Connect with us

Lajme

Deputetet e reja, do të ulen në Kuvend më 23 Korrik

Published

on

Aleksandra Cvetkovska dhe Arta Toçi pritet të jenë dy deputetet e reja në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut. Edhe pse ende nuk e kanë pranuar zyrtarisht mandatin, deri tani asnjëra prej tyre nuk ka deklaruar se e refuzon të njëjtin.
Komisioni për verifikim mandatesh ende nuk ka verifikuar mandatet e dy deputeteve të reja. Zakonisht kur ka pasur dorëheqje deputetësh, gjatë seancës plenare konstatohet e njëjta dhe më tej, pas një pushimi që jepet nga Kryetari i Kuvendit, mblidhet Komisioni që fton deputët e rinj për ta pranuar mandatin e ri, shkruan in7.
Kjo ka ndodhur në praktikat e deritanishme, por nuk ndodhi në këtë rast.
Siç mëson in7, deputetet Toçi dhe Cvetkovska pritet të ulen në karriket e tyre prej deputeti, gjatë seancës së caktuar për më 23 Korrik.

Kuvendi në seancën e kaluar konstatoi dorëheqjen e Vesel Memedit, i cili ushtronte edhe pozitën e nënkryetarit të Kuvendit. Memedi u dorëhoq pas ndryshimeve qeveritare, ku ministri i tij, Suhejl Fazliu ishte njëri nga funksionarët që u shkarkuan.

Memedi ishte deputet i koalicionit të zgjedhjeve të vitit 2016 të quajtur Aleanca për Shqiptarët. Pas Memedit në listë është profesorja Arta Toçi, ish-zëvendësministre në Ministrinë e Jashtme dhe kryetare e Asamblesë së Gruas pranë Aleancës për Shqiptarët.

Ndërsa Aleksandra Cvetkovska vjen nga radhët e LSDM-së. Ajo pritet të ulet në karriken e lënë bosh nga ish-deputeti Goran Milevski, i cili prej disa ditësh ka marrë pozitën e Ministrit për Pushtet Lokal, në vend të të shkarkuarit Suhej Fazliu.
Cvetkovska ishte në listën për deputetë të koalicionit të udhèhequr nga LSDM, në zonën numër 5.
Me dy deputetet e reja, do të rritet edhe numri i deputeteve femra në Kuvend. /in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Taravari: I shokuar nga sulmi kriminal në Gllogjan, shumë jetë të pafajshme e sidomos fëmijësh po na ikin këtë muaj!

Published

on

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, ka reaguar pas sulmit me armë zjarri ndaj autobusit në Gllogjan të Deçanit, ku mbetën të vrarë të paktën tre persona, përcjell in7.

Jam i shokuar nga sulmi kriminal ndaj autobusit që ndodhi në Gllogjan, ku ka edhe viktima, mesin e tyre nxënës shkolle.
Në këto çaste të rënda jam me familjarët e të vrarëve, duke u lutur për durim…
Pres që organet e rendit të zbardhin menjëherë këtë krim monstruoz!
Shumë jetë të pafajshme e sidomos fëmijësh po na ikin këtë muaj!
Zot na Mbro!, ka shkruar Taravari në Facebook./in7.tv/

Continue Reading

Kosovë

Reagon Kryeministri Albin Kurti për ngjarjen në Gllogjan

Published

on

Ka reaguar edhe Krzeministri i Kosovës , Albin Kurti lidhur me ngvjarjen e sontme që e tronditi Gllogjanin, ku mbetën të vrarë 3 perspna.

Ai shprehë ngushëllime familjarëve të viktimave, duke iu dëshiruar shërim të shpejtë të plagosurve, dhe fton policinë të mobilizohet me kapacitetet e saj të plota.

“Sonte u tronditëm nga lajmi për sulmin me armë zjarri ndaj autobusit me nxënës në Gllogjan të Deçanit. Sipas Policisë së Kosovës nga ky sulm kanë mbetur të vrarë tre qytetarë të vendit tonë, prej të cilëve dy nxënës.
Në emrin tim dhe në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, u shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjeve, shokëve e shoqeve, që humbën më të dashurit në këtë sulm. Të plagosurit i dëshirojmë shërim të shpejtë.
Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për ta hetuar këtë krim të rëndë, e për të mundësuar drejtësi”, theksoi Kurti.

Continue Reading

Lajme

Jovevski: Materialet e ADN-së nesër do t’u dorëzohen Prokurorisë bullgare

Published

on

Prokurori Publik I Maqedonisë së Veriu, Ljubomir Jovevski tha se nga instituti i mjekësisë ligjore kanë siguruar ADN-t e familjarëve të viktimave dhe ato materiale gjatë ditës së nesërme do të dorëzohen tek pjesëtarët e Prokurorisë së Bullgarisë dhe së bashku me këto materiale atyre do tu dorëzohet edhe materiali i dokumenteve që deri në këtë moment prokuroria i ka siguruar.

“Kolegët bullgar gjatë ditës së sotme arritën në Prokurorinë Publike të Republikës së Maqedonisë së Veriut, ne nga institute I mjekëses ligjore kemi siguruar AND-t e familjarëve të viktimave dhe ato materiale gjatë ditës së nesërme do të dorëzohen tek pjesëtarët e Prokurorisë së Bullgarisë dhe së bashku me këto materiale atyre do tu dorëzohet edhe materiali i dokumenteve që deri në këtë moment prokuroria i ka siguruar”, tha Jovevski.

Continue Reading

Aktuale