Connect with us

Lajme

Dokument i çuditshëm, mbledhje e krerëve fetarë në zyrën e Ali Ahmetit!?

Published

on

Një dokument i çudtshëm po qarkullon sot në rrjetet sociale. Bëhet fjalë për njëlloj marrëveshjeje pas një takimi të realizuar mes krerëve të BFI-së dhe Ali Ahmetit, në zyrën e këtij të fundit në vitin 2005.

Takimi është realizuar në 25 dhe 26 maj të vitit 2005, atëherë kur po përgatitej Sulejman Rexhepi për të marrë drejtimin e BFI-së.

Në takim kanë marrë pjesë, Kryetari i atëhershëm i BFI-së, Arif Emini, Kryetari i Kuvendit të BFI-së, Metin Izeti, anëtarët e Riasetit, Jakup Selimi dhe Sulejman Rexhepi dhe myftiu Zenun Berisha, shkruan in7.

“Takimi u mbajt në selinë e Bashkimit Demokratik për Integrim në Tetovë me pjesëmarrje të Kryetarit të BDI-së z. Ali Ahmeti, me çka të gjitha palët njëzëri vendosën: përjashtohet çfarëdolloj dhune në BFIM, përjashtohet çdo imponim nga jashtë institucioneve vendimmarrëse të BFIM-së, në rast se ndodh diçka në kundërshtim me pikën 1 dhe 2 do të merren masa. Vendimet e BFIM-së do të jenë të respektuara nga të gjitha palët. Të gjitha palët mirëpresin zgjidhjen sa më të shpejtë të myftiut të Myftinisë së Shkupit. Zgjedhja e Reisit do të mbahet në bazë të të gjitha  normave kushtetuese dhe Rregullores për zgjedhjen e Reisit” – shkruhet në dokumentin e lartëpërmendur, përcjell in7.tv.

Në fund të këtij dokumenti janë nënshkruar të gjithë pjesëmarrësit duke përfshirë këtu edhe Kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti.

Ndërkaq, pika e dytë e kësaj marrëveshjeje tregon se në vendimmarrje të BFI-së nuk duhet të përzihet askush prej jashtë, përveç organeve të brendshme. Ndesh me këtë pikë bie edhe vetë kjo marrëveshje sepse është nënshkruar në selinë e një subjekti politik, madje edhe nënshkrues është pikërisht kryetari i këtij subjekti politik./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

Published

on

By

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet
Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

 
Nën organizimin e Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale, sot u zhvillua Konferenca Rajonale e titulluar Sfidat me të cilat përballen femrat në rajon në rrugëtimin drejt Bashkimit Evropian ,,Fuqishëm dhe zëshëm i zhvendosim kufijtë”
 
Në këtë konferencë, si panelist mori pjesë dhe ministri i Ministrisë së Shoqërisë Informatike dhe Administratës – Azir Aliu.
Gjatë fjalës se tij, ministri theksoi se pjesëmarrja e femrave në jetën publike të një vendi, përveç se është një e drejtë ligjore dhe kushtetuese është edhe një domososhmëri. Duke i përfshirë femrat në teknologji marrim më shumë ide dhe më shumë kreativitet.
 
,,Ministria, fuqishëm po angazhohet për transformimin digjital si mundësi që të përfshihen numër sa më i lartë i femrave në sipërmarrje, të krijohen kushte, që femrave t’ju ofrohen të njëjtat mundësi si të meshkujve dhe t’i inkurajojmë ato që të kenë komunikim të barabartë në institucione.”
 
,,Angazhimi ynë është që në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe të Shkencës dhe me Universitetet, t’i inkurajojmë femrat që të jenë në numër sa më të lartë dhe të ndjekin rrugëtimin e femrave të suksesshme profesioniste të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese, dhe që në moshë të re, ta orientojnë arsimimin e tyre drejt kësaj sfere dhe ta përmbyllin ciklin e tyre të studimeve si Inxhiniere të diplomuara të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese në Fakultetet e vendit tonë dhe më gjërë” theksoi mes tjerash ministri Aliu, duke veçuar dhe se Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut po kushton rëndësi të veçantë ndaj Aftësive digjitale, të cilat paraqesin një prej shtyllave më të rëndësishme të përfshira në Strategjinë Nacionale të TIK-ut 2023 – 2030, në të cilën në mënyrë aktive punon MSHIA-ja, potencoi ministri Aliti.

Continue Reading

Lajme

Kërkohet ndihmë për gjetjen e Anisës 12 vjeçare, e zhdukur nga dje

Published

on

By

Një vajzë 12 vjeçe nga lagja Gazi Babë e Shkupit, që dje është zhdukur dhe familja nuk ka informacione se ku ndodhet. Hera e fundit që e kanë parë është momenti kur është nisur për në shkollë, dje në orën 7:30 (Sh. F. Liria).
Prindi i Anisa Ajro (siç quhet 12 vjeçarja) tha për TV21 se janë mjaft të shqetësuar dhe kërkojnë ndihmë nga qytetarët, kushdo që e ka parë ose ka ndonjë informacion. Kontakt tel i prindit Engin Ajro 072232983

Continue Reading

Lajme

Taravari: Erdhi momenti i heqjes së 20%, partitë kanë rastin të bëjnë historinë

Published

on

By

Lideri i Aleances per Shqiptaret, Arben Taravari pjesë e shumicès, ështé shprehur se heqja e 20% nga kushtetuta dhe ne vend te tij te qendroje “gjuha shqipe”, duhet të ndodh tani, me ndryshimet kushtetuese te cilat parashohin futjen e bullgarève si komunitet qe jeton ne Maqedonine e Veriut.
Taravari thotè se pjesè e ketij momenti historik do tè jenè tè gjitha partitè shqiptare, perfshire edhe ato maqedonase, duke permendur lideret e tyre, Dimitar Kovaçevski te LSDM-se dhe Hristijan
Mickoskin te VMRO-DPMNE-së.
“Aleanca për Shqiptarët është e lumtur që tashmë erdhi momenti kur partitë politike në Maqedoni do të mund të shprehin pajtimin e tyre që gjuha shqipe të emërtohet si e tillë dhe mos të quhet më gabimisht “20%“.
Propozojmë që ky ndryshim të ndodhë tani dhe jemi të bindur, jo vetëm në pajtimin e partive shqiptare, por edhe me dakordësinë e të gjitha partive në Maqedoni.
Të gjitha partitë që do të marrin pjesë në këtë ndryshim do të shkruhen në histori si parti demokrate e veçanërisht evropiane.
Sidomos z. Kovaçeski dhe z. Mickovski do të bëhen pjesë e këtij momenti të rëndësishëm jo vetëm për shqiptarët që jetojnë në këtë vend, por edhe për të ardhmen evropiane të shtetit tonë të përbashkët.
Presim me padurim momentin e shpalljes zyrtare të këtij premtimi mbarë partiak.-thekson Arben Taravari

Continue Reading

Aktuale