Connect with us

Shqipëri

Akademiku Fuga: Jam censuruar 10 vite, tani shpresoj të më dëgjoni!

Published

on

Ditën e sotme në orën 12:00, profesori i komunikimit, akademiku Artan Fuga, është thirrur në Komisionin e Mediave dhe edukimit të Kuvendit të Shqipërisë, për të shprehur përpara deputetëve pikëpamjet dhe kritikat e tij për Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, si edhe për projektligjin që është paraqitur në Kuvend.

Pjesë nga fjala e Artan Fugës

“Jam këtu pas një censure 10-vjeçare. Jam këtu pas 10 vitesh përpjekje për reformimin e Akademisë. Asnjë ide e imja nuk është marrë parasysh nga grupi i punës. Të gjitha propozimet e mia janë censuruar. Shpresoj që këtu të dëgjohem dhe të mos ndërpritem. Unë nuk kam asnjë interes personal. Për të gjithë punën time nuk jam paguar me asnjë lekë. E kam thënë më parë, që nuk do të kandidoja për postin e kryetarit të Akademisë së Shkencave, pasi kam pasur rezerva për atë votim farsë. Ato ishin zgjedhje të jashtëligjshme, pasi kandidoi për kryetar një person që drejton një parti politike. Në 2017 u bën votime me rezultat 100%, një farsë e vërtetë. Për sa i përket Pr.Ligjit, unë mendoj që ai është i dështuar, edhe si frymë edhe si mision. ASH e ka provuar që nuk e bën dot reformimin”.
http://fax.al/read/article/20937232/fuga-jam-ketu-pas-nje-censure-10-vjecare-pas-10-vitesh-perpjekje
Continue Reading

Lajme

Dështuan dy të parët, në 30 maj raundi i tretë për presidentin

Published

on

Në 30 maj do të jetë raundi i tretë i procesit të votimit të Presidentit të Republikës. Afati i dorëzimit të  dokumentacionit të kandidateve, është të dielën, më datë 29, ora 16:00.

Ishte kreu i grupit socialist, Taulant Balla, i cili propozoi ka në mbledhjen e sotme të Konferencës së Kryetarëve që data 30 maj të jetë raundi i tretë për zgjedhjen e Presidentit.

“Raundi i radhës, 30 maj ora 10:00. Shpresoj të kemi votim dhe zgjedhjen e presidentit”, tha Balla. Ky propozim u miratua nga kryetarja e Konferences, Lindita Nikolli.

Dy raundet e para për zgjedhjen e kreut të ri të shtetit dështuan. Në Kuvend nuk u paraqit asnjë emër nga palët politike, ndërsa marrëveshja mes maxhorancës dhe opozitës u prish.

Mënyra e propozimit të emrave është pika që ndan palët, ndërsa më herët socialistët pranuan draftin e Enkelejd Alibeajt. Demokratët kërkojnë që të propozojnë katër emra dhe më pas të përzgjidhet një kandidaturë bashkarisht me socialistët që t;ja depozitojnë Kuvendit për tu votuar. Sipas tyre kjo është mënyra e vetme për të zgjedhur një president konsensual.

Nga ana tjetër, Taulant Balla theksoi edhe njëherë sot se PS nuk do të propozojnë asnjë emër edhe për datën 30, pasi i përmbahen marrëveshjes, që deri në raundin e tretë propozon opozita. Balla bëri thirrje që opozita të sjellë një emër me firmat përkatëse. g.v/abcnews.al

Continue Reading

Lajme

U plagos nga kolegu brenda komisariatit/ Humb jetën polici në Tiranë

Published

on

Ka ndërruar jetë polici i cili u plagos mbrëmjen e sotme nga kolehu I tij në komisariatin numër 3. Në Tiranë.

Mësohet se autori është Ludian Zaimi 38 vjeç ndërsa i plagosuri Çaush Saliasi 55 vjeç, policë të patrullës së përgjithshme

Saliasi u dërgua me urgjencë në spital, por për fat të keq ndërroi jetë si pasojë e plagëve të marra. Nuk dihen ende shkaqet e kësaj ngjarjeje të rëndë.

“Më datë 23.05.2022, rreth orës 21:20, në rrugën “Mine Peza”, në ambientet e Komisariatit të Policisë Nr. 3, në rrethana ende të paqarta, punonjësi i Policisë, shtetasi L.Z., ka plagosur me armë zjarri shtetasin Ç.S., të dy me detyrë oficerë të Patrullës së Përgjithshme.

Si pasojë e plagëve të marra, punonjësi i Policisë Ç.S. ka ndërruar jetë në spital.

Grupi hetimor nën drejtimin e Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore (AMP) dhe Prokurorisë së Tiranës, ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.

Autori i dyshuar është ndaluar dhe po kryhen të gjitha veprimet hetimore për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.

Në ambientet e Komisariatit nr. 3 kanë shkuar një grup i posaçëm nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, përfshirë ekspertë të Drejtorisë së Standardeve Profesionale dhe nga Departamenti i Rendit dhe Sigurisë Publike.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore do të ketë një njoftim më të plotë për media”, njofton policia.

Continue Reading

Lajme

Polici vret kolegun në një komisariat në Tiranë

Published

on

Një ngjarje e paprecedentë ka ndodhur sonte në ambientet e Komisariatit të Policisë Numër 3 në Tiranë.

Mësohet se një punonjës policie ka qëlluar me armë zjarri kolegun e tij në rrethana ende ta paqarta. Punonjësi i policisë Caush Saliasi u dërgua me urgjencë në spital, ku nuk mundi t’u mbijetonte plagëve të marra.

Ndërkohë, mësohet se autori i ngjarjes së rëndë është polici Ludian Zaimi.

Në komisariat mësohet se ka mbërritur edhe drejtori i përgjithshëm i Policisë, Gledis Nano./A2

Continue Reading

Aktuale