Connect with us

Bota

Kompania Facebook goditet me gjobën më të rëndë

Published

on

Uashingtoni ka filluar të mbajë një qëndrim të ashpër ndaj Luginës së Silikonit dhe lajmi i së Premtes është veprimi më agresiv.

Pas disa muajsh negociata, Komisioni Federal Tregtar gjobiti Facebook me 5 miliardë dollarë ditën e Premte për shkelje të privatësisë.

Penaliteti vjen pas një hetimi që zgjati prej më se një vit dhe është gjoba më e madhe në historinë e agjencisë shtetërore.

Nëse aprovohet nga Departamenti i Drejtësisë do të jetë ndëshkimi i parë substancial i Facebook në SHBA ku industria e teknologjisë është gjerësisht e parregulluar.

Uashingtoni ka filluar të mbajë një qëndrim të ashpër ndaj Luginës së Silikonit dhe lajmi i së Premtes është veprimi më agresiv.

Detajet e plota të gjobës mbeten të paqarta. FTC hapi hetim ndaj praktikave të të dhënave të Facebook në Marsin e vitit të kaluar një javë pasi shpërthyen lajmet rreth Cambridge Analytica, një firmë konsulence politike e cila kishte punuar me fushatën presidenciale të Trump në 2016-ën dhe përvetësuar informacione në mënyrë të paligjshme për miliona përdorues.

Të dhënat u blenë nga një akademik i cili kishte përdorur një aplikacion personaliteti në Facebook dhe që kishte grumbulluar informacione pa dijeninë e përdoruesit.

Gjoba tejkalon çdo penalitet tjetër privatësie. Në 2012-tën Google u godit me 22.5 milion dollarë gjobë. Facebook është një kompani masive dhe mund të mendoni se 5 miliardë dollarë janë shumë pak, por do të ishte një tkurrje masive për 15 miliardë dollarët të ardhura në tre mujorin e parë.

Por kritikët thonë se penalitetet në shuma të majme nuk mjaftojnë për tu përballur me një kompani shumëkombëshe si Facebook. Një penalitet i tillë për Facebook është njësoj si një gjobë për parkim të jashtëligjshëm për ne shpreheshin disa analistë.

Shqetësimet rreth “Big Tech” nuk kanë të bëjnë vetëm me privatësinë. FTC ka formuar një task forcë për të hetuar shkrirjet e kompanive. Senatorja demokrate Elizabeth Warren e cila kandidon për presidente në zgjedhjet e 2020-ës është shprehur për shpërbërjen e kompanive si në rastin e Facebook do të bëhej ndarja nga WhatsApp dhe Instagram.

 

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale