Connect with us

Bota

‘Kam humbur këmbët, por jo shpirtin tim të guximshëm’, historia emocionuese e Billy Monger

Published

on

Billy Monger ishte një yll në rritje në botën e garave motorike, deri në rrëzimin që pothuajse e vrau atë dhe ëndrrën e tij.

Është një ditë e zezë në prill të vitit 2017. Billy Monger merr makinën e tij pasi të sinjalizojnë dritat. Ai e ka bërë shpeshherë më parë. Ai e di se sapo gara është duke u zhvilluar, nuk ka kohë për nerva – ai duhet të qëndrojë i fokusuar.

Përpara tij qëndronte një makinë tjetër, derisa luftonin për pozicione. Shpejtësia arriti deri në 100 km/h.

Ishte dy javë përpara ditëlindjes së tij të 18-të, por ai ishte më i ngazëllyer për këtë garë sesa që do të arrinte moshën madhore. Në garë, ai njihet si Billy Whiz – një shofer i ri me potenciale të mëdha.

Ai po garonte në Kampionatin Britanik të Formula 4 në Donington Park – një nga qarqet më të famshme të Britanisë së Madhe.

F4 është hapi i parë për çdo shofer të ri si Billy, i cili ëndërron të ngasë makinën në Formula 1 – arritja më e lartë e motorsportit.

Gara famëkeqe nisi, me Billyn që provonte të fitonte pozicione.

Papritmas, në një cep, dy makina përpara Billyt tërhiqen nga rruga, duke parë një makinë të tretë, të palëvizshme në pistë. Është shumë vonë; ai nuk ka kohë për të dalë nga rruga. Me 120 km/h, ai godet fortë pjesën e prapme të makinës së palëvizur.

Heshtja kaplon të gjithë pistën. “Ju e dini se është keq kur një pistë është e qetë”, kujton Jamie Caroline, shoku më i afërt i Billy, shkruan lajmi.net.

Që kur ishte 10 vjeç, Billy kishte dashur të garonte në F1 si heroi i tij, Lewis Hamilton. Billy kishte derdhur gjithë energjinë e tij duke u munduar ta bëjë atë një realitet, por, papritmas, dukej sikur mbaroi ëndrra e tij.

Tre ditë më vonë, Billy u zgjua dhe kirurgu i tij, Dr Tony Westbrook, jep lajmin se ai kishte humbur të dyja këmbët.

Mënyra se si tregon rastin Dr Westbrook, ishte sikur Billy në fakt ai që e ngushëlloi atë në ato momente. “Mbaj mend që ai kapi dorën time dhe më tha ‘Është në rregull’,” zbulon ai.

Mjeku tjetër Tom Rowlands tregon se sa e vështirë ka qenë ta shohesh Billyn të mërzitur, edhe pse ishte në spital. ”Ai ishte gjithmonë i qeshur”, thotë Rowlands.

Pas dy javësh në spital, Billy ishte në gjendje të shkonte në shtëpi. Por përshtatja me jetën e tij të re në një karrige me rrota ishte një sfidë. “Unë kisha humbur nga pavarësia ime – veçanërisht në ato javët e para”, thotë ai.

Çfarëdo që të ndodhte, Billy e dinte se do të duhej të kthehej në makinë. “Duke qenë në një makinë garash është ndoshta aty ku ndihem më i rehatshëm”, thotë ai.

Vetëm tre muaj pas aksidentit të tij, Billy mori mundësinë e tij të parë për t’u rikthyer përsëri pas timonit, duke ngarë një makinë të veçantë të Fun Cup (e cila është pak si një Volkswagen Beetle) në garat e Brands Hatch.

 

A ka ambicie të tjera, përtej motorsportit? Përgjigja është, aktualisht, jo. Ai është ende vetëm 19 vjeçar, në fund të fundit – një fakt që është lehtë të harrohet kur të mendoni se çfarë gjërash ka arritur tashmë.

Një djalosh që humbi këmbët në aksident në garat me makina dhe u rikthye përsëri në ato gara, për ta ndjekur pasionin dhe ëndrrën e tij, duke mos u dorëzuar asnjëherë dhe duke qëndruar e besuar gjatë gjithë kohës sa ishte jashtë pistës.

Tash për Billyn vazhdon historia emocionuese, që një ditë ai te jetë bashkë në pistë me heroin e tij Hamilton.

BURIMI: Lajmi.net

 

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale