Connect with us

Rajon

Qeveria e re në Greqi shkrin Ministrinë e Emigracionit/ Çfarë do të ndodhë me emigrantët shqiptarë?

Published

on

Në Greqi është formuar qeveria e re, e dalë pas zgjedhjeve të parakohshme. Kryeministri i ri grek është Kyriakos Mitsotakis, i cili ka formuar menjëherë qeverinë.

Ndërkohë, një nga reformat e kësaj qeverie të re është edhe shkrirja e ministrisë së Emigracionit. Ky dikaster tashmë nuk ekziston më në shtetin grek, pasi ka kaluar nën ministrinë e Mbrojtjes.

Nuk dihet se çfarë ndikimi do të ketë një gjë e tillë tek emigrantët. Por në mediat fqinje është raportuar se reformim të ngjashëm kanë pësuar edhe ministri të tjera.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Continue Reading

Lajme

Greqia goditet nga një tërmet i dytë, eksperti: Është tregues pozitiv

Published

on

Tërmeti prej 4.1 rihter we goditi zonën e Zakros në Greqi konsiderohet si një zhvillim pozitiv sipas Gerasimos Houliaras.

Sipas mediave greke, Drejtori i kërkimit të Institutit Gjeodinamik shpjegon se ky tërmet i veçantë në Kretë “është një shenjë e mirë e lehtësimit të fenomenit”.

Në një postim në Facebook, ai komenton sekuencën pas tërmetit në Arkalochori, duke thënë se “ajo vazhdon normalisht në një rrjedhë në rënie të prodhimit të tërmeteve. Çdo ditë që kalon ne kemi një zvogëlim të rrezikut në sekuencat pas tërmetit dhe me durim dhe qetësi do ta kapërcejmë edhe këtë”.

Në të njëjtin postim, duke iu referuar dridhjes që ndodhi në 02:25, duke u përqëndruar në zonën detare në juglindje të Zakros, ai shkruan “është tërmeti i dytë me magnitudë 4.1 Rihter pas 6.3 Rihter, i cili është një shenjë e mirë e lehtësimit të fenomen dhe na çon më afër atij 6.3 Rihter që u zhvillua të martën ishte “tërmeti kryesor” “. /dosja.al/

Continue Reading

Kosovë

”Çohu në këmbë kur flet për Vuçiç”, Osmani i kthehet keq ministrit serb në OKB

Published

on

By

”Çohu në këmbë kur flet për Vuçiç”, Osmani i kthehet keq ministrit serb në OKB

Në seancën e Këshillit të Sigurimit në OKB, ku u përmenden dhe krimet e kryera nga Serbia në Kosovë, tonet janë përshkallëzuar ndjeshëm duke mbërritur në një përplasje të fortë verbale mes presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani dhe ministrit të jashtëm serb, Nikola Selakoviç.

Mediat në Kosovë thonë se Osmani kërkoi të njihet një herë e mirë pavarësia e vendit të saj dhe i tha ministrit se duhet të gjunjëzohet para monumenteve të viktimave të luftës.

“Vuçiç, tha ajo, flet me të njëjtën gjuhë si Sllobodan Millosheviçi të cilin e admiron.”
“Zonja Osmani duhet të qëndroni në këmbë kur të përmendni Aleksandar Vuçiç sepse është edhe presidenti i juaj dhe duhet t’i kushtoni respekt”, ishte komenti i kryediplomatit serb.

Osmani në fjalën e saj kujtoi sesi 140 mijë persona kanë humbur jetën gjatë genocidit të Millosheviçit në ish-Jugosllavi; në Kosovë, më shumë se 30 mijë persona janë vrarë; 20 mijë gra janë dhunuar; 160 mijë persona janë zhdukur dhe akoma ka varre masive; më shumë se 1 milionë qytetarë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre në Kosovë”, theksoi ajo, duke i treguar edhe një herë ministrit serb gjëra të cilat me sa duket, Beogradi kërkon t`i fshijë me pluhurin e harresës.

Continue Reading

Lajme

Në cilat vende të Ballkanit është karburanti më i shtrenjtë, në cilat më i lirë?

Published

on

By

Në cilat vende të Ballkanit është karburanti më i shtrenjtë, në cilat më i lirë?

Në shtetet e Ballkanit Perëndimor kohët e fundit është shënuar rritje e çmimit të naftës dhe të benzinës. Më poshtë gjeni çmimet mesatare të karburanteve në euro, në shtetet e Ballkanit Perëndimor.

Sipas një infografike të publikuar nga REL-i, në Kosovë, një litër benzinë 95 kushton 1.23 centë, dizel kushton 1 euro e 18 centë , derisa gazi kushton 51 centë.

Çmimet e karburanteve janë më shtrenjtë në Shqipëri. Një litër benzinë 95 atje kushton 1 euro e 41 centë, dizeli 1 euro e 39 centë dhe gazi 67 centë.

Benzina 95 në Serbi kushton 1 euro e 37 centë, benzina 98 kushton 1 euro e 45 centë, dizeli 1 euro e 40 centë dhe gazi 80 centë.

Çmime të përafërta me Serbinë ka edhe Mali i Zi. Benzina 95 atje kushton 1 euro e 43 centë, benzina 98 1 euro e 46 centë, dizeli 1 euro e 30 centë dhe gazi 67 centë.

Karburante më së liri kushtojnë në Maqedoninë e Veriut dhe Bosnje e Hercegovinë.

Çmimi i benzinës 95 në Bosnjë është 1 euro e 17 centë, i benzinës 98 është 1 euro e 20 centë, dizelit 1 euro e 14 centë dhe gazit 69 centë.

Ndërkohë, në Maqedoninë e Veriut, një litër benzinë 95 është 1 euro e 17 centë, benzina 98 kushton 1 euro e 12 centë, dizeli 1 euro e 3 cent dhe gazi 67 centë.

*Benzinë 95- Benzinë pa plumb prej 95 oktanësh

*Benzinë 98- Benzinë pa plumb prej 98 oktanësh

Continue Reading

Aktuale