Connect with us

Bota

BE duhet të fillojë bisedimet me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Published

on

BE-ja i ka të gjitha arsyet për të festuar këto ditë: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, janë shumë të motivuara nga perspektiva e bisedimeve të pranimit për në BE, për të ndërmarrë reforma të gjera, dhe në disa raste, të dhimbshme.

Në rastin e Maqedonisë së Veriut, qeveria dhe parlamenti kanë miratuar ndryshimin e emrit të vendit, duke i dhënë fund një konflikti gati 30-vjeçar me Greqinë. Të rinjtë në të dyja vendet, janë në shumicë dërrmuese në favor të anëtarësimit në BE – 95 për qind në Shqipëri, dhe 81 për qind në Maqedoninë e Veriut.

Shumica dërrmuese e tyre, identifikohen me Evropën. Pra, Brukseli mund të jetë krenar për joshjen që mbart, dhe shkallën në të cilën mund të diktojë procesin politik në këto vende. Ai mund të adoptojë një qasje optimiste dhe të besueshme ndaj bisedimeve të pranimit.

Dhe nëse e bën këtë përpara se të fillojnë negociatat, çfarë mund të arrihet kur në tryezë të jetë çështja e anëtarësimit? Por në vend të kësaj qasje, disa vende anëtare të BE dhe konservatorët e CDU/CSU në Bundestagun gjerman e kanë të vështirë t’i japin dritën jeshile bisedimeve të pranimit.

Në qershor, Këshilli i BE-së e shtyu vendimin për në tetor të këtij viti. Kjo lëvizje, është në kundërshtim me deklaratat e veta në mesin e vitit të shkuar, por edhe kundër Komisionit Evropian. Mbi të gjitha, kjo sjellje është veçanërisht e dëmshme për Maqedonisë së Veriut.

Ngurrimi e dëmton BE-në, ashtu si edhe perspektivat e ardhshme të të dyja vendeve kandidate. Maqedonia Veriore dhe veçanërisht Shqipëria, kanë një rrugëtim të gjatë dhe të vështirë, para se të mund t’i bashkohen me sukses BE-së, sidomos kur bëhet fjalë për forcimin e demokracisë dhe sundimit të ligjit, si dhe luftën ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Të gjitha vendet e Ballkanit, i nënshtrohen tundimit për t’u shndërruar në regjime autoritare. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të forcohet roli i parlamenteve dhe i funksioneve të tyre kontrolluese.

Dukuria e bojkotit parlamentar duhet të marrë fund, dhe nëse është e nevojshme edhe me përfshirjen e BE, si dhe duhet shmangur një veto e njëanshme nga partitë bojkotuese. Vendimi i ardhshëm nuk ka të bëjë me pranimin e këtyre vendeve në BE, por me fillimin e bisedimeve të pranimit. Dhe ky është një ndryshim i madh. Por debati i kohëve të fundit, i ka përzier që të dyja në një masë të tillë, saqë shumëkush mund të supozojë se kjo ka qenë e qëllimshme.

Ekzistojnë së paku 5 arsye pse fillimi i bisedimeve të pranimit, është për momentin jashtëzakonisht i rëndësishëm:Së pari, aftësia e BE-së për të ndikuar ngjarjet në këto vende, nuk është pa limit. Ajo varet nga fakti nëse BE-ja dhe shtetet e saj anëtare, do të mbajnë fjalën e tyre si partnerë të besueshëm.

Së dyti, bisedimet e anëtarësimit i japin legjitimitet BE-së, por dhe instrumente shtesë për të ndikuar në zhvillimet në vendet përkatëse në një masë edhe më të madhe, si dhe për t’i përgatitur ato për një anëtarësim të mundshëm.

Së treti, Bashkimi Evropian i siguron qytetarëve të këtyre vendeve një perspektivë specifike për të ardhmen. Aktualisht, për shkak të mungesës së perceptuar të perspektivave në vendin e tyre, shumë të rinj po veprojnë sipas motos:”Nëse BE nuk do të vijë tek ne, do të shkojmë ne tek BE-ja”.

Për më tepër, bisedimet e pranimit i lejojnë BE-së të mbështesë forcat pro-evropiane në vendet kandidate, duke i dërguar një sinjal të qartë qeverive përkatëse, se integrimi ia ka vlejtur çdo reformë politikë, sado e dhimbshme që ka qenë ajo.

E fundit por jo më pak e rëndësishme:nëse BE-ja dhe vendet e saj anëtare dështojnë t’i hapin rrugën bisedimeve të anëtarësimit në të ardhmen e afërt, pavarësisht përparimit të konsiderueshëm të shënuar nga Maqedonia e Veriut, rrezikohet rikthimi i destabilitetit.

Në këtë rast, nuk do të jetë e çuditshme nëse populli dhe qeveria, do t’i kthejnë shpinën BE-së, në këmbim të ndonjë parneri tjetër të madh, si Kina apo Rusia. Megjithatë, bisedimet e pranimit nuk kanë një përfundim të sigurtë.

Është e rëndësishme të mos krijohet përshtypja, se këto bisedime çojnë automatikisht në anëtarësim në union. Tek e fundit, kjo do të ndikonte negativisht në pranimin e vendeve të ri nga Gjermania dhe vendet e tjera anëtare të BE-së, si dhe tek gatishmëria për të arritur ndryshime specifike në nivel lokal.

BE-ja duhet të përcaktojë kriteret strikte, dhe të garantojë që ato të zbatohen. Duhet t’u jepet prioritet fushave kyçe si demokracia dhe sundimi i ligjit. Kjo kërkon lidership dhe prani politike nga ana e BE-së, si dhe të qeverive dhe parlamenteve të vendeve anëtare të BE-së.

Dhe nëse disa arritje do të vihen në pikëpyetje, duhet të jetë e mundur pezullimi apo në rastin më të keq edhe ndërprerja e bisedimeve të pranimit. Por një gjë është mëse e qartë:Nëse Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria do të hyjnë në BE pas një procesi të gjatë, ato do të jenë vende shumë më të ndryshme nga sa janë sot./Përktheu dhe përshtati in7.tv

BURIMI: International Politics and Society

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale