Connect with us

Lajme

A do të realizohet kushti i BDI-së që Fatmir Besimi të bëhet Guvernator i Bankës Popullore?

Published

on

Shkup, 14 korrik – Kryeministri Zoran Zaev mund të emërojë ministër të ri të Financave vetëm Anita Angelovska Bezhovska, guvernatoren e Bankës Popullore të Maqedonisë së Veriut, ndërsa në vend të saj të emërohet ish-ministri i Ekonomisë, Fatmir Besimi. Ky është kushti që Bashkimi Demokratik për Integrim i ka bërë LSDM-së së Zaevit, pas vendimit të Antikorrupsionit se kryeministri nuk mund ta ushtrojë plotësisht detyrën edhe të ministrit të Financave.

Në BDI për gazetën KOHA thonë se presin që LSDM ta respektojë marrëveshjen e para dy viteve për emërimin e Besimit në krye të Bankës Popullore të Maqedonisë së Veriut, pasi kjo ka qenë edhe njëra nga pikat e marrëveshjes për koalicionin qeveritar. “Me rëndësi është që ne nuk kemi heq dorë që, një kuadër shqiptar, kuptohet profesionist, të udhëheq me Bankën Popullore të Maqedonisë së Veriut. Kjo ka qenë edhe njëra nga pikat kur u ndanë resorët bashkë me LSDM kur u formua koalicioni qeverisës”, thonë për KOHA në BDI. Gazeta KOHA merr vesh se në LSDM janë ndalë tentimet për emërimin e një ministri të saj të ri në krye në Financave, pasi BDI i ka përkujtuar kryeministrin postin e guvernatorit.

Tani, pas vendimit të Antikorrupsionit se Zaevi nuk mund të jetë edhe ministër i Financave dhe kur nënshkrimi dhe vula e Ministrisë është në dorë të zëvendësministres Shirete Elezi, kryeministri ka menduar për emër të ri me qëllim që arka e shtetit të jetë në duar të LSDM-së. Anita Angelovska Bezhovska ishte emëruar guvernatore e mbështetur edhe nga VMRO-DPMNE, pas paralajmërimit të presidentit të atëhershëm, Gjorgje Ivanov, se nuk do të mbështesë kandidaturën e Fatmir Besimit për guvernator të BPMV-së. Ndryshe, me formimin e Qeverisë, BDI nuk e kishte fshehur marrëveshjen për emërimin e Besimit në krye të BPMV, ndërsa kjo ishte pohuar edhe nga kryeministri Zoran Zaev. (koha.mk

Continue Reading

Lajme

ASH-dega Studeniçan: Ne mbështesim dhe përkrahim Azem Sadikin

Published

on

By

ASH-dega Studeniçan: Ne mbështesim dhe përkrahim Azem Sadikin

Dega e Aleancës për Shqiptarët (ASH) – në Komunën e Studeniçanit në rrethinë e dytë të zgjedhjeve lokale mbështet me strukturat e saj kryetarin aktual edhe për një mandat, Azem Sadiki.

Këtë e ka bërë të ditur kreu i degës së ASH-së në Karshiakë, Avdil Imeri. “Vendim shumë i lehtë për strukturat e Aleancës për Shqiptaret se kënd duhet te përkrahim më 31 tetor ne Karshiakë. Punët e mira i prekim dhe i shohim çdo ditë andaj apelojmë te çdo anëtar dhe simpatizues i ASH-së si dhe te çdo banor i komunës tonë që fuqishëm te mbështesim kryetarin aktual z. Azem Sadiki që të vazhdojnë punët e mira për banorët e Karshiakës. -Te votojmë drejt dhe pastër, #Voto11”, ka bërë të ditur Imeri.

Në anën tjetër, pak orë më parë sekretari gjeneral i Aleancës për shqiptarët (ASH), Arben Taravari i ftuar në Tv Klan-M duke folur për mbështetjen e partisë së tij për kandidatët nëpër komunat ku nuk garon ASH-ja në rrethinë e dytë, ka theksuar se anëtarësi e ASH-së në Studeniçan është për mbështetje të kryetarit aktual të komunës Azem Sadiki.

“Në Studeniçan në parim, edhe pse nuk e kemi biseduar, logjika ime është që duhet të përkrahet ai kandidat që nuk është i BDI-së. S’kemi qëndrim partie po në parim e shoh se anëtarësia më së shumti duan ta votojnë atë që nuk është BDI. Por përsëri ato le të vendosin vet”, ka theksuar Taravari.

Continue Reading

Lajme

MPB: Letërnjoftimet do të mund të merren edhe të shtunën dhe të dielën

Published

on

By

MPB: Letërnjoftimet do të mund të merren edhe të shtunën dhe të dielën

Në prag të raundit të dytë të zgjedhjeve lokale, që do të mbahen të dielën (31 tetor), MPB informon se edhe të shtunën edhe të dielën do të punojnë shërbimet administrative në komunat ku do të ketë votim, ndërsa qytetarët do të mund t’i marrin letërnjoftimet.

Departamenti i Çështjeve Civile, përkatësisht drejtoritë për punë administrative të kësaj njësie organizative në kuadër të MPB-së në Kumanovë, Veles, Ohër dhe Tetovë me të gjitha njësitë rajonale në kuadër të tyre më 30.10.2021 do të punojnë në pranimin dhe lëshimin e letërnjoftimeve me orar të rregullt, prej orës 08.00 deri në 16.00.

Nga MPB njoftojnë se njëkohësisht, Departamenti për Çështje Administrative – Shkup do të punojë për pranimin dhe dhënien e letërnjoftimeve me orar të rregullt të punës nga ora 08:00 deri në 16:00 vetëm në objektin e RTVM-së më 30.10.2021 (e shtunë).

“Të dielën, më 31 tetor 2021, të gjitha njësitë organizative kompetente të listuara do të punojnë vetëm në dhënien e letërnjoftimeve të përgatitura për qytetarët me orar të punës nga ora 07:00 deri në 19:00, duke përfshirë edhe pikat e shpërndara në Shkup (Gjorçe Petrov, Beko, Butel dhe Draçevë)”, thonë nga MPB.

Continue Reading

Kosovë

Kurti për kërcënimin: Nuk ndjehem i rrezikuar, s’e kam ndryshuar agjendën

Published

on

By

Kurti për kërcënimin: Nuk ndjehem i rrezikuar, s’e kam ndryshuar agjendën

Kryeministri i Kosovës Albini Kurti, ka folur në konferencë për media për kërcënimet që ka marrë nëpërmjet rrjeteve sociale.

Në një postim në Facebook, një person me llogari false kishte thënë se do të paguante para për vrasjen e Kurtit.

Kurti ka thënë se nuk ndihet i kërcënuar dhe se nuk e ka ndryshuar agjendën që e kishte të planifikuar. Ai nuk ka dhënë detaje se për çka është kërcënuar dhe nga kush.

“Unë nuk ndjehem i rrezikuar, por janë organet e sigurisë që i vlerësojnë rrethanat e caktuara, përndryshe unë as dje e as sot nuk e kam ndryshuar agjendën time”, tha Kurti.

Kurti u përgjigj edhe sa i përket pyetjes për braktisjen e institucioneve nga përfaqësuesit serb.

“Mund të ketë pretekste të imagjinuara, por nuk ka arsye që përfaqësuesit serb t’i braktisin institucionet”, tha Kurti.

Burimi

Continue Reading

Aktuale