Connect with us

Lajme

Azizi: Zoran Zaev i revoltuar me Bilall Kasamin

Published

on

Kryeministri Zaev, ka paralajmëruar se më 19 korrik do të organizojë një takim me liderët e partive më të mëdha në vend, ku do të diskutohet për disa problematika që tangojnë Maqedoninë e Veriut, shkruan in7.

Sipas disa informacioneve që kanë qarkulluar në mediat e vendit, kryeminstri ftesë për në takimin e liderëve u ka dërguar kreut të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti, si dhe kreut të Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela, por ka paralajmëruar edhe takime me parti tjera parlamentare.

Kjo gjë nuk ka lënë mëgët pa u komentuar edhe në rrjetet sociale, një koment që të lë përshtypje është edhe ai i Sekretarit organizativ të Lëvizjes BESA, Adnan Azizi i cili në rrjetin social Facebook ka dhënë edhe arsyet se pse Zaev ka gjasa që të mos e ftojë liderin e Lëvizjes BESA në këtë takim.

“Arsyet pse Zaev eshte i revoltuar nga Lideri Levizjes Besa Bilall Kasami:
– Refuzimi i kryetarit Kasami qe te takohet me Zaevin vecmas, pa Zijadin Selen dhe Blerim Reken ne raundin e dyte te zgjedhjeve presidenciale.
– Tendeca per te futur percarje ne mes opozites shqiptare.
– Insistimi i Levizjes Besa per t’u implementur pikat e marreveshjes mes LB dhe qeverise per ndryshimet kushtetuese.
– Dhe ajo qe me shume i ka djegur Zaevit eshte se shume aktiviste shqiptare te zhgenjyer nga Zaevi po largohen nga LSDM dhe po i bashkangjiten Levizjes Besa.
Ditet ne vijim do te behen publike kalimet nga LSDM ne Levizjen Besa.”, ka shkruar në profilin e tin në rrjetin social Facebook, Sekretari organizativ i Lëvizjes BESA, Adnan Azizi.//in7.tv/

 

Continue Reading

Lajme

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Published

on

By

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Për dy vëllezërit pa shtetësi të lindur, rritur e shkolluar në vendëlindjen e tyre në Kumanovë (rasti i paraqitur mbrëmë në Alsat M) të cilët nga muaj gusht i vitit të kaluar kanë aplikuar përsëri për marrjen e shtetësisë, kushdo që nuk zbaton ligjin do duhet të pergjigjet penalisht.

Dy janë momentet që duhet potencuar për byrokratët që guxojnë të jenë mbi ligjin:

1. Personat që kanë jetuar deri më 8 shtator 1991 në territorin e Republikës së Maqedonisë, marrin shtetësi vetëm me njërin nga dokumentet e përcaktuara. Pra, Agjencionit për Siguri Kombëtare-ANB, nuk i kërkohet mendim.

2. Edhe po të jetë parashtruar kërkesa nga “i huaj” për të cilët duhet të jep mendim ANB-ja, ai mendim nuk duhet të jepet më vonë së gjashtë muaj sepse me ndryshimet e fundit të ligjit thuhet: “Organi i cili vendos për paragrafin 1 pika 8 të ketij neni (fjala është për ANB- në) miraton vendim në afat prej gjashtë muajve pas parashtrimit të kërkesës së të huajit” .

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Lajme

Kriza energjetike problem për kompanitë!

Published

on

By

Kriza energjetike problem për kompanitë!

Kyetari i Odës Ekonomike Branko Azeski dhe Kryetari i OEMVP-së Mendi Qyra do të kërkojnë nga Qeveria që të zgjidhet problemi me krizën energjetike të bizneseve dhe kompanive. Mendi Qyra tha se do të mundohen të gjejmë zgjidhje edhe për të rinjtë që të mos ikin nga vendi.

“Një ndër problemet më të rëndësishme që ka biznesi sidomos mikro dhe biznesi i vogël është energjetika që ne sigurisht të kërkojmë nga Qeveria të gjejmë forma më të përshtatshme që të zgjidhet ky problem. Përveç problemin e energjetikës ne kemi problemin e resurseve njerëzore e cila për fat të keq të rinjtë edhe pjesa tjetër e popullatës po largohet nga Maqedonia dhe ne bëjmë ç’mos që të gjejmë forma të përshtatshme që ky problem të zbutet”, tha Mendi Qyra, kryetar i OEMVP.

“Ne do t’i përfaqësojmë interesat e bizneseve, kompanive, edhe në kushte kaq të vështira. Unë e di bagazhin e kolegut tim, dhe besoj që do t’i ndjek sukseset e tij të veprimtarisë”, theksoi Branko Azeski, kryetar i Odës Ekonomike.

Continue Reading

Aktuale