Connect with us

Kosovë

Studimi i GMF: Ballkani Perëndimor terren pjellor për dezinformimin rus

Published

on

“Aktorët pro-rusë të dezinformimit, janë duke e minuar procesin e përgjithshëm të pajtimit në Ballkanin Perëndimor. Duke shfrytëzuar konfliktet e ngrira në rajon, ata kërcënojnë stabilitetin dhe marrëdhëniet e mira midis vendeve fqinje.

Në këtë përfundim, mbërrin një raport i Fondit Gjerman Marshall (German Marshall Fund), një think-tank me qendër në Gjermani, i bërë publik këtë muaj. Duke synuar të shpjegojë rritjen e narrativave anti-perëndimore dhe pro-ruse në Ballkanin Perëndimor, dokumenti analizon rolin e agjentëve lokalë të informacionit dhe atyre jo-shtetërorë, që promovojnë qëllimisht interesat e Rusisë në mbarë rajonin.

Në bazë të gjetjeve të studimit, për shkak të faktit që skena meditike është e pa konsoliduar dhe e pambrojtur, vendet e Ballkanit Perëndimor, përbëjnë një terren pjellore për përhapjen e dezinformatave.

Kjo ka çuar në krijimin e një hapësire mediatike në rajon, e cila është e prirur të promovojë narrativat anti-perëndimore dhe pro-ruse. Gazeta vlerëson se narrativat anti-perëndimore dhe pro-ruse, janë shumë të popullarizuara, pasi ky rajon është një fushëbetejë kryesore e konfliktit midis Rusisë dhe Perëndimit.

Këto tregime, nuk lindin në vakuum, por lehtësohen shumë nga zhvillimi i rrjeteve lokale të ndërmjetësve, që marrin pjesë në riprodhimin e tyre. Raporti është përqendruar veçanërisht në rolin e Rusisë në 3 proceset e rëndësishme politike në Ballkanin Perëndimor:referendumin për ndryshimin e emrit të Maqedonisë së Veriut, zgjedhjet në Bosnje Hercegovinë në vitin 2018, dhe në fazën e fundit të dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Sipas gjetjeve të GMF, në të gjitha vendet e përmendura, janë përdorur 4 narrativa kryesore, vetëm me disa ndryshime: ”Agresori është NATO”, “Bashkimi Evropian, është institucionalisht i dobët”, “Shtetet e Bashkuara të Amerikës, do të krijojnë një Shqipëri të Madhe”, dhe “Rusia është një partnere e besueshme”.

Bojkoti i referendumit në Maqedoninë Veriore – një rezultat i ndikimit rus

Pas protestave të mëdha në Shkup, që ishin rezultat i krizës kushtetuese në Maqedoni në vitin 2016, Ministria e Jashtme ruse ndërmori një seri lëvizjesh që synonin të përfshinin rivalët perëndimorë, BE-në dhe NATO-n, në një projekt që sipas Moskës synon të krijojë “Shqipërinë e Madhe”.

Një fluks i veçantë i historive anti-perëndimore dhe pro-ruse, mund të vërehej menjëherë para referendumit mbi ndryshimin e emrit, dhe pajtimit historik mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, veçanërisht në rrjetet sociale, kujton raporti.

Sipas analizave të siguruara nga “German Marshall Fund”, çdo ditë pas referendumit u krijuan më shumë se 40 profile të reja në Facebook, ndërsa pati 24 mijë thirrje për bojkot të referendumit, me mbi 30 mijë rishpërndarje. Raporti thekson se një fushatë e tillë, pati efektin që deri në 2/3 e votuesve të mundshëm të mos merrnin pjesë në referendumin për ndryshimin e emrit, dhe kjo ishte mënyra përmes së cilës Rusia u përpoq të kompromentonte legjitimitetin e tij.

 

Dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës – arenë kryesore për një “turne de force” midis Perëndimit dhe Rusisë

Sipas studiuesve të këtij think-tanku të njohur, ngërçi në në procesin dialogut Beograd-Prishtinë për normalizimin e marrëdhënieve mes tyre, i jep mundësi retorikës anti-perëndimore dhe pro-ruse që të fitojë popullaritet.

Ndikimi i Rusisë në përhapjen e këtyre tregimeve, është i pranishëm në gati të gjitha mediat, ndërsa të gjithë ekspertët e intervistuar për këtë raport, konfirmuan se narratat anti-perëndimore janë mbështetur ndërkohë edhe nga elita politike, e cila ka pasur ndikimin e vet në zbehjen e entuziazmit ndaj BE-së në Serbi.

Sipas sondazhit të Barometrit të Ballkanit në vitin 2017, e kryer nga Fondi Gjerman Marshall, 26 për qind e njerëzve në Serbi e perceptojnë praninë e Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor si diçka pozitive, dhe kjo është përqindja më e ulët në rajon.

Milorad Dodik – përfaqësuesi më i lartë rus në Ballkanin Perëndimor

“Bosnja, është ndoshta vendi më i dobët në Ballkanin Perëndimor, dhe si i tillë përfaqëson një terren pjellor për luftërat gjeopolitike midis Rusisë dhe Perëndimit”- thekson analiza. Rusia është veçanërisht e interesuar të ruajë ndikimin e saj në Republikën Serbe, ndërsa Milorad Dodik, është njeriu më i fortë që mbështet interesat ruse në Ballkanin Perëndimor. Raporti, arrin në përfundimin se Perëndimi nuk është mjaft i dukshëm në Bosnje, dhe madje edhe më pak në Republikën Serbe.

Aktorët e dezinformimit, e sfidojnë rolin e BE-së si një faktor kryesor politik në zbatimin e reformave në Ballkanin Perëndimor. Megjithatë në nivelin politik, perceptimi i BE-së në rajon është ende pozitiv, për shkak të rolit të saj si një investitore kryesore dhe partnere kryesore në fushën e eksporteve, përfundon analiza./përktheu dhe përshtati in7.tv/

 

BURIMI: Europen Western Balkans

 

Continue Reading

Kosovë

‘Shpërthen’ analisti: Familja Jashari u tradhtua për herë të dytë nga njerëzit e njëjtë

Published

on

Në zgjedhjet e së dieles, Bekim Jashari nuk arriti të dal fitues, ku përballë kishte Fadil Nurën e PDK-së, i cili e zëvëndësoi Sami Lushtakun, të cilit nuk iu lejua kandidimi pas problemeve me ligjin.

E kur ka përfunduar tashmë edhe numërimi i votave, Jashari ka shkruar se ai humbi pas manipulimeve me vota.

“Të turpëruar duhet të ndihen vetëm ata që nuk lanë gurë pa lëvizur e metodë antiligjore pa përdorur për të marrë peng votën e qytetarëve, ata që ju bënë presion votuesve, ata që iu shkuan në shtëpi një ditë para votimit, ata që i ndalën votuesit para qendrave të votimit duke i shantazhuar e mashtruar, ata që vodhën vullnetin e lirë të qytetarëve e ata që festuan si festuan për një “fitore” që as vet nuk e kishin pritur. Të gjitha këto i dinë shumë mirë qytetarët e vendit tonë, këto sot fliten gjithandej dhe tashmë çdo gjë dihet për manipulimin e këtyre zgjedhjeve. Të dashur qytetarë, duke besuar fuqishëm në drejtësinë tonë kemi bërë mbi 10 ankesa në lidhje me manipulimin e procesit zgjedhor dhe presim që të zbardhet e vërteta edhe nëse duhet të hapet e të verifikohet çdo kuti e votimit. As këto zgjedhje, as manipulimet e shumta dhe as asgjë tjetër nuk mund të ndalë angazhimin tonë të përbashkët për qytetarët dhe vendin tonë të shenjtë”, ka shkruar Bekim Jashari.

Lidhur me rezultatin e zgjedhjeve në Skenderaj, për gazetën “Bota sot” ka folur analisti politik, Faton Mehmeti.

Ai thotë se familja Jashari u tradhtua edhe njëherë nga personat e njëjtë.

“Fatkeqësisht familja Jashari u tradhëtua për herë të dytë, nga po të njejtit njerëz dhe për interesa po të njejta: pushtetin”, thotë Mehmeti.

Sipas tij, kryetari i vërtetë i Skenderajt do të jetë Sami Lushtaku.

“Fadil Nura është kryetar kukull, kryetari i vërtetë është Sami Lushtaku.Tenderet për Samiun dhe njerëzit e tij do të jenë të padiskutueshëm, me Drenicën që si kurrë më parë duhet të ndjehet e turpëruar. Samiu fitoi për tenderët e munguar për katër vite, përballë dinjiitetit dhe lavidisë fitoi turpi dhe lakmia”, shprehet Mehmeti.

“Drenicakët s’kanë të drejtë të thirrën në emër të familjes Jashari, s’kanë të drejtë as të viziotojnë varrezat e tyre”, përfundon për “Bota sot”, analisti politik, Faton Mehmeti.

Continue Reading

Kosovë

Raporti i Progresit – Kurti thotë se kanë marrë vlerësim pozitiv: S’ka takim me Vuçiqin në tetor

Published

on

Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog, i ka dorëzuar Raportin e Progresit kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti. Ky i fundit tha se në raport thuhet se Kosova ka shënuar progres, raporton Ekonomia Online.

Me këtë rast kryeministri i vendit tha se Kosova ka arritur progres me qeverisjen e tij në shtet ndërtimin dhe krijimin e institucioneve.

“Në rrjedhën e sqarimit të ambasadorit Szunyoug unë do të flas për periudhën e qeverisjes tonë ku shënuam shumë progres. Në fundjavën që lamë pas mbajtëm zgjedhje dhe edhe këtë herë dëshmuam transparencë të plotë. Vetëm 37 ditë pas zgjedhjeve të 14 shkurtit zgjodhëm kryeministrin dhe kryeparlamentarin. Gjithashtu vetëm 13 ditë ende pa u bërë dy javë ne zgjodhëm edhe presidenten e Republikës, e cila është gruaja e dytë presidente. Në këta gjashtë muaj të Qeverisë, kemi legjitimitet demokratik dhe besueshmëri në institucione nga ana e qytetarëve, që do ta kishin zili jo vetëm vendet e rajonit por edhe ato të BE-së”.

Tutje Kurti përmendi shkatërrimin e grupeve kriminale, menaxhimin e pandemisë dhe ekonomia, që ai i quan suksese të Qeverisë.

“Nga 23 marsi kur edhe kemi marrë detyrën kemi shkatërruar 29 grupe kriminale, një rezultat që dallon nga fillimi i fushës, po ashtu edhe në menaxhimin me Covid-19 kemi pasur pak raste dhe vetëm një të vdekur në këto ditë, duke mbetur vendi i parë në rajon sa i përket procesit të vaksinimit. Janë rritur eksportet dhe numri i punëtorëve është rritur po ashtu. Edhe në fushën e administratës publike kemi racionalizuar katër agjenci”.

“Kemi hequr homologimin e veturave dhe demopolizimin e terminaleve doganore, që nga viti i ardhshëm do të bëhet në nivel vendi. Kemi marrë vendime edhe për shtesat e lehonave dhe arsimi i lartë të jetë pa pagesë. Së bashku do ecim përpara me një partneritet të përbashkët edhe me BE-në”, tha Kurti.

Tutje, shefi i ekzekutivit ka thënë se para çdo takimi me presidentin serb Aleksandar Vuçiq do të ketë takim të përfaqësuesve të të dyja qeverive, ose të ekipeve negociatore.

Ai ka thënë se nuk beson që do të ketë takim shumë shpejtë me Vuçiqin, të paktën jo në muajin tetor në Bruksel.

Continue Reading

Kosovë

Kosovarët, me më së shumti pasaporta zvicerane pas shtetasve të BE-së

Published

on

Në fund të vitit 2020 në kantonin e Lucernit jetonin 79,215 të huaj me qëndrim të përhershëm dhe 2333 të huaj të tjerë, jo të përhershëm.

Sipas Zyrës Kantonale të Statistikës Lustat, shkalla e pranisë së të huajve është 19 për qind, që është shumë nën mesataren zvicerane (25.5 për qind), shkruan Luzerner Zeitung

Që nga viti 1990, numri i të huajve me qëndrim të përhershëm në kanton është më shumë se dyfishuar (79,215 persona) (+ 42,681 persona).Përqindja e të huajve është rritur nga 11.3 në 19.0 përqind në të njëjtën periudhë dhe kështu është ende shumë nën mesataren zvicerane. Kjo e fundit është rritur nga 16.7 në 25.5 për qind në të njëjtën periudhë.

Në vitin 2020, në kantonin e Lucernit janë natyralizuar 1,186 të huaj, 34 më shumë se një vit më parë. Sipas Lustat, qytetarët nga Bashkimi Evropian janë natyralizuar më shpesh (EU27: 560 persona), shumica prej tyre gjermanë (335 persona) dhe italianë (70 persona). Krahasimisht shpesh, ose më së shumti në “konkurrencë” me të huajt e vendeve jashtë BE-së, nënshtetësinë zvicerane e kanë marrë njerëzit nga Kosova (199 persona).

Grupi më i madh i të huajve vjen nga Gjermania

82.3 për qind e të gjithë të huajve që jetojnë në kantonin e Lucernit vijnë nga Evropa. 57.2 për qind e këtyre vijnë nga një shtet anëtar i Bashkimit Evropian (BE27).

Sipas kombësisë, 14,267 qytetarët gjermanë përfaqësojnë grupin më të madh (18.0 për qind), të ndjekur nga njerëzit nga Italia (10.6 për qind), Kosova (10.2 për qind), Portugalia (9.5 për qind) dhe Serbia (4.8 për qind). Në përgjithësi, të huajt që jetojnë në kantonin e Lucernit vijnë nga 168 vende të ndryshme.

Sipas Lustat, përqindja e të huajve ndryshon shumë nga rajoni në rajon. Shpesh ajo është më e lartë në rajonet urbane sesa në rajonet rurale, përcjell albinfo.ch. Me një shkallë prej 36.0 për qind, komuna Emmen ka pjesën më të lartë të të huajve në kantonin e Lucernit.

Përqindja më e ulët e të huajve është në komunën Romoos me 3.0 përqind.

Continue Reading

Aktuale