Connect with us

Lajme

Pse dha dorëheqje Prokurorja speciale, Katica Janeva?

Published

on

Gazetari i Alsat-M, Nazim Rashidi, në një prononcim për “A show” në News24 ka folur në lidhje me dorëheqjen e Prokurores speciale, Katica Janeva, që për kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zaev ka qenë si ‘dorë i djathtë’, transmeton in7.

Rashidi në këtë prononcim ka thënë se djali i Prokurores Speciale punonte në një televizion, që ishte hapur rreth një vit më parë, pronari i të cilit akuzohet se ka shantazhuar një biznesmen në emër të Janevas, që sipas tij, kjo gjë ngre dyshime edhe për dorëheqjen e papritur të saj.

“Djali i Katica Janevës punon në këtë televizion dhe djali ndalohet nga policia dhe akuzohet nga prokuroria për korrupsion dhe pronari i televizionit akuzohet se ka shantazhuar një biznesmen. Këto ngjarje dhe kjo lidhje krijon një vorbull dyshimesh dhe pse Katica Janeva dha papritmas dorëheqjen. Prokuroria ka kërkuar arrest për 2 personazhe”, ka thënë Rashidi.

Prokurorja Speciale Katica Janeva sot pasdite papritur ka deklaruar dorëheqje të parevokueshme. Në sqarimin e shkurtër, që bëri ajo, si shkak për tërheqje përmend bllokimin e bisedimeve mes pushtetit dhe opozitës rreth fatit të PSP-së.

Ndërkaq sonte pjestarët e MPB-së kanë qenë në shtëpinë ku jeton Katica Janeva, në lagjen Kozle në Shkup, por nuk janë dhënë hollësi se për çfarë bëhet fjalë. Bastisja e shtëpisë së saj ka zgjatur rreth 30 minuta.

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale