Connect with us

Komente

Jo luftë mes kombesh, Jo paqe mes klasash!

Published

on

PËR SREBRENICËN

Shkruan, Agron SHAQIRI

Nga mbrëmja e 11 korrikut deri më 15 korrik të 1995-ës, në rajonin e Srebrenicës në Bosnje-Hercegovinë, grupet shoviniste në bashkëpunim me forcat ushtarake të shtetit serb kryen atë çka Gjykata Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë do ta quante gjenocid, ndërsa bota perëndimore aktin më monstruoz të pas Luftës së Dytë Botërore: ekzekutimin e planifikuar të mbi 8000 muslimanëve boshnjakë, nga fëmijë prej 12 vjeç deri pleq në moshë të thyer. Krim ky, egërsia e të cilit, 24 vite më vonë vijon të tmerrojë dhe të turpërojë, por jo edhe të ngjallë reflektimin e nevojshëm.

Srebrenica, për të gjithë popujt ballkanas dhe qytetarët e vendeve tona, duhet të ruhet si dëshmi dhe barrikadë historike kundër barbarisë së luftës, shovinizmit, militarizmit dhe qeverimit të mendjeve të sëmura. Srebrenica është po ashtu dëshmi e faktit se fati dhe paqja e çdo populli nuk mund të jetë rezultat i armëve të huaja, por i vigjilencës së brëndshme qytetare. Srebrenica është dëshmi e nevojës sonë ulëritëse, boshnjake, shqiptare apo ballkanike për të përmbysur elitat e luftës dhe të neoliberalizmit, për reflektim dhe kërkim-falje, për paqe dhe solidaritet mes popujsh.

Prandaj, kurrë më!

Jo luftë mes kombesh, jo paqe mes klasash.

Continue Reading

Komente

Lebit Murtishi thirrje miqësore Ramiz Merkos: Terhiqu nga gara jepi perparesi ldri Istrefi

Published

on

Shkruan Lebit Murtishi

Thirrje miqesore Krytarit te Struges, z. Ramiz Merko!

Mik i nderuar!

Ne histori hyjne te gjithe, edhe humbesit edhe fitimtaret. Ne rastin konkret behet fjale per nje ,, lufte” jashte çdlo parimi human dhe aq me pak kombetar. Ne te kunderten, sa me thelle shkon thika e fyerjeve te ndersjella, aq me humbes beheni ju kandidatet per vendin e te parit te qytetit. Pervoja te ka treguar, besoj, qe, asgje nuk mbetet nga koha e ikur, perpos fjaleve te paskraheve, sidoqofshin ato…

Kerkesa ime eshte plotesisht miqesore, dhe ti, besoj qe me beson. Qe te mbetesh ne anen e fitimtareve te medhenj, beji nje nder qe s’ia ka bere askush Struges gjer me sot: Terhiqu nga gara e metejme dhe jepi perparesi oponentit tend, Idri Istrefit. Beje kete veprim burreror per hir te unitetit te Struges.

Beje kete veprim per te penguar thikat e perçarjeve te mos shkojne me thelle. Prishni koalicionet e panatyrshme qe keni bere edhe me dreqin (te dyja palet), dhe zgjidhni kryetarin me votat e mjaftueshme te votuesve shqiptare. Besoj qe do te shperbleje historia nese e ben nje veprim te urte ne kohe qe mungon urtesia. Nuk jam perkrahes i asnjeres parti. Edhe kete besoj qe e beson!..

Por ,, Partia e Paqes se Struges” nuk na lejon te jemi indiferent perpara nje perçarjeje qe do t’ia paguajme çmimin bashkerisht. T’u drejtova ty, sepse ti, besoj qe nuk ke nevoje te ,,provosh” kolltukun e pushtetit edhe nje here. Te uroj shendet…

Continue Reading

Komente

Fitorja kundër kësaj klike kriminelësh të BDI-së të cilët e kanë vendin në burg, është thjesht një URGJENCË

Published

on

By

Shkruan Bekim Qoku në facebook:

Shqiptarët e MV nuk kanë asnjëfarë vizioni politik se çfarë drejtimi duhet të marrë Maqedonia e V. sipas interesave kombëtare, përjashto shabllonet NATO apo BE. Edhe më keq se kaq, asnjë instancë e çfarëdo institucioni shqiptar qoftë në Shqipëri apo Kosovë, nuk e ka fare idenë se si t’i bëhet këtij shteti.

Andaj, përtej narracioneve të mëdha, përtej broçkullave të rastit, fitorja e Idri Istrefit në Strugë, Bekimave në Çair dhe Dibër, Taravarit në Gostivar kundër kësaj klike kriminelësh të BDI-së të cilët e kanë vendin në burg, është thjesht një URGJENCË. Kaq.

Continue Reading

Komente

Qoku: Idri Istrefi i duhet Strugës, Ramiz Merko duhet të përfundojë në burg

Published

on

Koment në rrjetin social në Facebook nga Bekim Qoku, anëtar i Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje i cili bënë thirje struganëve që të votohet kandidati i opozitës shqiptare Idri Istrefi sepse i duhet Strugës, ndërsa Ramiz Merko duhet të përfundojë në burg përcjell in7

Postimi i plotë:

A ta themi troç?
Strugës kësaj here i duhet Idri Istrefi edhe sikur t’ishte nga BDI, PDSH apo Besa.
E Ramiz Merko duhet të përfundojë në burg edhe sikur të vinte nga ASH, Alternativa apo edhe nga vetë Lëvizja Vetëvendosje!, ka theksuar Qoku./in7.tv/

Continue Reading

Aktuale