Connect with us

Lajme

Ambasadorja Byrnes takon Pendarovskin, mbështet Maqedoninë e Veriut në luftën ndaj korrupsionit

Published

on

Ambasadorja e re e SHBA-së në Maqedoninë e Veriut, Kate Byrnes, në ceremoninë e dorëzimit të letrave kredenciale te presidenti Stevo Pendarovski, ka theksuar se do të angazhohet për luftimin e korrupsionit përmes përforcimit të kapaciteteve të institucioneve të shtetit.

“Do të angazhohem në avancimin e stabilitetit përmes institucioneve të fuqishme dhe mbështetjen e përpjekjeve të Qeverisë suaj në luftën kundër korrupsionit dhe përforcimit të sundimit të ligjit, promovimin e prosperitetit nëpërmjet ndihmës dhe partneritetit në sektorin privat dhe përforcimin e sigurisë përmes partneritetit në lëmin e mbrojtjes”, ka theksuar Byrnes.

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare theksojnë se SHBA-ja paraqet boshtin kryesor që ka shtyrë dhe vazhdon t’i shtyjë para proceset për integrimin e Maqedonisë së Veriut në strukturat euroatlantike, si dhe proceset për reformimin e institucioneve të shtetit.

Nikolla Dujovski, analist politik, si kthesë vendimtare për vendin, e sheh njohjen e Maqedonisë së Veriut me emrin kushtues që në kohën e presidentit Xhorxh Bush i Riu, ndihmën e SHBA-së në menaxhimin e konfliktit të armatosur në Maqedoninë e Veriut gjatë vitit 2001, si dhe ndihmën që ka dhënë ambasadori amerikan, Xhejs Bejli, në zgjidhjen e krizës politike pas shpërthimit të aferës së përgjimeve.

“Duhet theksuar rolin aktiv që kishte ambasadori paraprak i SHBA-së, Xhejs Bejli, në zgjidhjen e krizës politike në Maqedoninë e veriut gjatë vitit 2015. Askush nuk duhet të vë në dyshim mbështetjen e fuqishme miqësore që merr Maqedonia e Veriut nga SHBA-ja”.

“Pres që edhe ambasadorja e re amerikane të jetë aktive sikurse edhe ambasadori paraprak duke e intensifikuar marrëdhëniet bilaterale. Ja një sinjal për këtë është dhe fakti se më shpejt se sa ishin pritjet ka ecur procesi për ratifikimin e protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO”, thekson Dujovski.

Ndërkaq, Mersel Billalli thotë se mbështetja e SHBA-së do të jetë edhe më e rëndësishme tani pavarësisht se vendi tashmë për disa muaj duhet të jetë pjesë e strukturave të Aleancës Veri-Atlantike , veçanërisht në pjesën që ka të bëjë me përforcimin e kapaciteteve të institucioneve të shtetit.

“Pas anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO, e cila procedurë është nga fundi dhe pak a shumë pas stabilizimit në aspektin e sigurisë së rajonit, mendoj se SHBA-ja do të shkojë në forcimin e marrëdhënieve në aspektin ekonomik, lidhjet ushtarake dhe më shumë segmente të tjera”.

“Tani vijon një fazë e re ku më nuk trajtohen çështjet e sigurisë , ekzistencës së shtetit, por çështjet e zhvillimit, afërsisë , integrimeve dhe definimit të politikave të përbashkëta dhe strategjive të përbashkëta mes SHBA-së dhe Maqedonisë së Veriut”, vlerëson Bilalli.

Ndryshe, ambasadorja e SHBA-së në Maqedoninë e Veriut, Byrnes, është një diplomate karriere, e cila ka qenë e angazhuar në detyrë si zëvendës-shefe e misionit amerikan në Athinë, ndërsa paraprakisht ishte përfaqësuese e përhershme e misionit amerikan të OSBE-së në Vjenë.

 

https://www.evropaelire.org/a/byrnes-maqedonia-e-veriut-luftimi-korrupsionit/30052206.html

Continue Reading

Lajme

Sela: Kemi duruar 20 vite dhe do të durojmë edhe dy ditë, e përfundimisht do e sjellim ndryshimin dhe fitoren e shqiptarëve

Published

on

By

Sela: Kemi duruar 20 vite dhe do të durojmë edhe dy ditë, e përfundimisht do e sjellim ndryshimin dhe fitoren e shqiptarëve

Kemi duruar 20 vite dhe do të durojmë edhe dy ditë, e përfundimisht do e sjellim ndryshimin dhe fitoren e shqiptarëve këtë në Maqedoninë e Veriut. Kështu tha kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela nga Tetova.

Sela tha se nuk do të mund gënjehet më tetovari dhe të gjithë shqiptarët me jetë dhe ambient jetësor kur 20 vite është punuar kundër jetës, kundër ambientit.

“Ke djegur kallamin ose tallat në liqenin e Strugës, ke prerë drurin në malësinë e Tetovës dhe në Kërçovë e gjetiu, e sot të dalësh dhe të thuash se ke plan për ambient jetësor, janë gjëra që nuk shkojnë njëra me tjetrën. Këto gjëra janë vetëm për të rikujtuar, se shqiptarët janë vetëdijesuar, janë ngritur në këmbë, Tetova është ngritur në këmbë, dhe ne do ta sjellim ndryshimin dhe fitoren”, tha Sela, duke shtuar se fitorja do të nis nga Struga dhe do të përfundojë në kryeqendër në Çair të Shkupit.

Sela u tha qytetarëve që e kanë humbur besimin te politika se edhe ata janë njësojë si ju.

“Por mos e humbini besimin tek politika, edhe ne e kemi humbur besimin te politika e keqe, mashtruese, manipulatore dhe shantazhuese që udhëhiqet nga BDI. Edhe ne jemi zhgënjyer nga ata, por nuk rrimë në shtëpi, ne dalim dhe e luftojmë këtë politik dhe u bëjmë thirrje dhe u zgjasim dorën hajdeni ta luftojmë bashkë këtë politik të keqe 20 vjeçare që na e ka vrarë shpresën”, deklaroi Sela.

Sela u bëri thirrje të gjithë qytetarët që të votojnë me ndërgjegje të pastër, për të dënuar edhe ato të cilët po i mbron qeveria dhe prokuroria për tragjedinë e ndodhur në Tetovë ku humbën jetën 14 qytetarë.

“Ngushëllim kanë nevojë ata njerëz, ata kanë nevojë të kenë njerëz pranë tyre që kujdesen dhe nuk i humbin aq lehtë kujtimin dhe ngushëllimin që duhen ta ketë dhe ngushëllimi dhe forma më e mirë do të ishte që më 17 tetor të dilni dhe të dënonin me votë, këta që i ruan shteti, sepse ndryshe bëheni bashkë fajtor me ata”, tha Sela.

Continue Reading

Lajme

Gashi: Sonte fillon faza e mbrojtjes së votës, kësaj radhe nuk lejojmë nëpërkëmbjen e vullnetit të shqiptarëve

Published

on

By

Gashi: Sonte fillon faza e mbrojtjes së votës, kësaj radhe nuk lejojmë nëpërkëmbjen e vullnetit të shqiptarëve

Afrim Gashi tha se është i bindur se Tetova ka vullnet për ndryshim dhe se ky ndryshim do të ndodhë më 17 tetor.

Gashi tha se fushata ka dy faza, e para me grumbullimin e votave dhe e dyta me mbrojtjen e votës.

“Sonte përfundon faza e grumbullimit të votave. Kemi bërë çmos këto 20 ditë që nga tubimi i parë në Shkup, kemi vizatuar gjitha komunat, kemi promovuar kandidatët më të mirë të mundshëm, kemi gjetur programet më të mirë, kemi gjetur zgjidhjet më të mira për komunat e tona që BDI i ka lënë 20 vite prapa. Sonte bie perdja, sonte fjalët e tona heshtin. Por sonte fillon një fazë shumë e rëndësishme, prej sonte fillon mekanizmi, të gjitha shtabet tona duhet të shndërrohen në fuqi që e mbrojnë votën”, tha Gashi duke shtuar se duhet konceptim për ruajtjen e votës.

“Mbrojta e votës nënkupton mbrojtje të vullnetit të shqiptarëve, andaj patjetër duhet ta mbrojmë. Kësaj here jam shumë i bindur se kemi marrë masat e duhura dhe do të dalim faqebardhë”, tha Gashi.

Continue Reading

Lajme

Vullnet Murseli: Nuk do të lejojmë që Tetova të vazhdojë të shkatërrohet

Published

on

By

Kandidati i opozitës shqiptare për komunën e Tetovës, Vullnet Murseli, nga tubimi qendror në Tetovë, tha se gjatë tre javëve të kaluara kanë vizituar çdo vendbanim, lagje dhe fshat në Tetovë.

“Njerëzit kanë nevojë për ndryshim edhe atë menjëherë, ne do ta sjellim atë ndryshim ngase tetovarët e meritojnë më të mirën. Kemi dëgjuar shumë halle, kemi parë shumë probleme, nuk mund të pranojmë që Tetova të vazhdojë të shkatërrohet”, tha Vullnet Murseli.

Ai tha se Tetovës do të ja kthejnë krenarinë, dinjitetin, do ta bëjën vendbanim për jetesë më të mirë.

“Ata kanë shpifur, na kanë sulmuar por ne kemi vazhduar të punojmë. Ne kemi ekipin më të mirë, programin më të mirë, e kemi përkrahjen e tetovarëve, të gjithë atyre që ja duan të mirën qytetit, pa marrë parasysh përkatësinë partiake dhe etnike”, shtoi më tej Murseli.

Ai tha se me fitoren e Tetovës do të fitohet e gjithë Maqedonia.

“Ju ka ardhur fundi dhe ata e dinë, prandaj bëjnë si të çmendur dhe dëshirojnë të përhapin frikë. Ne nuk kemi frikës e jemi në rrugën e krenarisë, në rrugën e fitores”, tha Murseli.

Continue Reading

Aktuale