Connect with us

Lajme

A do ta braktisin Zaevin partnerët e koalicionit?

Published

on

Për skandalet dhe aferat që përfshinë qeverinë kohëve të fundit duhet të ketë përgjegjësi individuale thekson kreu i Alternativës Afrim Gashi.

Në një intervistë për Alsat, Gashi pranon se qeveria përveç kontesteve me fqinjët nuk ka arritur t’i zgjidh problemet reale të qytetarëve.

Pavarësisht këmbënguljes së opozitës ai thotë se zgjedhje të parakohshme nuk duhet të ketë pa u përmbyllur më parë proceset euro-atlantike të vendit, respektivisht pasi vendi të marrë datën për fillimin e negociatave me BE-në në vjeshtë dhe anëtarësimit të plotë në NATO.

Pas rrumbullakimit të këtyre proceseve Gashi nuk përjashton mundësinë e braktisjes së qeverisë.

Kryeministri Zaev si duket po e humb besimin tek partnerët shqiptarë të koalicionit qeverisës, sidomos bazuar në kritikat e opinionit që kjo qeveri ka dështuar në rrafshin ekonomik. Gjatë rikonstruimit, kryeministri Zaev largoi nga koalicioni qeverisës partinë shqiptare RDK pa asnjë konsultim paraprak.

Njohësit e zhvillimeve politike thonë se kryeministrin Zaev e mbanë BE dhe SHBA, ndryshe ky koalicion qeverisës që moti do të ishte shkatërruar. Sipas tij me përmasa dramatike do të ishte nëse BDI do të dilte nga qeveria, dhe jo partitë “opozitare” që janë pjesë e qeverisë.

“Zaevin e mban BE dhe ShBA, përndryshe që moti ky koalicion do të ishte shkatërruar.Koalicioni nuk është parimor dhe është i ndërtuar nga faktori i jashtëm dhe padyshim se mund të lëkundet.Partitë opozitare në koalicionin e tij kanë më tepër përfitime në pozita dhe financa dhe do të ishte shumë vështirë të dalin nga qeveria.Do të ishte zhvillim me përmasa dramatike nëse BDI e Ali Ahmetit do të vendoste të dilte nga qeveria pas humbjes së fuqisë në koalicionin e Zaevit dhe përgjimeve të fundit ku shpalosen keqpërdorime me buxhetin, emërimet në pozita dhe tendenca tjera negative nga zyrtarë të lartë të BDI- së. Në koalicione të tillla me kompozime të ndryshme etnike , forca politike nuk qëndron më tek lideri por tek grupet e intersit ashtu siç e shohim tek qeveria e Zaevit”, ka deklaruar për Zhurnal, analisti politik, Selim Ibraimi.

Ndryshe, edhe nëse Alternativa që i ka tre deputet do ta braktiste qeverinë, prap kryeministri Zaev do të kishte shumicë parlamentare prej 62 deputet, gjegjësisht 49 LSDM, 10 BDI, 2 PDSH dhe Amdi Bajram që braktisi koalicionin me VMRO-në dhe kaloi në LSDM, por një gjë është e sigurt se në rast largimit të partisë së Afrim Gashit, kjo qeveri bëhet edhe më jostabile për sa i përket numrave në Kuvend.

 

BURIMI: Zhurnal.mk

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale