore, duke përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Francën, nuk kanë qenë shumë të dobishme në dhënien e një përgjigje ndaj këtij problemi. Në fillim ata premtuan të mos pranonin rikthimin e asnjërit prej qytetarëve të tyre, që iu bashkuan Kalifatit të ISIS.

Ata madje iu drejtuan masave të ashpra, duke përfshirë heqjen e shtetësisë, dhe pezullimin e të drejtave të individëve dhe familjeve të tyre, sipas ligjeve të tyre përkatëse kombëtare. Adoleshentja britanike Shamima Begum, që shkoi në Siri dhe u martua me Jago Riedijk, një luftëtar holandez i ISIS, përfundoi në kampin e refugjatëve Al-Haul, dhe qeveria britanike ia hoqi nënshtetësinë, duke e detyruar familjen e saj të nisë një proces të komplikuar ligjor të apelimit kundër qeverisë, me pak shpresa për t’i dhënë fund së shpejti tragjedisë së saj.

Megjithatë, autoritetet britanike e panë më të lehtë t’i japin asaj ndihmë juridike, për të sfiduar vendimin e Ministrisë së Brendshme. Kjo politikë në dukje kontradiktore, vetëm sa e thekson mungesën e angazhimit nga ana e vendeve të koalicionit, për të siguruar kontekstin e duhur ligjor për luftën e tyre kundër ISIS tanimë të mposhtur.

Kjo pasqyron situatën e krijuar nga Donald Ramsfeld për Shtetet e Bashkuara, si pasojë e luftës së tij kundër terrorizmit, fillimisht në Afganistan dhe pastaj në mbarë botën. Përkufizimi i tij i gabuar i “luftëtarit armik”, do të thoshte që personat e kapur rob, përfshirë edhe ata gjatë operacioneve sekrete të paligjshme të CIA-s, përfunduan të gjithë në burgun famëkeq të Guantanamos, duke mos pasur asnjë të drejtë ligjore.

Dhjetëra “luftëtarë të armikut”, dhe njerëz të pafajshëm kaluan vite të tëra në atë burg, duke iu mohuar çdo proces i rregullt ligjor, çka nxiti kritika të ashpra ndaj SHBA-së nga grupet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut. Ligjet e ndryshme kombëtare në shumë vende perëndimore, garantojnë të drejtën për t’i hequr shtetësinë shtetasve të tyre mbi bazën e akuzave të ndryshme, duke përfshirë dhe atë të “mbështetjes së terrorizmit”.

Por ata nuk arritën të ofronin ndonjë alternativë për njerëz të tillë, duke i lënë ata pa asnjë shtetësi. Edhe Franca ka një ligj, që e lejon qeverinë t’i heqë secilit prej qytetarëve francezë në rrethana të caktuara, shtetësinë e tij. Por ky ligj është i zbatueshëm vetëm për individët me kombësi të dyfishtë, veçanërisht ndaj atyre që vijnë nga vendet e Afrikës së Veriut.

Kritikët e këtij ligji, e përshkruajnë atë si diskriminues, pasi zbatohet vetëm për shtetasit francezë kryesisht me origjinë emigrante. Megjithatë, ndryshe nga Britania e Madhe, Franca nuk u ofroi asnjë ndihmë juridike 4 prej shtetasve të saj, që u dënuan me vdekje në Irak majin e këtij viti.

Ndërkohë sa i përket fëmijëve të luftëtarëve të ISIS, situata është edhe më e zymtë. Meqë lufta kundër ISIS, po ndodh jashtë institucioneve të njohura ndërkombëtarë si Gjykata Penale Ndërkombëtare, është shumë e vështirë ta kuptojmë se çfarë është ligjore dhe çfarë jo.

Një artikull i 15 gushtit 2018, nxirrte në pah shqetësimin mbi fëmijët e vegjël që ndodhen në disa kampe në Libi. Ata janë fëmijë të luftëtarëve të vrarë apo të burgosur të ISIS. Shumica e tyre janë nga Egjipti dhe Tunizia, qeveritë e të cilëve refuzojnë t’i pranojnë ose janë shumë të ngadalë në riatdhesimin e këtyre fëmijëve të pafajshëm.

Që nga rënia e enklavës së fundit të ISIS në Baguz të Sirisë së Veriut, luftëtarët e kapur rob dhe familjet e tyre, janë grumbulluar në kampet e mjerueshme të refugjatëve të kontrolluara nga Forcat Demokratike Siriane (SDF) të mbështetura nga SHBA, duke e ndërlikuar më tej fatin e tyre. SDF nuk ka vetë ndonjë sistem ligjor, që të sigurojë procese të rregullta ligjore për gjykimin e terroristëve dhe familjeve të tyre. Grupit kurd, i mungojnë edhe burimet për t’u kujdesur për mijëra njerëz për një periudhë afatgjatë.

SDF ka apeluar vazhdimisht për ndihmë nga bashkësia ndërkombëtare, veçanërisht ndaj qeverive perëndimore, për t’i dhënë fund dilemës së këtyre njerëzve, por pa asnjë dobi. Mënyra më e lehtë për të ndihmuar në dhënien fund të situatës së tmerrshme në Sirinë Veriore, është që secili vend të pranojë qytetarët e vet, dhe t’i trajtojë ata në përputhje me ligjin që ka.

Mjerisht, shumë vende kanë refuzuar të riatdhesojnë qytetarët e tyre. Qoftë për të kuptuar nëse janë të pafajshëm, fajtorë për vrasje, apo pse iu bashkuan Kalifatit./përktheu dhe përshtati in7.tv/

 

BURIMI: Middle East Monitor

Continue Reading

Bota

Miliarderi gjendet i vdekur dy muaj pas martese

Published

on

Një 33-vjeçar, biznesmen dhe pronar i disa hoteleve ka ndërruar jetë në rrethana misterioze në Londër. Sipas mediave britanike mësohet se Vivek Chadha, i cili ishte i afërt me Partinë Konservatore, u rrëzua dhe ndërroi jetë pas një feste në klubin e natës Myfair të Londrës. Ai ishte donator i Partisë Konservatore dhe shfaqej rregullisht në evente të rëndësishme së bashku me ish-kryeministra si David Cameron dhe Theresa May.

Vdekja vjen vetëm tetë javë pasi ai u martua me modelen 29-vjeçare Stuttee Chadha, në një dasmë luksoze në hotelin JW Marriott Grosvenor House. Miqtë besojnë se ai mund të ketë pësuar një atak të papritur në zemër, por nuk dihej nëse vuante nga ndonjë sëmundje. “Jam e shokuar dhe ende përpiqem të kuptoj situatën. Ne u martuam vetëm tetë javë më parë dhe ishte diçka e bukur. Tani më duhet të përballem me humbjen e dashurisë së jetës sime. Jam e shtangur dhe zemërthyer”- tha partnerja e tij.

Continue Reading

Bota

Ndodh edhe kjo! Gjermanja lë në rrugë burrin shqiptar që ndaloi të pinte duhan në autostradë!

Published

on

Kush është dalllimi mes një shqiptari dhe një gjermani?

Rasti është mjaft domethënës. Një burrë me origjinë shqiptare në Gjermani nuk mund ta kishte menduar se ndalesa për të pirë një cigare në rrugë do t’i kushtonte shumë.

Ai udhëtonte me bashkëshorten e tij sipas mediave gjermane në autostradën A7 në Fussen, por për arsye ende të paditura ajo që ishte në vendin e shoferit vijoi udhëtimin duke e lënë në rrugë.

Disa minuta më vonë, burri bëri një telefonatë në policinë e Bavarisë duke i shpjeguar ngjarjen. Një patrullë policie e mori atë duke e bashkuar me bashkëshorten, ndërsa kur u pyet ajo tha se e kishte harruar burrin e saj në rrugë dhe vijoi udhëtimin.

Continue Reading

Bota

2% e pasurisë së Muskut mund të zgjidhë problemet e urisë në botë

Published

on

By

2% e pasurisë së Muskut mund të zgjidhë problemet e urisë në botë

Një grup i vogël i multimiliarderëve mund të zgjidhë çështjen e urisë në botë me vetëm një përqindje të vogël të pasurisë, ka thënë drejtori i Programit për Ushqim në kuadër të Kombeve të Bashkuara.

Miliarderët duhet “të ngrihen tani, vetëm një herë”, ka thënë David Beasley në një intervistë për CNN të martën – duke specifikuar dy më të pasurit në botë, Elon Muskun dhe Jeff Bezosin.

“6 miliardë dollarë për të ndihmuar 42 milionë njerëz në botë që do të vdesin po që se nuk u ndihmohet. Nuk është e komplikuar”, ka thënë ai.

Shefi ekzekutiv i Teslas, Musk, ka pasuri prej rreth 290 miliardë dollarësh, sipas Bloombergut, dhe Beasley ka kërkuar që ai të dhurojë vetëm dy për qind të pasurisë së tij.

Pasuria e miliarderëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është dyfishuar që kur ka nisur pandemia, dhe tani ka vlerë prej 5 trilionë dollarësh.

Një përzierje krizash, si ajo e ndryshimeve klimatike dhe ajo e pandemisë, nënkupton që shumë vende do të godasin në duart e urisë.

Gjysma e popullatës në Afganistan – 22 milionë njerëz – përballen me krizë të urisë, sipas raporteve zyrtare.

Papunësia ka bërë që shteti të thellohet në krizë humanitare dhe 3.2 milionë fëmijë nën moshën pesëvjeçare janë në rrezik.

Një seri raportesh nga administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, ka paralajmëruar se efektet e ndryshimeve klimatike do të rrisin problemet për secilën qeveri.

Në Etiopi, rreth 5.2 milionë njerëz janë në nevojë urgjente për ushqim, në një vend që po përballet me mijëra vrasje të civilëve e zhvendosje të milionave.

Continue Reading

Aktuale