Connect with us

Shqipëri

Akademiku Fuga: Jam censuruar 10 vite, tani shpresoj të më dëgjoni!

Published

on

Ditën e sotme në orën 12:00, profesori i komunikimit, akademiku Artan Fuga, është thirrur në Komisionin e Mediave dhe edukimit të Kuvendit të Shqipërisë, për të shprehur përpara deputetëve pikëpamjet dhe kritikat e tij për Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, si edhe për projektligjin që është paraqitur në Kuvend.

Pjesë nga fjala e Artan Fugës

“Jam këtu pas një censure 10-vjeçare. Jam këtu pas 10 vitesh përpjekje për reformimin e Akademisë. Asnjë ide e imja nuk është marrë parasysh nga grupi i punës. Të gjitha propozimet e mia janë censuruar. Shpresoj që këtu të dëgjohem dhe të mos ndërpritem. Unë nuk kam asnjë interes personal. Për të gjithë punën time nuk jam paguar me asnjë lekë. E kam thënë më parë, që nuk do të kandidoja për postin e kryetarit të Akademisë së Shkencave, pasi kam pasur rezerva për atë votim farsë. Ato ishin zgjedhje të jashtëligjshme, pasi kandidoi për kryetar një person që drejton një parti politike. Në 2017 u bën votime me rezultat 100%, një farsë e vërtetë. Për sa i përket Pr.Ligjit, unë mendoj që ai është i dështuar, edhe si frymë edhe si mision. ASH e ka provuar që nuk e bën dot reformimin”.
http://fax.al/read/article/20937232/fuga-jam-ketu-pas-nje-censure-10-vjecare-pas-10-vitesh-perpjekje
Continue Reading

Lajme

Basha: Sa të jem unë kryetar, Berisha nuk mbledh Kuvend, do çonte në vdekjen e PD-së

Published

on

Në një kohë kur ish-kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka nisur mbledhjen e firmave për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike, kreu i PD Lulzim Basha është shprehur i prerë se për sa kohë të jeta ai kryetar, shpallja non-grata e Berishës nuk do hidhet me votë në asnjë forum të selisë blu.

Basha ka deklaruar në mbledhjen e grupit Parlamentar të Partisë Demokratike se nuk do lejojë asnjë akt që do çojë në izolimin e partisë nga SHBA, pasi sipas tij kjo do të përkthehej në vdekje të saj.

Kryedemokrati ka vlerësuar kontributin e Sali Berishës po thekson se tashmë ai po përpiqet të lidhë vendimin e qeverisë amerikane me shpalljen e tij non grata, me fatin e Partisë Demokraktike. Sipas Bashës, plani i Berishës synon ta kthejë Partinë Demokratike në një bunker anti-amerikan për interesin e tij.

Continue Reading

Lajme

Basha: Vettingu i politikënve, dëshirë e demokratëve dhe socialistëve

Published

on

Për kryetarin e Partisë Demokratike vettingu i politikanëve është një dëshirë e demokratëve, socialistëve dhe të gjithë shqiptarëve që të kemi një politikë që nuk ka lidhje me krimin. Duke folur për gazetarët në perfundim të mbledhjes së Grupit Parlamentar, Basha tha se PD-ja është në Kuvend që të kthejë vendin në shinat e demokracisë.

“Do të shikoni nga amendamentet se vettingu i politikanëve ka të bëjë me një dëshirë nga socialistë dhe demokratë që të kemi një politikë pa lidhje me krimin, dhe jo të mbushur me politikanë që nuk justifikojnë pasurinë e tyre. Me këtë hap ne i shërbejmë prioriteteve të shqiptareve. Asnjë prej tyre nuk është në fazor të PD-së. Unë e përsëris që jemi në kuvend edhe pas masakrës që me fuqinë që na dhanë shqiptarët të rikthejmë vendin në shinat e demokracisë. Për këtë ne do të ccojmë përpara axhendën e këtyre ndryshimeve”- tha Basha.

Më tej Basha tha se nuk do të ketë asnjë pazar me mazhorancën për këtë çështje.

“Kthimi i ndryshimeve të nëjanëshme të 30 korrikut sikundër komisioni zgjedhor që do të formohet ka për detyrë të shtrojë cështjet që kanë në bëjmë me sistemin zgjedhor. Nuk bëjmë pazar dhe nuk futemi për pazar. Këto janë cështje të rëndësishme për shqiptarët. Nuk ka zhvillim, ka vetëm emigracion kjo nuk mund të jetë pazar për ne”- tha Basha.

Continue Reading

Lajme

Pamje të frikshme nga aksidenti në Durrës, përplasen 5 makina

Published

on

By

Pamje të frikshme nga aksidenti në Durrës, përplasen 5 makina

Një aksident i pesëfishtë është regjistruar në Durrës. Siç duket edhe nga kjo foto, aksidenti ka qenë i frikshëm. Ka qenë një automjet i cili ka përplasur 4 makina të tjera.

Raportohet, se një mjet fuoristradë me targa italiane ka qenë duke udhëtuar në drejtim të qytetit, në zonën e Currilave, ku është përplasur me mjetet e tjera.

Deri më tani, veç dëmeve materiale, nuk ka raportime për të lënduar.

Continue Reading

Aktuale