Connect with us

Bota

‘Kam humbur këmbët, por jo shpirtin tim të guximshëm’, historia emocionuese e Billy Monger

Published

on

Billy Monger ishte një yll në rritje në botën e garave motorike, deri në rrëzimin që pothuajse e vrau atë dhe ëndrrën e tij.

Është një ditë e zezë në prill të vitit 2017. Billy Monger merr makinën e tij pasi të sinjalizojnë dritat. Ai e ka bërë shpeshherë më parë. Ai e di se sapo gara është duke u zhvilluar, nuk ka kohë për nerva – ai duhet të qëndrojë i fokusuar.

Përpara tij qëndronte një makinë tjetër, derisa luftonin për pozicione. Shpejtësia arriti deri në 100 km/h.

Ishte dy javë përpara ditëlindjes së tij të 18-të, por ai ishte më i ngazëllyer për këtë garë sesa që do të arrinte moshën madhore. Në garë, ai njihet si Billy Whiz – një shofer i ri me potenciale të mëdha.

Ai po garonte në Kampionatin Britanik të Formula 4 në Donington Park – një nga qarqet më të famshme të Britanisë së Madhe.

F4 është hapi i parë për çdo shofer të ri si Billy, i cili ëndërron të ngasë makinën në Formula 1 – arritja më e lartë e motorsportit.

Gara famëkeqe nisi, me Billyn që provonte të fitonte pozicione.

Papritmas, në një cep, dy makina përpara Billyt tërhiqen nga rruga, duke parë një makinë të tretë, të palëvizshme në pistë. Është shumë vonë; ai nuk ka kohë për të dalë nga rruga. Me 120 km/h, ai godet fortë pjesën e prapme të makinës së palëvizur.

Heshtja kaplon të gjithë pistën. “Ju e dini se është keq kur një pistë është e qetë”, kujton Jamie Caroline, shoku më i afërt i Billy, shkruan lajmi.net.

Që kur ishte 10 vjeç, Billy kishte dashur të garonte në F1 si heroi i tij, Lewis Hamilton. Billy kishte derdhur gjithë energjinë e tij duke u munduar ta bëjë atë një realitet, por, papritmas, dukej sikur mbaroi ëndrra e tij.

Tre ditë më vonë, Billy u zgjua dhe kirurgu i tij, Dr Tony Westbrook, jep lajmin se ai kishte humbur të dyja këmbët.

Mënyra se si tregon rastin Dr Westbrook, ishte sikur Billy në fakt ai që e ngushëlloi atë në ato momente. “Mbaj mend që ai kapi dorën time dhe më tha ‘Është në rregull’,” zbulon ai.

Mjeku tjetër Tom Rowlands tregon se sa e vështirë ka qenë ta shohesh Billyn të mërzitur, edhe pse ishte në spital. ”Ai ishte gjithmonë i qeshur”, thotë Rowlands.

Pas dy javësh në spital, Billy ishte në gjendje të shkonte në shtëpi. Por përshtatja me jetën e tij të re në një karrige me rrota ishte një sfidë. “Unë kisha humbur nga pavarësia ime – veçanërisht në ato javët e para”, thotë ai.

Çfarëdo që të ndodhte, Billy e dinte se do të duhej të kthehej në makinë. “Duke qenë në një makinë garash është ndoshta aty ku ndihem më i rehatshëm”, thotë ai.

Vetëm tre muaj pas aksidentit të tij, Billy mori mundësinë e tij të parë për t’u rikthyer përsëri pas timonit, duke ngarë një makinë të veçantë të Fun Cup (e cila është pak si një Volkswagen Beetle) në garat e Brands Hatch.

 

A ka ambicie të tjera, përtej motorsportit? Përgjigja është, aktualisht, jo. Ai është ende vetëm 19 vjeçar, në fund të fundit – një fakt që është lehtë të harrohet kur të mendoni se çfarë gjërash ka arritur tashmë.

Një djalosh që humbi këmbët në aksident në garat me makina dhe u rikthye përsëri në ato gara, për ta ndjekur pasionin dhe ëndrrën e tij, duke mos u dorëzuar asnjëherë dhe duke qëndruar e besuar gjatë gjithë kohës sa ishte jashtë pistës.

Tash për Billyn vazhdon historia emocionuese, që një ditë ai te jetë bashkë në pistë me heroin e tij Hamilton.

BURIMI: Lajmi.net

 

Continue Reading

Bota

Pritet rritja e prodhimit të naftës

Published

on

By

Pritet rritja e prodhimit të naftës

Një studim i përkrahur nga Kombet e Bashkuara ka thënë se bota duhet të zvogëlojë më shumë se gjysmën e prodhimit të thëngjillit, naftës dhe gazit në dekadën e ardhshme, në mënyrë që ngrohja globale të mos arrijë në nivele të rrezikshme.

Programi i Kombeve të Bashkuara për Ambient, ka thënë se në raportin e publikuar më 20 tetor se shtetet janë duke planifikuar që të shpojnë apo gërmojnë më shumë se gjysmën e sasisë së thëngjillit, naftës dhe gazit, në përputhje me kufizimin e ngrohjes globale në 1.5 gradë Celsius deri në fund të shekullit.

Vetëm 10 ditë para se të mbahet Samiti për Klimën në Glasgou të Skocisë, i cili po konsiderohet kyç për të jetësuar synimet për temperaturën, të arritura në Marrëveshjen e Parisit për Klimën, studimi ka gjetur se prodhimi i thëngjillit do të ulet, mirëpo prodhimi i gazit do të rritet më së shumti në 20 vjetët e ardhshëm, në nivele që nuk janë në përputhje me synimet për temperaturën, për të cilat është arritur pajtueshmëri në Paris.

“Hulumtimi është i qartë: prodhimi global i thëngjillit, naftës dhe gazit duhet të zvogëlohet menjëherë në mënyrë që të jetë në përputhje me kufizim të ngrohjes globale në 1.5 gradë Celsius”, ka thënë Ploy Achakulwisut, autore e raportit nga Instituti i Stohholmit për Ambient.

“Megjithatë, qeveritë vazhdojnë të planifikojnë dhe të mbështesin prodhimin e naftës së papërpunuar, të cilat janë shumë më të mëdha sesa ne mund të djegim”, ka thënë ajo.

Në muajin gusht, një panel i OKB-së për ndryshimet klimatike, ka paralajmëruar se temperatura mesatare globale, do të mund të kalojë 1.5. gradë Celsius brenda 20 vjetëve, përveç nëse nuk merren masa të menjëhershme, të shpejta dhe të shkallës së gjerë, për të zvogëluar emetimet e gazrave serrë.

Vlerësimet preliminare sugjerojnë se prodhimi global i naftës së papërpunuar ka mundur të zvogëlohet për 7 për qind më 2020, kryesisht për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe masave kufizuese.

Mirëpo, sipas një raportit të ri, shtetet planifikojnë të prodhojnë 110 për qind më shumë naftë më 2030, sesa është paraprarë për të mos rritur temperaturën mbi 1.5 gradë, dhe 45 për qind më shumë sesa që duhet, për të mos rritur temperaturën në 2 gradë Celsius.

Në raport përmenden 15 prodhues të mëdhenj përfshirë Rusinë, Australinë, Arabinë Saudite, Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Rusia vitin e kaluar ka miratuar strategjinë e re për energji deri më 2035.

Sipas skenarit “optimist” të strategjisë, prodhimi i gazit dhe thëngjillit do të rritet për 38 për qind dhe 52 për qind, respektivisht, nga 2018 deri më 2035, dhe 18 për qind dhe 10 për qind, respektivisht, sipas një skenari “pesimist”.

Për dallim nga gazi dhe thëngjilli, strategjia parasheh rënie të prodhimit të naftës.

Continue Reading

Bota

Shpërthen vullkani Aso

Published

on

By

Shpërthen vullkani Aso

Në jugperëndim të Japonisë ndodhi një shpërthim në vullkanin Aso në prefekturën Kumamoto.

Sipas Agjencisë Meteorologjike Japoneze (JMA), vullkani shpërtheu në orën 11:43 sipas kohës lokale me kohën lokale në kraterin “Nakadake” 1 të vullkanit.

Vullkani hodhi hirin në një lartësi prej 3.5 kilometrash. Gjithashtu thuhet se niveli i paralajmërimit të aktivitetit vullkanik JMA është ngritur në nivelin 3, i cili është një rekomandim për “publikun të mos i afrohet vullkanit”.

Aso njihet si vullkani më i madh aktiv në vend i cili ndodhet në Kumamoto, në rajonin jugperëndimor Kyushu.

Continue Reading

Bota

Breshër me madhësi sa një top tenisi goditi Australinë

Published

on

By

Breshër me madhësi sa një top tenisi goditi Australinë

Breshër me madhësi rekorde ka rënë sot në bregun jugor të Australisë, ndërkohë sipas shërbimit kombëtar meteorologjik, breshëri ishte me madhësi sa një top tenisi.

Continue Reading

Aktuale