Connect with us

Bota

Paratë bien edhe nga qielli ( VIDEO )

Published

on

Të rreshura me para nga qielli!

Shoferët e veturave ndalonin pasi dollaret u derdhën nga qielli në autostradën e Atlantas, pasi dera e një kamioni të blinduar u hap dhe paratë fluturuan gjithandej.

Ekipi i blinduar i makinave tha se dera e kamionit të blinduar u hap gjatë makinës dhe filloji fluturimi i parave.

Policët thanë se  me shumë se 15 njerëz morën  nga dollarët qe fluturonin ne autostradën e Atlantas të martën në ora 20:00 Policët thanë se shumë u morën nga kalimtarët, por ende nuk dihet shuma e saktë .

Zyrtarët dhe ekuipazhit i kamionit arritën vetëm të mblidhnin disa qindra dollarë.

Nuk pati ndonjë aksident ose këmbësorë të goditur si rezultat i ‘stuhisë së parave’.

Burimi: Daily Mail

Video me poshtë;

Continue Reading

Bota

Palestinezët do të dorëzojnë në SHBA plumbin që vrau Shireen Abu Akleh

Published

on

Autoritetet palestineze kanë rënë dakord që të dorëzojnë tek autoritetet amerikane, plumbin që e vrau gazetaren palestinezo-amerikane Shireen Abu Akleh gjatë një bastisje të bërë nga ana e forcave izraelite në territorin e okupuar të Bregut Perëndimor, bëri të ditur një zyrtar palestinez.

“Kemi rënë dakord që ta transferojmë plumbin për ekzaminim tek amerikanët”, tha të shtunën për Reuters prokurori i përgjithshëm palestinez Akram al-Khatib, duke mos dhënë detaje më të hollësishme.

Zyrtarët palestinezë, grupet për të drejtat e njeriut dhe mediet, kanë arritur në një konkludim se gazetarja e Al Jazeera Abu Akleh, është vrarë nga ushtria izraelite.

Gjatë muajit të shkuar, zyra për të drejtat e njeriut në OKB tha se nga informatat e mbledhura, del se plumbi që e vrau Abu Akleh me 11 maj u qëllua nga forcat izraelite.

Disa dëshmitarë thanë gjithashtu se forcat izraelite ishin ata që e kanë vrarë gazetaren e lindur në Jerusalem.

Sipas ekspertëve të mjekësisë ligjore dhe balistikës, plumbi me maje të gjelbër është i projektuar për të shpuar jelekët anti-plumb dhe përdoret në pushkët M4. Ky plumb u nxor nga koka e gazetares.

Plumbi u analizua duke përdorur modele 3D, dhe sipas ekspertëve, ishte i kalibrit 5.56mm – i njëjti kalibër që përdoret nga ushtria izraelite. Plumbi ishte projektuar dhe prodhuar në SHBA thanë ndër të tjera ekspertët.

Glenn Carle, një ish-zëvendës oficer i inteligjencës kombëtare për kërcënimet ndërkombëtare në CIA tha se rezultatet e hetimeve mund ta vendosin presidentin amerikan Joe Biden në një pozitë të vështirë.

Continue Reading

Bota

Ushtria ruse e humbi kontrollin, e fundos anijen e vetë

Published

on

Marina ruse duket se ka hedhur në erë aksidentalisht një nga anijet e saj në Detin e Zi, duke shënuar një prej gabimeve më të rënda të forcave ushtarake të Vladimir Putin.

Një mjet lundrues raportohet të ketë shpërthyer kur goditi një minë detare ruse pranë Mariupolit. Ekuipazhi thuhet se i ka mbijetuar incidentit, por reputacioni i komandantëve të marinës ruse nuk është aq i padëmtuar.

Continue Reading

Bota

Ishullit të gjarpinjëve nuk i vjen më “era Rusi”

Published

on

Siç e dinë shumë tashmë, më 30 qershor, ushtria ruse u u largua nga Snake Island pas një operacioni të suksesshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës- duke e quajtur atë jo një arratisje, por një “gjest të bullnetit të mirë”. Megjithatë, siç doli, më 1 korrik, një palë avionë rusë u përpoqën të shkatërronin atë që kishte mbetur në ishull. Ata nuk patën sukses, por ushtarakët ukrainas i ndihmuan për ta bërë këtë.

Dronët e goditjes Forcave te Armatosura të Ukrainës dhe vetë mbrojtësit u treguan më të saktë se pajisjet e armikut. Prandaj, ata shkatërruan me vend mbetjet e pajisjeve të ushtrisë ruse të cilat nuk patën kohë t’i tërhiqnin Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës Valerii Zaluzhnyi tha për një rrjet social:

“Me sulmet ajrore të djeshme rusët u përpoqën të shkatërronin pajisjet, armatimin dhe pronën e tyre në ishullin e gjarpërinjve. Megjithatë, ata tradicionalisht dështuan në detyrën e tyre. Ne i “ndihmuam” pushtuesit që përfundimisht të evakuonin mbetjet e garnizonit të tyre nga ishulli ynë. Jo më “erë ruse” kundermon atje tha komandanti Zaluzhnyi.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, humbjet e Rusisë në ishullin e gjarpërinjve vlerësohen në 915 milionë dollarë.

Burimi: Kryekomandant i FA të Ukrainës / CinC AF të Ukrainës

Për ata që duan të dinë më shumë:

Ushtria ukrainase dëbon rusët nga ishulli i gjarpërinjve – pas sulmeve me raketa dhe artilerie, okupatorët evakuohen

Aviacioni ukrainas në 30 qershor me sulme Su-24 dhe Su-25 në pozicionet e armikut

Kryqëzori “Moska”, shumë sisteme raketore dhe anije – Humbjet ruse pranë ishullit të gjarpërinjve iu afruan 1.000.000.000 dollarëve

AFU ukrainase tregoi pamje spektakolare të aviacionit ukrainas në qiell

Hoëitzeri ukrainas Bogdan me Bayraktar TB2 shkatërron pajisjet ruse në ishullin e gjarpërinjve (video) roporton nje Medium online percjelle Botapress.info

Continue Reading

Aktuale