Connect with us

Sport

James te Napoli, me numrin 10? Djali i Maradonës i “vë vulën” transferimit

Published

on

Janë orë të nxehta për “telenovelën” James Rodríguez. Ekipi i Real Madridit tashmë ka uturuar në Kanada dhe ka lluar turneun veror, ndërsa kolumbiani vijon të shijojë pushimet, në pritje të caktimit të së ardhmes së tij, sa më shpejt të jetë e mundur. Dje pati zëra që përfshijnë edhe Atletico Madrid, si një nga klubet e interesuara për blerjen e mesfushorit në fjalë, ndaj Napoli ka vendosur të bëjë hapa përpara drejt tij. Drejtori sportiv, Cristian Guintoli, ishte me menaxherin e kolumbianit, Jorge Mendes, në kryeqytetin spanjoll. “Ancelotti e do James dhe ne do të bëjmë përpjekje për ta sjellë atë te Napoli”, – tha Aurelio De Laurentiis, dy ditë më parë. Te Napoli ka entuziasëm maksimal për ardhjen e tij, ndërkohë që itet se mund të joshet edhe me numrin 10, që e ka mbajtur legjenda e këtij klubi, Diego Maradona. Djali i këtij të fundit, Maradona Jr. rrëfen për “Marca” se mezi e pret kolumbianin: “Te postimet në rrjetet sociale, gjithmonë i kam kërkuar që të vijë te Napoli. Në këtë mënyrë i kam bërë presion, madje, kohët e fundit, derisa i dha “like” një komentit tim”

Për nënshkrimin e mundshëm të James Rodriguez, Diego Maradona Jr. është i ngazëllyer, si i gjithë qyteti. Ai është i bindur se mesfushori mund të tregojë nivelin e tij më të lartë në Itali: “Është një ëndërr, që James të vijë te Napoli. Një lojtar kaq cilësor dhe me atë këmbë të majtë e rrit shumë nivelin e ekipit. Qyteti e mirëpret krahëhapur. Jam i sigurt se këtu mund të tregojë nivelin e tij më të mirë”. I biri i Maradonës beson se operacioni do të përmbyllet së shpejti: “Për aq sa di unë, bisedimet kanë avancuar shumë. Vetëm formula e transferimit mes klubeve mbetet për t’u zgjidhur, gjithçka tjetër është në rregull”. Megjithatë, ardhja e James nuk do të thotë se Napoli do t’i japë “10” atij, fanellën e tërhequr nga përdorimi që pas largimit të Maradonës. I biri i legjendës argjentinase të futbollit mendon kështu: “Fanella nr.10? Ajo që ka rëndësi sot është që James të përfaqësojë ngjyrat e Napolit, sezonin e ardhshëm. Numri 10 nuk është prekur. Ai është në pronësi private të familjes. Është e babait tim. Ka pasur zëra që ta marrë Higuain, me të mbërritur te Napoli; pastaj Insigne, por duhet të jetë si në NBA. Nëse e tërhiqni një fanellë, ju nuk mund ta përdorni atë përsëri…”

Continue Reading

Sport

Kroacia arrin në Katar, vijnë pamjet nga hoteli luksoz

Published

on

By

Kroacia arrin në Katar, vijnë pamjet nga hoteli luksoz

Kombëtarja e Kroacisë u largua nga Arabia Saudite dhe mori një avion për në Katar, ku do të garojë në Kupën e Botës.

Ndeshja e parë e Kroacisë do të luhet të mërkurën kundër Marokut dhe pas kësaj ndeshje do të pasojnë ndeshjet me Kanadanë dhe Belgjikën. Dy nga këto katër skuadra do të kalojnë në raundin e 16-të.

“Më në fund. Rrugës për në Doha”, shkruhet në foton nga fluturimi i sotëm.

Lojtarët kroatë do të akomodohen në hotelin Hilton Doha. Në Hilton, Federata e Futbollit të Kroacisë, rezervoi 65 nga gjithsej 400 dhoma. /Indeksonline/

Continue Reading

Sport

Cilat makina kanë më pak dhe cilat kanë më shumë defekte? / Analizë gjermane

Published

on

By

Kjo analizë nuk ka të bëjë me shqiptarët, është analizë gjermane: Cilat makina kanë më pak dhe cilat kanë më shumë defekte?

Organizata gjermane e ekspertëve TÜV SÜD ka publikuar raportin e saj të kontrollit teknik prej dekadash, duke renditur automjetet më cilësore me më pak defekte dhe ato në fund me më shumë defekte.

Pandemia e koronavirusit dhe inflacioni kanë shkaktuar dëmin e tyre dhe flota e automjeteve në Gjermani po plaket. TÜV inspektoi gjithsej 9,583,319 automjete në periudhën nga korriku 2021 deri në qershor 2022.

Në të gjitha grupmoshat (dmth mbi njëmbëdhjetë vjeç), 20.2 për qind e makinave kishin defekte të theksuara (sistem drejtues, frenim, motor…), që është 2.3 pikë përqindje më shumë se një vit më parë.

Përveç që automjetet janë mesatarisht më të vjetra, ekspertët e TÜV SÜD i shohin gjithashtu buxhetet e kufizuara shtëpiake si arsye për kosto më të ulëta të mirëmbajtjes dhe, si rezultat, më shumë avari.

Fituesi i përgjithshëm në raportin TÜV 2023 është Mercedes B-Class, me Dacia Logan në fund.

Për herë të parë, mosha mesatare është më e lartë se dhjetë vjet. Është e qartë se automjetet e vjetra po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme për sigurinë rrugore, siç dëshmohet nga shkalla në rritje e avarive. Prandaj, ekspertët e TÜV SÜD testojnë automjete deri në njëmbëdhjetë vjeç.

Për sa i përket cilësisë, këtë herë Mercedes B-Class zë vendin e parë me një normë mesatare të defekteve kryesore prej vetëm 2.0 përqind. Në vend të dytë është GLC (2.3 për qind). VW Golf Sportsvan/Plus është gjithashtu në këtë nivel.

Audi Q3 ishte i katërti me 2.4 për qind defekte. Në fund të tabelës është sërish Dacia Logan. Nga automjetet e vogla duhet të lëvdojmë Honda Jazz, Mazda 2 dhe Suzuki Vitara.

Pas njëmbëdhjetë vjetësh, asnjë nga modelet e Mercedes-Benz, BMW dhe Audi nuk janë në pozitat e para, gjë që ndoshta është për shkak të përdorimit të tyre si makina të kompanisë me kilometrazh të lartë.

Mesatarja E-Class ka një mesatare prej 176,000 kilometrash. Nëse jeni duke blerë një makinë të përdorur në Gjermani, ky informacion mund të jetë gjithashtu një udhëzues.

MJETET ME TE PAKET DEFETETE

Deri në tre vjet Deri në pesë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në shtatë vjet Deri në nëntë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në 11 vjet

Model Përqindja e defekteve

MJETE ME MË SHUMË DEFEKTE

Deri në tre vjet Deri në pesë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në shtatë vjet Deri në nëntë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në 11 vjet

Model Përqindja e defekteve

Continue Reading

Sport

Ronaldo dënohet me 1 milion paund dhe largohet nga “Old Traford”?!

Published

on

By

Ronaldo dënohet me 1 milion paund dhe largohet nga “Old Traford”?!

Kristiano Ronaldo do të gjobitet me të paktën 1 milion paund për intervistën e tij të dhënë me Piers Morgan, në të cilën portugezi sulmoi Ten Hag, klubin dhe standardet e klubit.

Ylli portugez tërhoqi vëmendjen e mediave me deklaratat e tij të shokuese ndaj klubit të tij aktual. Ronaldo dëshironte të largohej nga klubi gjatë merkatos verore, por iu mohua dëshira dhe ishte i detyruar të qëndronte e të niste ndeshjet nga stoli.

Ai kishte një përplasje me trajnerin Ten Hag, kur refuzoi të hynte si zëvendësues kundër Totenhamit. Tani, siç raporton “Sport Metro”, “Djajtë e Kuq”, pritet ta gjobisë me 1 milion paund. Ronaldo me shumë mundësi do të largohet në merkaton e dimrit, pra në janar.

Continue Reading

Aktuale