Connect with us

Maqedonia e Veriut

Lëvizja Besa kërkon zgjedhje të parakohshme

Published

on

Nga Lëvizja Besa thonë se BDI dhe partitë tjera shqiptare në pushtet, nuk kanë kapacitet të punojnë për avancimin e të drejtave të shqiptarëve. Sikurse opozitarja VMRO-DMNE, edhe Besa mendon se zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të jenë zgjidhja e vetme e duhur. Abdush Demri nga Besa akuzoi pushtetin  edhe për moszbatimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe.

“Po kjo qeveri LSDM – BDI po dështon edhe në implementimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe. Pas njoftimeve të djeshme të sekretarit të qeverisë që vjen nga radhët e BDI-së se qeveria ende nuk ka formuar inspektoratin shtetëror, institucion ku që duhet bëj përcjellje institucionale të implementimit të gjuhës shqipe komfor ligjit, të cilit, ka dhënë mbështetje edhe lëvizja Besa. Shtrohet pyetja se me çka merren përfaqësuesit shqiptar në qeveri,  BDI-ja dhe partitë tjera kur edhe pas gjashtë muajve nuk po arrijnë të bëjnë krijimin e institucionit kryesorë, i cili do të bëj inspektimin e gjuhës shqipe, në nivel qëndror dhe lokal”, tha Abdush Demiri nga Lëvizja Besa.

https://tv21.tv/besa-kerkon-zgjedhje-te-parakohshme-demiri-bdi-s-ka-kapacitet-per-avancimin-e-te-drejtave-te-shqiptareve/

Continue Reading

Lajme

Të vetëm përballë Bdi-së? Ziadin Sela e zbulon nëse do të ketë një koalicion në zgjedhjet e ardhshme

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se është i gatshtëm të bisedojë me palët për zgjedhjet e ardhshme.

Sela tha se si fillim duhet të kuptojë nëse palët janë në të njëjtat interesa me Aleancën dhe më pas të punpjnë bashkarisht për ringritjen e këtij vendi.

“Jemi të gatshëm të diskutojmë”, u shpreh Sela./news33.tv

Continue Reading

Lajme

“Alternativa nuk ka mbajtur asnjë premtim” Sela: Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se Alternativa sapo u bë me qeverinë nuk ka mbajtur asnjë premtim të dhënë për luftën lundër korrupsionit dhe për shtetin e së drejtës.

Sela tha se shpreson që ata të dalin dhe të pranojnë që nuk kanë realizuar asnjë nga premtimet e dhëna.

“Pranohet qe ska realizuar asgjë. Shpresoj që ky subjekti tjetër të dalin dhe të pranojnë që skanë realizuar asgjë. Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin. Kanë qenë malipulatorë.”, tha Sela./news33.tv/

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela bën denoncimin e fortë: Qeveria rrogën e arsimtarëve e ndan për ushtarët partiak,kanë mundësi që të rrisin pagat

Published

on

Kryetari I ASH-së, Ziadin Sela, i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, tha se nëpër objekte shkollore prodhohen sasi të mëdha të kriptovalutave ku kryesisht janë shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së.

“Çfarë masa ka marrë policia apo qeveria kur dihet që në masë të madhe prodhohen kriptovaluta në objekte shkollore. Bëhet fjalë për shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së”, tha Sela.

Continue Reading

Aktuale