Connect with us

Teknologji

Gomat e së ardhmes pa ajër

Published

on

Kontrollimi i presionit të gomave para nisjes për pushime së shpejti do të jetë një nostalgji.

”Michelin” dhe ”General Motors” (GM) kanë bashkuar forcat për të sjellë gomën e parë pa ajër në treg deri në vitin 2024.

Të quajtura “Unique Punctureproof Tire System” (UPTIS) ato do të kenë një strukturë të lehtë dhe të fuqishme që mund të përballojë vrima dhe relieve të vështira rruge.

GM dhe ”Michelin” gjithashtu kanë marrë parasysh aspektin ekologjik: një gomë që nuk shpërthehen dhe nuk dëmtohet nga ashpërsia e asfaltit, lejon të prodhojë më pak mbeturina.

Së fundmi, UPTIS, në versionin përfundimtar, do të ketë edhe karakteristika të tjera si ”komunikimi” i kushteve të saj me sistemin elektronik të makinës në kohë reale

http://fax.al/read/news/21230535/20954983/gomat-e-se-ardhmes-pa-ajer

Continue Reading

Teknologji

Bitcoini tejkalon 60 mijë dollarë, pranë rekordeve të larta

Published

on

By

Bitcoini tejkalon 60 mijë dollarë, pranë rekordeve të larta

Bitcoin arriti në 60 mijë dollarë për herë të parë në gjashtë muaj këtë të premte, duke iu afruar rekordit të tij të lartë, pasi tregtarët ishin të sigurt se rregullatorët amerikanë do të miratonin një fondi-tregtar këmbimi (ETF) bazuar në kontratat e tij të ardhshme.

Investitorët e kriptomonedhës kanë pritur miratimin e ETF -së të parë amerikane për bitcoin, i cili shihet si përshpejtim i adoptimit të aseteve digjitale.

Bitcoin, kriptomonedha më e madhe në botë, u rrit 4.5% në nivelin e saj më të lartë që nga 17 prilli dhe ishte e fundit në 59,030 dollarë. Ai është rritur me më shumë se gjysmën në vlerë që nga 20 shtatori dhe tani është afër nivelit të tij të lartë të të gjitha kohërave, prej 64,895 dollarë.

Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) do të lejojë që ETF -ja e parë të Bitcoin -it në SHBA të fillojë tregtimin javën e ardhshme, njoftoi Bloomberg News të enjten. /A2

Continue Reading

Teknologji

Microsoft paralajmëron mbylljen e faqes LinkedIn në Kinë

Published

on

Kompania Microsoft bëri të ditur të enjten se më vonë gjatë këtij viti do të ndalë funksionimin e rrjetit social profesional LinkedIn në Kinë.

Rrjeti social profesional, që nisi të funksionojë në Kinë në 2014, po përballet me një “mjedis shumë më sfidues e me kërkesa më të mëdha për t’u pajtuar me rregullore të brendshme”, thuhet në një postim në blog.

“Ne kemi pranuar se funksionimi i një versioni të LinkedIn-it për Kinën do të thotë respektim i kërkesave të qeverisë kineze nga platforma“, thuhej në një njoftim të kompanisë. “Ndërsa ne mbështesim fuqishëm lirinë e shprehjes, kemi marrë këtë qasje, në mënyrë që të krijojmë vlera për përdoruesit tanë në Kinë dhe në mbarë botën“.

Por duket se barra rregullatore ndaj kompanisë është rritur shumë.

Në fillim të këtij viti sipas gazetës The Wall Street Journal, entet rregullatore kineze i kishin kërkuar kompanisë të shqyrtonte me më shumë vëmendje përmbajtjen që postohej. Kompania nisi të bllokojë disa përmbajtje e profile të ndaluara nga entet rregullatore kineze, përfshirë edhe profile të gazetarëve.

Por LinkedIn nuk po largohet plotësisht nga tregu kinez. Ai do të ofrojë një platformë të re të quajtur InJobs, e cila sipas agjencisë “Reuters” nuk do t’i lejojë përdoruesit që të ndajnë përmbajtje.

LinkedIn është faqja e vetme mes rrjeteve sociale me qendër në SHBA, që funksionon në Kinë. Microsoft-i e bleu kompaninë në vitin 2016 dhe kjo faqe ka tashmë 774 milionë përdorues.

Continue Reading

Teknologji

Pas Facebook dhe Instagram, bie edhe Snapchat nga sistemi – disa përdorues po raportojnë për probleme në aplikacion

Published

on

Aplikacioni Snapchat ka rënë prej sistemi në të gjithë botën pasi përdoruesit po ankohen se nuk janë në gjendje të dërgojnë ose të pranojnë nga miqtë fotografi.

Sipas Down Detector, problemet me aplikacionin filluan rreth orës 11:50 (me kohë britanike) dhe deri më tani janë regjistruar pothuajse 14 mijë ankesa, transmeton Telegrafi.

Aplikacioni amerikan për ndarjen e videove po funksionon për disa, por të tjerët kanë vështirësi të hyjnë dhe të dërgojnë fotografi.

“Jemi të vetëdijshëm se disa përdorues të aplikacionit kanë probleme me përdorimin tani – ne jemi duke punuar për këtë problem”, ka shkruar Snapchat në Twitter.

Një numër përdoruesish ia mësyn Twitterit për të ndarë zhgënjimin e tyre në lidhje me ndërprerjen.

Continue Reading

Aktuale