Connect with us

Bota

Ku është gabimi strategjik i BE-së në lidhje me zgjerimin e saj në Ballkan

Published

on

Nëse fjalët do të flisnin më shumë se veprimet, është e sigurtë se Ballkani do të hynte një ditë në Bashkimin Evropian. Mjerisht, garancitë e dhëna nga zyrtarët e BE-së në Poloni javën e kaluar, se zgjerimi i unionit është një “prioritet i madh”, e shpërfill realitetin e pashmangshëm se BE-ja nuk është realisht gati të zgjerohet.

Sigurisht, zgjerimi i BE-së në një rajon ku mosmarrëveshjet mes popujve për kufijte kanë qenë një burim destabiliteti, është tepër domethënës. Për këtë arsye, në 10-vjeçarin e fundit Brukseli i ofroi Ballkanit një pakt:braktisni planet tuaja për të krijuar shtetet-kombe, bëni paqe me fqinjët, ndërmerrni reformat e duhura dhe në fund do të bëheni pjesë e BE-së, me të gjitha përfitimet që nënkupton ky anëtarësim – para, liri, respekt e kështu me radhë.

Në përgjithësi, oferta u pranua. Edhe në Serbi, vend që për vite është sunduar nga udhëheqës nacionalistë të vijës së ashpër, votuesit zgjodhën një qeveri e cila është e gatshme të njohë shtetin e pavarërur të Kosovës, të populluar në shumicë nga shqiptarët, në këmbim të mundësisë së anëtarësimit në BE.

Por pastaj ndodhën edhe ngjarje të tjera rrugës, veçanërisht kriza financiare e vitit 2008, e cila u shndërrua në një krizë ekonomike, dhe më pas një krizë politike të plotë që paralizoi institucionet e BE, dhe shkaktoi një reagim anti-establishment.

Me procesin e integrimit jashtë prioriteteve kryesore, BE është detyruar ta tërheqë ofertën e saj të dikurshme të anëtarësimit për vendet e Ballkanit, teksa udhëheqësit politikë në vende të tilla si Franca, Hollanda dhe Danimarka, i japin më shumë përparësi mbijetesës së BE-së, sesa zgjerimit të saj saj në lindje.

Shqetësimi i tyre i menjëhershëm, është të shmangin dhënien e arsyeve shtesë partive euroskeptike, që të forcojnë retorikën e tyre mbi Ballkanin si një parajsë e krimit, emigracionit të paligjshëm dhe islamit radikal, që mund të shkatërrojnë BE-në, nëse këto vende do jenë një ditë pjesë e unionit.

Në një periudhë me afatgjatë, nëse përfshirja e një serie shtetesh ballkanike të varfëra dhe të trazuara, do ndikonte në dobësimin e një BE-je tashmë të brishtë – siç mendon presidenti francez Emanuel Makron  – atëherë rezulton se zgjerimi nuk mund të lejohet të ndodhë.

Në këtë situatë, nuk ishte habi që liderët evropianë hodhën sërish poshtë muajin e kaluar një rekomandim nga zyrtarët e Bashkimit Evropian, për të hapur negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në mënyrën e tipike të Brukselit, udhëheqësit nuk i dhanë një “jo” kategorike, por se do e rishikojnë këtë çështje në tetor.

Por mesazhi ishte i qartë:derisa BE të kapërcejë problemet e saj të shumta të brendshme – gjë që nuk shpresohet të ndodhë shpejt – Ballkani nuk do t’i bashkohet dot unionit. Pra, ku mbetet ky rajon? Nëse integrimi ishte një lloj spirance për t’iu larguar problemeve që lindin kryesisht etnike, atëherë mungesa e integrimit do të thotë se këto probleme do të vazhdojnë të jenë aty.

Dhe kjo nga ana tjetër, kjo do të thotë që elitat politike lokale në Ballkan, të cilat janë investuar aq shumë në një politikë deri tani të dështuar të integrimit evropian, do të përqafojnë një nacionalizëm deri tani “të fjetur”, si një mjet për të ruajtur legjitimitetin e tyre.

Në fakt, ky është më pak një parashikim mbi të ardhmen, dhe më shumë një përshkrim i një realiteti në zhvillim. Ndërsa shpresat e Shqipërisë për t’ju bashkuar BE-së po zbehen, qeveria e saj po ndërmerr tashmë hapa për të bashkuar vendin me Kosovën, shtetin më të ri në Evropë, shansi më i mirë i të cilit për t’i dhënë fund injorimit nga institucionet ndërkombëtare, është bashkimi me shtetin e njohur të Shqipërisë.

Kjo gjendje po ndryshon llogaritë politike edhe në Beograd, ku qeveria që po fillon të kuptojë se Serbia mund të mos i bashkohet kurrë BE-së, ka kërcënuar në javët e fundit se do të vendosë ushtrinë e saj në një enklavë të populluar nga serbët në veri të Kosovës, nëse rrezikohet popullsia lokale atje.

Dhe lëvizje të tilla, do të kenë pasoja më të gjera. Serbët në Bosnje, mezi presin që të shpëputen nga federata boshnjake dhe t’i bashkohen Serbisë. Ngjashëm, edhe Maqedonia e Veriut mund të mos i shpëtojë pasojave nga ndonjë riorganizim kufijsh në rajon.

Tani për tani, pakica e pakënaqur shqiptare po qëndron e qetë, teksa po përpiqet të përmirësojë sa më shumë pozitat e saj në një shtet me shumicë sllave. Por nëse Shqipëria dhe Kosova, po formojnë një shtet kombëtar shqiptar, shqiptarët e Maqedonisë së Veriut do të duan me siguri të jenë pjesë e tij.

Nuk ka të ngjarë që ndryshime të tilla dramatike të mund të ndodhin pa dhunë, në një rajon ku territori është thellësisht i kontestuar. Serbët, shqiptarët, boshnjakët dhe maqedonasit pretendojnë të gjithë territorin që është formalisht pjesë e shtetit “të tyre”, por të banuar nga të tjerët, dhe nuk do t’u lejojnë këtyre “të tjerëve”  që t’ua marrin pa luftë këtë territor.

Kjo na kthen sërish tek samiti i Poznanin në Poloni BE-Ballkanit Perëndimor, ku paqartësitë mbi zgjerimin e unionit kanë një efekt realisht të dëmshëm, dhe me pasoja potencialisht destabilizuese. Dhe kjo kërkon një reagim shumë të ndryshëm nga udhëheqësit evropianë.

Ata duhet të mos bëjnë më thirrje të kota, për integrimin e një rajoni që nuk mund të integrohet, por të dalin me një plan për menaxhimin e riorganizimit të tij, në mungesë të ndonjë integrimi. Në fakt, ka pak shanse që udhëheqësit e BE-së të ngrihen në lartësinë e detyrës,  pasi ata janë të zënë me problemet në vendet e tyre.

Ndërsa nuk munden ta mbajnë premtimin e vjetër për integrimin e Ballkanit, atyre u mungojnë ndërkohë edhe mjetet, për të mbikëqyrur tranzicionin e ndërlikuar të një rajoni të copëtuar në shtete të reja kombëtare./Përktheu dhe shqipëroi in7.tv/

BURIMI: https://theglobepost.com/2019/07/10/eu-enlargement-balkans/

Continue Reading

Bota

Spanja drejt ndalimit të prostitucionit me ligj

Published

on

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez, është zotuar për ta bërë të jashtëligjshëm prostitucionin në Spanjë. Duke folur para mbështetësve të tij, në fund të Kongresit tre-ditor të partisë në Velancia, Sanchez ka thënë se kjo praktikë “skllavëron” gratë.

Prostitucioni është dekriminalizuar në Spanjë më 1995, derisa më 2016, Kombet e Bashkuara kanë vlerësuar se prostitucioni dhe veprimtari të ngjashme, kapin vlerën e 3.7 miliardë dollarëve. Një analizë e vitit 2009 ka gjetur se një në tre burra spanjollë ka paguar për marrëdhënie seksuale.

Kombet e Bashkuara kanë thënë se Spanja është qendra e tretë më e madhe e prostitucionit në botë, mbrapa Tajlandës dhe Puerto Rikos.

Prostitucioni nuk është i rregulluar në Spanjë dhe nuk ka dënime për ata që paguajnë për shërbime seksuale, për aq kohë sa diçka e tillë nuk ndodh në hapësira publike. Besohet se rreth 300,000 gra punojnë si prostituta në Spanjë.

Continue Reading

Bota

Ndërron jetë Colin Powell , ish-Sekretari Amerikan pas ndërlikimeve nga Covid-19

Published

on

Colin Powell, i pari person me ngjyrë në SHBA i emëruar Sekretar Shteti, ka ndërruar jetë si pasojë e ndërlikimeve për shkak të Covid-19, tha familja e tij përmes një postimi në Facebook, ku konfirmonte se ai kishte marrë dy dozat të vaksinës.

84-vjeçari Powell ka qenë një figurë e rëndësishme në formëzimin e politikës së jashtme amerikane gjatë administratave republikane në 20 vitet e fundit.

Presidenti George W. Bush ‘i pikëlluar thellë’ nga vdekja e Colin Powell: ‘Një American i madh”

Ish -Presidenti George W. Bush, nga Texasi e kujtoi ish -Sekretarin e tij të Shtetit Colin Powell, si një njeri dhe mik “shumë i respektuar” i familjes Bush, pasi mësoi për vdekjen e Powell.

“Laura dhe unë jemi thellësisht të tronditur nga vdekja e Colin Powell,” tha Bush në një deklaratë të hënën. “Ai ishte një “shërbëtor” i madh publik, duke filluar me kohën e tij si ushtar gjatë luftës së Vietnamit. »

Shumë Presidentë u mbështetën në këshillën dhe përvojën e Gjeneral Powell. Ai ishte Këshilltar për Sigurinë Kombëtare nën Presidentin Reagan, Kryetar i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit nën babanë tim dhe Presidentin Clinton, dhe Sekretar i Shtetit gjatë Administratës sime.

“Ai ishte aq i preferuari i Presidentëve sa fitoi Medaljen Presidenciale të Lirisë – dy herë. Ai u respektua shumë brenda dhe jashtë vendit. Dhe më e rëndësishmja, Colin ishte një njeri i familjes dhe një mik. Laura dhe unë i dërgojmë Almës dhe fëmijëve të tyre ngushëllime të sinqerta ndërsa kujtojmë jetën e një njeriu të madh. ”

Pushtimi i Irakut në 2003 dhe sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001, ishin dy ngjarje të spikatura gjatë qëndrimit të Powell si Sekretar i Shtetit, kujtojë Bush.

Në jetën private, në Qershor, 1993, Colin Poell me gradën Gjeneral, erdhi në Vlorë me të gjithë dinastinë Bush, Barbara Bush dhe djali Jeff, dhe u takua e drekoi në jahtin Alexandër, me Presidentin Berisha.

Kjo ka qenë një vizitë miqësore, dhe ishte një udhëtim turistik me jahtin Alexander, në detin Jon, me një qëndrim në ishullin e Sazanit.

Për ne shqiptarët ish Sekretari i Shtetit Colin Powell, do të kujtohet gjatë për vizitën e tij në Shqipëri, kur ai, vizitojë Tiranën, me vizitën e dytë të një Sekretari Shteti, më 2 maj 2003, përkatësisht në nënshkrimin “Karta e Adriatikut”, me ministrat e jashtëm të Shqipërisë, (Ilir Meta) Kroacisë dhe Maqedonisë.

Një vizitë kjo që hapi rrugën më pasë të tre këtyre vendeve Shqipërisë, Kroacisë e më pasë Maqedonisë së Veriut, në Aleancën e Veri-Atlantikut – NATO,n. 18 vjet nga pas nën/shkrimit të Kartës së Adriatikut jo vetëm Shqipëria, Kroacia por lumturisht edhe Maqedonia e Veriut, është bërë anëtare e NATO-s.

Gjatë viteve të mëvonshme pas largimit nga postet publike, Gjenerali në pension Colin Powell, u distancua nga Partia Republikane dhe do të mbështeste Partinë Demokratike në zgjedhjet presidenciale të fituara nga Barack Obama.

Ai la pas bashkëshorten, Alma Vivian (Johnson) Powell, me të cilën ishte e martuar në vitin 1962, si edhe tre fëmijë.

Continue Reading

Bota

Hungari: Opozita me kandidat të përbashkët për zgjedhjet e vitit 2022

Published

on

Në Hungari, kandidati konservator i pavarur Peter Marki-Zay fitoi të dielën një garë paraprake brenda opozitës, duke u bërë kandidati i përbashkët i një koalicioni opozitar prej gjashtë partish, që do të sfidojë kryeministrin Viktor Orban në zgjedhjet e përgjithshme pranverën e ardhshme. Pasi fitoi zgjedhjet, zoti Marki-Zay tha se Hungaria duhet të forcojë lidhjet me Bashkimin Evropian të dëmtuara nga zoti Orban.

Peter Marki-Zay u bë fituesi i raundit të dytë të zgjedhjeve paraprake brenda opozitës, kur kundërshtarja e tij, socialdemokratja Klara Dobrev, pranoi humbjen të dielën në mbrëmje.

Në një takim me përkrahësit e tij të dielën në Budapest, kandidati i opozitës e quajti fitoren e tij “një revolucion të njerëzve të zakonshëm”.

Zoti Marki-Zay ka mbështetjen e gjashtë partive kryesore opozitare të Hungarisë, të të gjithë spektrit politik, përfshirë të majtët, të moderuarit dhe të djathtët.

“Është një lajm shumë pozitiv për të gjithë hungarezët, sepse tregon se nuk mjaftojnë vetëm partitë politike dhe se të këta të rinj që u bashkuan me opozitën, që u aktivizuan, realisht mund ta ndryshojnë rrjedhën e ngjarjeve. Dhe ky është lajm i keq për partinë Fidesz”, tha zoti Marki-Zay në një intervistë për agjencinë Associated Press.

Partitë e opozitë janë angazhuar të lënë mënjanë dallimet ideologjike dhe të mbështesin një kandidat të vetëm të përbashkët në përpjekjen për të rrëzuar nga pushteti zotin Orban, një populist i krahut të djathtë dhe partinë e tij Fidesz.

Ata thonë se vetëm një bashkëpunim i tillë mund të bëjë të mundur fitoren në një mjedis të pabalancuar mediatik dhe një sistem zgjedhor të krijuar nga Fidesz që i jep atij një avantazh të padrejtë.

Zoti Marki-Zay, kryebashkiak i një qyteti të vogël jugor, i panjohur më parë në politikën kombëtare, hyri në garë si i pavarur pa asnjë mbështetje politike apo financiare të partive opozitare.

Një i krishterë i vetëshpallur konservator, ai është baba i shtatë fëmijëve.

Ai u zotua të punojë me të gjithë anëtarët e koalicionit opozitar kundër “diktaturës së korruptuar” të Orbanit, siç thotë ai.

“Jemi shumë të lumtur dhe shpresojnë shumë se vitin e ardhshëm do të dëshmojmë se mund të ndërtojmë një koalicion që mund të ndryshojë historinë e Hungarisë”, tha ai.

Dhe pikërisht këtë shpresojnë përkrahësit e opozitës, siç thotë një prej tyre, Malinda Nagy.

“Këto zgjedhje treguan se ne mund ta zëvendësojmë këtë qeveri të korruptuar. Ata kanë vjedhur para nga BE-ja për 11 vjet, kanë ndërtuar vetëm stadiume, asnjë investim në kujdesin shëndetësor dhe arsim, nuk ka liri të medias, nuk ka demokraci”, thotë ajo.

Vetë zoti Marki-Zay premton lidhje më të ngushta me BE-në nëse fiton. Ai tha se lidhjet më të ngushta të zotit Orban me Presidentin rus Vladimir Putin, Kinën dhe Turqinë nuk ishin në përputhje me ato që ai i quajti vlera evropiane.

“Kjo duhet të ndryshojë. Jo vetëm sepse duam të jemi anëtarë besnikë të BE -së dhe NATO -s, por sepse shumica, 80% e hungarezëve do të votonin që të qëndrojmë në Bashkimin Evropian, dhe sepse për ne integrimi evropian, demokracia dhe ekonomia e tregut janë vlera shumë të rëndësishme. ”

Marrëdhëniet e BE-se me Hungarinë janë acaruar për shkak të politikave të zotit Orban. Përplasjet mbi standardet demokratike kanë luajtur rol në vonesat e dhënies së fondeve të BE-së për rimëkëmbjen nga pandemia të vendit./VOA/

Continue Reading

Aktuale