Connect with us

Lajme

Xhelal Neziri e quan skandaloze bisedën e publikuar mes zaevit dhe komedianëve rusë

Published

on

Kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, u bë pre e dy komedianëve rusë, të cilët u shtirën sikur ishin ish-presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko dhe sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Zaev pas publikimit në Youtube të kësaj telefonate u detyrua të dalë edhe në një konferencë për media dje duke pranuar se ishte pre e një shakaje, por gjithashtu tha se nuk e ka ndërmend të japë dorëheqje për këtë, njofton Klan Kosova.

Krejt kjo situatë e krijuar zgjoi shumë debat dhe tallje me Zaevin në Maqedoninë e Veriut.

Analisti Xhelal Neziri në Info Magazine të Klan Kosovës tregoi për gjendjen atje pas këtij skandali.

“Në aspektin politik kjo bisedë e Zoran Zaevit po vlerësohet si skandaloze, sepse nuk ka vënë në tallje vetëm atë dhe personalitetin e tij, por edhe gjithë Qeverinë. Opozita menjëherë kërkoi që të vetë Zaev të jep dorëheqje dhe të shkohet në zgjedhje të parakohshme”.

“Ndërsa në rrjetet sociale ka pasë shumë shaka për shkak të disa rasteve siç ishte ndërtimi i fabrikës së çokollatave apo edhe të tjerat të ngjashme”.

Neziri tha se kjo nuk ka qenë vetëm shaka por prapa kësaj qëndron Kremlini që i përdor këto telefonata edhe për arsye politike.

“Kjo dëshmon se Kremlini qëndron prapa tyre, i cili dëshiron që të arrijë dy efekte; të diskretitojë liderët e vendeve të caktuara dhe të merr informacione më sekrete”.

Në bisedën e zhvilluar telefonike ishte edhe tema e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, për të cilën Zaev tha se është kundër kësaj sepse do të nxiste luftë sërish.

“Që nga fillimi apo hapja e kësaj ideje për shkëmbim kufijsh si një zgjidhje finale mes Kosovës dhe Serbisë, Maqedonia e Veriut ka mbajtur një qëndrim që është kundër. Sipas autoriteteve kjo do të çonte në një luftë të re ballkanike”

“Ajo që Zaev i thotë Stoltenbergut të supozuar mendoj se buron pikërisht nga ky qëndrim që pas një marrëveshje të tillë. Do të motivoheshin edhe forcave radikale në Maqedoni, pra të shqiptarëve etnikë edhe ata të shkëputën nga ata dhe të ketë një bashkim të mundshëm me Kosovën apo Shqipërinë”.

Neziri tha se ky mashtrim që iu bë Zaevit është një dështim total i anëtarëve të kabinetit të kryeministrit që kanë lejuar një gjë të tillë. Sipas tij para opinionit Zaev është një politikan pro perëndimor dhe është në shënjestër të qarqeve.

Vladimir Kuznecov dhe Aleksej Stolarov janë dy komedianët që i futen në kurth edhe presidentin francez, Emmanuel Macron dhe këngëtarin Elton John.

Continue Reading

Lajme

ASH-dega Studeniçan: Ne mbështesim dhe përkrahim Azem Sadikin

Published

on

By

ASH-dega Studeniçan: Ne mbështesim dhe përkrahim Azem Sadikin

Dega e Aleancës për Shqiptarët (ASH) – në Komunën e Studeniçanit në rrethinë e dytë të zgjedhjeve lokale mbështet me strukturat e saj kryetarin aktual edhe për një mandat, Azem Sadiki.

Këtë e ka bërë të ditur kreu i degës së ASH-së në Karshiakë, Avdil Imeri. “Vendim shumë i lehtë për strukturat e Aleancës për Shqiptaret se kënd duhet te përkrahim më 31 tetor ne Karshiakë. Punët e mira i prekim dhe i shohim çdo ditë andaj apelojmë te çdo anëtar dhe simpatizues i ASH-së si dhe te çdo banor i komunës tonë që fuqishëm te mbështesim kryetarin aktual z. Azem Sadiki që të vazhdojnë punët e mira për banorët e Karshiakës. -Te votojmë drejt dhe pastër, #Voto11”, ka bërë të ditur Imeri.

Në anën tjetër, pak orë më parë sekretari gjeneral i Aleancës për shqiptarët (ASH), Arben Taravari i ftuar në Tv Klan-M duke folur për mbështetjen e partisë së tij për kandidatët nëpër komunat ku nuk garon ASH-ja në rrethinë e dytë, ka theksuar se anëtarësi e ASH-së në Studeniçan është për mbështetje të kryetarit aktual të komunës Azem Sadiki.

“Në Studeniçan në parim, edhe pse nuk e kemi biseduar, logjika ime është që duhet të përkrahet ai kandidat që nuk është i BDI-së. S’kemi qëndrim partie po në parim e shoh se anëtarësia më së shumti duan ta votojnë atë që nuk është BDI. Por përsëri ato le të vendosin vet”, ka theksuar Taravari.

Continue Reading

Lajme

MPB: Letërnjoftimet do të mund të merren edhe të shtunën dhe të dielën

Published

on

By

MPB: Letërnjoftimet do të mund të merren edhe të shtunën dhe të dielën

Në prag të raundit të dytë të zgjedhjeve lokale, që do të mbahen të dielën (31 tetor), MPB informon se edhe të shtunën edhe të dielën do të punojnë shërbimet administrative në komunat ku do të ketë votim, ndërsa qytetarët do të mund t’i marrin letërnjoftimet.

Departamenti i Çështjeve Civile, përkatësisht drejtoritë për punë administrative të kësaj njësie organizative në kuadër të MPB-së në Kumanovë, Veles, Ohër dhe Tetovë me të gjitha njësitë rajonale në kuadër të tyre më 30.10.2021 do të punojnë në pranimin dhe lëshimin e letërnjoftimeve me orar të rregullt, prej orës 08.00 deri në 16.00.

Nga MPB njoftojnë se njëkohësisht, Departamenti për Çështje Administrative – Shkup do të punojë për pranimin dhe dhënien e letërnjoftimeve me orar të rregullt të punës nga ora 08:00 deri në 16:00 vetëm në objektin e RTVM-së më 30.10.2021 (e shtunë).

“Të dielën, më 31 tetor 2021, të gjitha njësitë organizative kompetente të listuara do të punojnë vetëm në dhënien e letërnjoftimeve të përgatitura për qytetarët me orar të punës nga ora 07:00 deri në 19:00, duke përfshirë edhe pikat e shpërndara në Shkup (Gjorçe Petrov, Beko, Butel dhe Draçevë)”, thonë nga MPB.

Continue Reading

Kosovë

Kurti për kërcënimin: Nuk ndjehem i rrezikuar, s’e kam ndryshuar agjendën

Published

on

By

Kurti për kërcënimin: Nuk ndjehem i rrezikuar, s’e kam ndryshuar agjendën

Kryeministri i Kosovës Albini Kurti, ka folur në konferencë për media për kërcënimet që ka marrë nëpërmjet rrjeteve sociale.

Në një postim në Facebook, një person me llogari false kishte thënë se do të paguante para për vrasjen e Kurtit.

Kurti ka thënë se nuk ndihet i kërcënuar dhe se nuk e ka ndryshuar agjendën që e kishte të planifikuar. Ai nuk ka dhënë detaje se për çka është kërcënuar dhe nga kush.

“Unë nuk ndjehem i rrezikuar, por janë organet e sigurisë që i vlerësojnë rrethanat e caktuara, përndryshe unë as dje e as sot nuk e kam ndryshuar agjendën time”, tha Kurti.

Kurti u përgjigj edhe sa i përket pyetjes për braktisjen e institucioneve nga përfaqësuesit serb.

“Mund të ketë pretekste të imagjinuara, por nuk ka arsye që përfaqësuesit serb t’i braktisin institucionet”, tha Kurti.

Burimi

Continue Reading

Aktuale