Connect with us

Kosovë

Kosova ka argumente për ta paditur Maqedoninë për vrasjen e Begut dhe Mirsadit

Published

on

Vendet e Ballkanit kanë strategji të njëjtë veprimi, kanë të njëjtat politika të ndjekura nga politikanët që zakonisht në këto vende janë të korruptuar, të pasur dhe vrasës kur është në pyetje lëshimi i pushtetit, thotë publicisti dhe analisti politik, Gazmend Islami.

Islami pohon se, ngjarjet e ndodhura në Maqedoni në muajin maj tregojnë më së miri se deri ku ka shkuar bashkëpunimi mes shërbimeve të fshehta të tri shteteve, Shqipëri, Kosovë, Maqedoni.

“Vetë bërja publike e AKI-së se ka informuar krerët e shtetit për grupin që kishin vendosur të hyjnë në luftë në Maqedoni tregon më së miri se deri ku është i zhytur krimi i organizuar i pushteteve. Po të ishim një shtet normal dhe demokratik menjëherë pas ngjarjeve të ndodhura në Kumanovë do të duhej të kërkonte themelimin e një grupi punues të përbashkët mes dy shteteve nën mbikëqyrjen e SHBA-së dhe BE-së për të pasur një neutralitet për të ardhur në përfundim se kush ishin ata që grupin e shqiptarëve e futën në luftë dhe i tradhtuan. Kush ishin protagonistet kryesor në shërbimin e Maqedonisë që hartuan planin deri në detaje, a ishin të implikuar edhe AKI-a dhe SHISH-i shqiptar në këto ngjarje”, thotë Islami për gazetën “Bota sot”.

Ai thekson se, kur të bëhej kjo, atëherë shteti i Kosovës ka të drejtë të akuzoj shtetin maqedonas për vrasje të planifikuara, për organizimin e prishjes së stabilitetit në Rajon, nuk ka dyshim se SHBA kanë përgjimet dhe dinë për përgatitjen e kurthesh ndaj shqiptareve në Kumanove, por për të arritur kjo do të duhet të ketë vendosmëri nga shteti i Kosovës që kësaj çështje ti shkohet deri në fund.

“Në bazë të asaj që shkruhet se në mesin e gjallëve gjatë arrestimeve ishin edhe Beg Rizaj e Mirsad Ndrecaj tregon më së miri se kemi të bëjmë me vrasje të qëllimshme shkelet e drejta ndërkombëtare ku shteti duhet të dënohet për krime të kryera”.

“Kemi edhe autopsinë e kryer nga ekspertet e mjekësisë ligjore në Prishtinë që dinë se si ka ardhur vrasja e Beg Rizajt e Mirsad Ndrecajt, sepse ata mund të përcaktojnë edhe kohën e vdekjes.

Pra e gjithë e drejta është në anën e Kosovës për të ngritur akuzë dhe akuzuar shtetin maqedonas, por kur mendojmë se pse kjo nuk ndodh vijmë në përfundim se pas krejt kësaj që ka ndodhur është i implikuar edhe shteti i Kosovës. Prandaj nuk pritet se këta do të bëjnë për të zbardhur të vërteten e Kumanovës”, thotë publicisti dhe analisti politik Gazmend Islami.

BURIMI: lajmpress

Continue Reading

Kosovë

Ja pse Albin Kurti iu iku sot mediave, e la të vetëm Dimitar Kovaçevskin

Published

on

By

Ja pse Albin Kurti iu iku sot mediave, e la të vetëm Dimitar Kovaçevskin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ishte paraparë që te dale sot në konferencë për media bashkë me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, mirëpo kjo nuk ndodhi, shkruan Alsat.

Kurti, iu shmang mediave duke marrë kështu menjëherë rrugën për në Prizren, derisa pritej që kjo të ishte paraqitja e tij e parë para mediave pas zhvillimeve të mbrëmshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Kurti mbrëmë në orët e vona të natës, vendosi ta shtyjë për 48 orë vendimin për gjobat ndaj targave në komunat e Kosovës me shumice serbe, e kjo erdhi pas kërkesës së SHBA-së.

Kujtojmë se dje takimi Kurti-Vuciq përfundoi pa marrëveshje. /Alsat.mk

Continue Reading

Kosovë

Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Published

on

By

Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Përfaqësues të vendeve anëtare të BE-së u pajtuan me propozimin që liberalizimi i vizave për Kosovën të hyjë në fuqi më 1 janar të vitit 2024.

Radio Evropa e Lirë merr vesh se pajtimi u arrit në një takim të këshilltarëve për viza të martën në Bruksel.

Kjo datë ishte kërkesë e Spanjës – njërit prej pesë vendeve të BE-së që nuk e njeh ende pavarësinë e Kosovës.

Paraprakisht, Republika Çeke – e cila aktualisht udhëheq presidencën gjashtëmujore të BE-së – kërkoi që liberalizimi i vizave për Kosovën të fuqizohet më 1 dhjetor të vitit 2023.

Por, ky propozim nuk kaloi në një takim të grupit punues të BE-së për vizat, që u mbajt javën e kaluar, pasi Spanja e më pas edhe Sllovakia dhe Suedia paraqitën vërejtje dhe kërkuan, siç thanë, sqarime shtesë. Arsyet e tyre nuk u bënë të qarta.

Sipas propozimit të miratuar të martën, “hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës do të nisë në kohën kur të jetë funksional sistemi i udhëtimit ETIAS, por jo më vonë se më 1 janar të vitit 2024”.

Miratimi i këtij propozimi do të jetë në rend dite në takimin e ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së, që do të mbahet të mërkurën.

Liberalizimi i vizave do t’u mundësojë qytetarëve të Kosovës të udhëtojnë lirshëm në atë që njihet si zona Schengen, e që përbëhet prej 26 shtetesh evropiane.

Për të arritur deri këtu, Kosovës i duhet t’i kalojë edhe disa shkallë:

Diplomatë të BE-së thonë se kalimi i propozimit është një gjë pozitive, sepse ekziston një datë konkrete për hyrjen në fuqi të liberalizimit të vizave.

Sipas tyre, nëse ETIAS bëhet funksional sipas pritjeve, përkatësisht në nëntor të vitit të ardhshëm, liberalizimi i vizave mund të hyjë në fuqi edhe më herët, më 1 nëntor, 2023.

Lidhja me sistemin ETIAS
ETIAS është një sistem digjital që synon të bëjë evidentimin e vizitorëve që hyjnë prej jashtë BE-së në zonën Schengen.
Ky sistem është dashur të nisë së funksionuari në vitin 2022, por data është shtyrë disa herë dhe tani si afat përmendet nëntori i vitit 2023.

Në një takim të grupit punues për viza të Këshillit të BE-së, të mbajtur më 13 tetor, zyrtarët francezë propozuan që liberalizimi i vizave për Kosovën të lidhet pikërisht me funksionalizimin e ETIAS-it.

Republika Çeke doli më pas me propozimin që hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave të lidhej me funksionalizimin e ETIAS-it, por njëherësh të caktohej edhe data e fuqizimit të vendimit: “jo më vonë se 1 dhjetori i vitit 2023”.

Me kërkesën e Spanjës, kjo datë u shty për 1 janar të vitit 2024.
Kosova është vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor, qytetarët e të cilit nuk mund të lëvizin lirshëm në zonën Schengen.

Kjo, me gjithë faktin se Komisioni Evropian, qysh në vitin 2018, ka konfirmuar disa herë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave, por kanë qenë disa vende anëtare që vazhdimisht kanë shprehur rezerva.

Continue Reading

Kosovë

Albin Kurti nesër në Shkup, takohet me Kovaçevskin

Published

on

By

Albin Kurti nesër në Shkup, takohet me Kovaçevskin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nesër do të qëndroj për vizitë zyrtare në Shkup. Gjatë qëndrimit të tij në Shkup, Kurti do të pritet nga kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Ndërkohë që për në ora 11:00 është paraparë edhe një konferencë e përbashkët e dy kryeministrave. /Alsat.mk

Continue Reading

Aktuale