Connect with us

Rajon

Takimi Meta – Erdogan në Sarajevë

Published

on

Marrëdhëniet tashmë të shkëlqyera tradicionale mes Shqipërisë dhe Turqisë, kanë një të ardhme mjaft premtuese. Ky është vlerësimi i presidentit shqiptar Ilir Meta pas takimit në Sarajevë me presidentin e Turqisë Rexhep Taip Erdogan. Zoti Meta ka shprehur mirënjohjen “për peshën e jashtëzakonshme që Turqia mban për të mbrojtur Ballkanin dhe Europën nga emigracioni i paligjshëm”.

Continue Reading

Lajme

“Qan si kalama”: Shtypi grek, me tërbim ndaj kryediplomatit turk pas talljes ndaj Dendias-it

Published

on

Mediat greke kanë reaguar ashpër ndaj deklaratës së bujshme të shefit diplomacisë turke Mevlut Çausoglu se homologu i tij grek qan dhe sillët si fëmijë para aleatëve të NATO-s duke u ankuar për Turqinë, raporton abcnews.al.

“Protothema” e çuan të çmendur ministrin e Jashtëm të Turqisë duke shkruajtur se turqve nuk u ka mbetur asnjë aleat në rajon, ndryshe nga Greqia që sipas kësaj medieje kanë pas Francën, SHBA-të dhe të gjithë Perëndimin.

Ndërkohë, “Kathimerini” është disi më e përmbajtur duke shkruajtur se gjuha e përdorur nga ministri i Turqisë nuk është gjuha e një diplomati karriere.

“Artikulimi i tij është i paprecedentë”, shkruan gazeta greke.

“Skai” e cilëson një gjuhë provokative nga turqit për shkak të irritimit të tyre pasi Greqia ka zgjeruar aleancat e saj në rajonin e Mesdheut duke marrë sëfundmi në krah edhe Egjiptin, krahas Francës dhe Izraelit.

Ndërkohë, “Newsbomb.gr”, e konsideron gjuhën e Çavuoglu si të pakonceptueshme për një person në pozicionin e tij.

“Artikulimi i ministrit turk kalon çdo limit”, shkruan kjo media.

Gjatë mbrëmjes së djeshme, ministry i Jashtëm i Turqisë deklaroi se homologu i tij grek nuk humb asnjë rast që t’i ankohet aleatëve të NATO-s kundër turqve.

“Nuk ka ditë që ai të mos qajë para udhëheqësve të shteteve të tjera duke u ankuar për ne. Qan në çdo mbledhje dhe dridhet si fëmijë”, tha Çavusoglu.

Greqia ka arritur disa marrëveshje për blerjes armësh nga Franca gjatë muajve të fundit, gjë që pritet të rikthejë balancën e forcave në Mesdhe, e cila deri më tani ka anuar nga Turqia.

Përjashtimi i Turqisë nga programi i avionëve F-35, vonesat në modernizimin e avionëve F-16 si edhe probleme të tjera me sistemet raketore anti-ajrore, e kanë bërë Turqinë një kundërshtar më të lehtë për grekët dhe Francën në Mesdhe. /abcnews.al/

Continue Reading

Lajme

Mali i Zi me ligjin anti-mafia, do të konfiskohen pronat e pajustifikueshme

Published

on

Ligji që do të rregullojë çështjen e konfiskimit të pasurisë me origjinë të panjohur, do të kontribuojë në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, tha zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, dhe shtoi se ky akt mund të quhet edhe ligj kundër mafias.

Përfaqësuesit e qeverisë malazeze sot kanë prezantuar modelin e konfiskimit të pasurisë me origjinë të kundërligjshme, pas së cilës do të ketë debat publik për atë akt, e më pas do t’i kalohet Kuvendit për kumtim.

Abazoviq tha se ligji do të jetë sistematik dhe se do të kontribuojë ndjeshëm në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Ky është një ligj i qartë dhe shumë ambicioz me qëllim që t’i jepet fund pasurimit të paligjshëm.

“Unë do ta quaja këtë ligj, ligj kundër mafies”, tha Abazoviq. Ai po ashtu përkujtoi se ky është një ligj sistematik, me të cilin ka përfunduar një pjesë e punës dhe se zbatimi i atij akti do të jetë vendimtar.

Ai ka deklaruar se pret mbështetjen e 81 deputetëve në Kuvend, “Unë do të doja të shihja se kush nuk do ta mbështesë atë dhe pse. Nëse të gjithë e mbështesin atë, kjo do të ishte mbështetje për një konsensus social”.

Abazoviq shpjegoi me një shembull konkret se çfarë do të thotë zbatimi i atij ligji në të ardhmen, qëllimi i të cilit, siç thotë ai, është “sulmi i pronës”.

“Nëse vozitni një Ferrari ose një automjet të blinduar, dikush mund të të thotë se jeni kriminel, por këtë nuk mund të vërtetojë, nuk ka prova të mjaftueshme. Por nëse personi që apostrofohet si kriminel dhe nuk ka prova se nuk është e kundërta, atij do t’i konfiskohet vetura, shtëpia, jahti. Ato do të bëhen pronë e Malit të Zi dhe ky ligj e ka atë ambicie”, tha Abazoviq.

“Këtu duhet të sulmohet prona e gjerë dhe në këtë mënyrë duhet të ndihmohet buxheti i Malit të Zi”, tha Abazoviq.

Modeli i konfiskimit të pasurisë me origjinë të paligjshme duhet të kontribuojë në forcimin e sundimit të ligjit dhe institucioneve malazeze, e me këtë edhe në afirmimin e drejtësisë.

Continue Reading

Kosovë

Vuçiqit i dhemb reagimi ambasadorit gjerman për boksierët e Kosovës

Published

on

By

Vuçiqit i dhemb reagimi ambasadorit gjerman për boksierët e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka komentuar të martën një deklaratë të ambasadorit gjerman në Kosovë, Jörn Rohde, që ka bërë lidhur me mos lejimin e boksierëve të Kosovës nga autoritet serbe për të marrë pjesë në një Kampionatin Botëror të boksit në Serbi.

Reagimi i Vuçiqit vjen pasi boksierët nga Kosova nuk lejuan të hyjnë në Serbi, me simbolet shtetërore në rekuizitat e tyre sportive.

Ky veprim i autoriteteve serbe ka ngjallur reagime të shumta, jo vetëm në Kosovë, por edhe në qarqet diplomatike.

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde, ka thënë të martën se politizimi i sporteve nuk është kurrë ide e mirë.

Në një shkrim në Twitter, Rohde tha se sporti nuk duhet përzier me politikën dhe se ky refuzim është shembull i “Ballkanit të Mbyllur” dhe jo Ballkanit të Hapur.

Tutje ambasadori mbështeti zëdhënësin e BE-së Peter Stano, i cili tha se BE-ja mbështet kërkesën e Asociacionit Ndërkombëtar të Boksit që Federatës së Boksit të Kosovës t’i mundësohet pjesëmarrja e barabartë në gara.

“Siç tha dje një zëdhënës i BE-së, “pajtimi afatgjatë midis shoqërive fillon me shkëmbime intelektuale, kulturore, sportive dhe artistike. Shkëmbime të tilla janë thelbësore për ndërtimin e mirëkuptimit të ndërsjellë.”

“Politizimi i sportit nuk është kurrë një ide e mirë. Parandalimi i pjesëmarrjes së boksierëve të Kosovës në @AIBA_Boxing shkon në drejtim të kundërt. Ky është fatkeqësisht një shembull i Ballkanit të mbyllur jo të hapur”, shkroi Ambasadori.

Reagimi i ambasadorit gjerman nuk i ka pëlqyer presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

“Është mirë që ambasadori gjerman në Prishtinë nuk ka reaguar kur u është ndaluar pjesëmarrja sportistëve tanë dhe klubeve tona, të cilat vetëm kanë dëshiruar të luajnë futboll. Siç mora vesh, ata nuk janë lajmëruar për pjesëmarrje, por vetëm kanë bërë shfaqje në kufi, kështu që, sinqerisht, nuk mund të merrem çdo gjë”, ka thënë Vuçiq në selinë e partisë së tij, Partia Përparimtare Serbe.

Edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka reaguar ndaj Serbisë pasi ndaloi pjesëmarrjen e boksierëve kosovarë në Kampionatin Botëror të Boksit në Beograd.

Përmes një shkrimi në Twitter, Kurti i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të dënojë veprimin diskriminues të Beogradit.

“Serbia duhet të tregojë forcën e saj në ringun e boksit jo në kufi. Vendimi i tyre për të mos lejuar hyrjen e sportistëve tanë për Kampionatin Botëror të Boksit 2021 është një shkelje e normave ndërkombëtare të sportit. I bëj thirrje BE-së dhe bashkësisë ndërkombëtare ta dënuar këtë shkelje dhe veprim diskriminues”, shkruan Kurti.

Edhe Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka reaguar pasi iu ndalua hyrja në Serbi boksierëve nga Kosova.

MPJD nëpërmjet një reagimi ka bërë të ditur se Qeveria e Kosovës së bashku me aleatët, po punon fuqishëm që t’i largojë barrikadat ilegale të Serbisë në Kampionatin Botëror.

Më 26 tetor, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit i Kosovës, Hajrullah Çeku, ka paralajmëruar se, gjatë kësaj jave, Kosova do të vendosë për ndalimin e zhvillimit të “aktiviteteve sportive paralele” serbe.

Sipas tij, në Kosovë funksionojnë shumë struktura paralele të federatave serbe, në kundërshtim me ligjet e Kosovës.

Continue Reading

Aktuale