Connect with us

Bota

Cila do të ishte përgjigjja e Rusisë ndaj një konflikti të SHBA-Iran?!

Published

on

ANALIZË

Cila do të ishte përgjigjja e Rusisë ndaj një konflikti të SHBA-Iran?

Ndërhyrja e shpejtë ushtarake e Rusisë në vitin 2015, për të ruajtur regjimin sirian të Bashar Al-Asadit, duhet t’i bëjë politikëbërësit amerikanë të jenë të kujdesshëm ndaj një lufte të mundshme me Iranin, e cila do të zgjerohej në Irak, Siri, Liban, Izrael dhe Gjirin Persik.

Siç shkruan ish-sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Kerri në kujtimet e tij, Rusia nuk i dha administratës Obama “asnjë shenjë të asaj, që pritej të ndodhte” në Siri. Ndërhyrja e mundshme e një fuqie të madhe rivale bërthamore, që ka tentuar të destabilizojë Shtetet e Bashkuara përmes ndërhyrjes në zgjedhjet e saj, por edhe me mjete të tjera të fshehta, sigurisht që do të ndikonte shumë në një konflikt me Iranin.

Një ndërhyrje e tillë, ka gjasa që të ndodhë në formën e tregtisë të fshehtë të armëve, por mund të përfshijë gjithashtu dislokimet e hapura ushtarake – si në Siri – nëse Irani e kërkon këtë, dhe nëse Rusia e sheh me shqetësim përpjekjen e SHBA-së për të imponuar me forcë ndryshimin e regjimit

Nga pikëpamja ruse, Irani shërben si një pengesë e vlefshme gjeostrategjike ndaj dominimit amerikan në Lindjen e Mesme, dhe aftësisë së SHBA-së për të ndikuar më tej mbi çmimet globale të naftës dhe gazit në dëm të Rusisë. Ndërkohë, Irani kufizon aftësinë e SHBA-së për të rishpërndarë burimet e saj, me synim ushtrimin e presionit ndaj Moskës, për t’u bërë pjesë e rendit ndërkombëtar të udhëhequr nga SHBA-ja.

Rritja e ndikimit rus në Lindjen e Mesme përtej Sirisë, është demonstruar si më alarmues, që nga shitja tek Turqia e sistemit anti-raketor S-400. Ky sistem, përbën një kërcënim të mundshëm, edhe për avionët më të përparuar ushtarakë amerikanë.

Ka raporte se Rusia synon t’ja shesë këtë sistem edhe Iranit. Edhe Katari është angazhuar në bisedime me Rusinë muajt e fundit, për blerjen e mundshme të këtij sistemi. Ndërkohë Moska ka mbrojtur furnizimin me raketa balistike nga Irani për rebelët Huthi në Jemen, që i kanë përdorur ato për të goditur objektiva në territorin e Arabisë Saudite.

Në një intervistë të kohëve të fundit, Rusllan Mamedov, Koordinator i Programit për Lindjen e Mesme në Afrikën e Veriut në Këshillin e Çështjeve Ndërkombëtare Ruse, tha se Rusia dëshiron të shmangë një përplasje me Shtetet e Bashkuara mbi Iranin.

Megjithatë, Moska dëshiron që Bashkimi Evropian të mbajë premtimin për vënien në punë të sistemit INSTEX, që do t’i mundësojë kompanive evropiane shmangien e sanksioneve amerikane kundër Iranit. Mamedov e përshkroi INSTEX, jo vetëm si një mënyrë të mundshme për të shpëtuar marrëveshjen bërthamore të Iranit, por gjithashtu edhe si një fillesë të fundit të hegjemonisë amerikane mbi sistemin financiar botëror.

Rusia ka interesa të ndryshme nga Irani, vuri në dukje ai. Ajo dëshiron një “ushtri të qëndrueshme, laike dhe të forte” siriane, dhe jo një forcim të milicive të mbështetura prej Iranit në Siri, Liban apo Irak. Mamedov theksoi se Rusia po përfiton nga sanksionet e Shteteve të Bashkuara kundër Iranit, për shkak se sa më të kufizuara të jenë burimet e Iranit, aq më i vogël është kapaciteti i tij për të ruajtur ndikimin e vet në Siri.

Nga sanksionet, përfitojnë ndërkohë edhe kompanitë ruse të naftës. Nga ana tjetër Mamedov, thotë se edhe pse ekzistojnë dallime midis objektivave ruse dhe atyre iraniane, destabilizimi i Iranit nuk është në interesin e Rusisë.

Një Iran i qëndrueshëm, përbën një problem serioz për Rusinë jo vetëm në Lindjen e Mesme, por edhe në Kaukaz dhe Afganistan. Mamedov tha se Rusia i kupton dhe respekton interesat e Izraelit përkundrejt Iranit në Siri, megjithëse goditja nga Izraeli e një avioni ushtarak rus mbi hapësirën ajrore siriane në shtatorin e vitit 2018, shkaktoi tensione mes 2 vendeve.

Është e qartë se Rusia, ka interes të zhdukë tensionet midis Iranit dhe Izraelit. Por nëse shpërthen një konflikt ushtarak në shkallë të gjerë midis 2 vendeve, Moska mund të “rishqyrtojë reagimin e saj”. Stefën Blenk, ekspert mbi çështjet ruse në Kolegjin e Luftës së Ushtrisë Amerikane, thotë se zyrtarë të caktuar amerikanë, janë të interesuar në përmbysjen e qeverisë aktuale të Iranit.

Ndërkohë Shtetet e Bashkuara, kanë dalë tashmë në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja mbi programin bërthamor, që është në prag të shpërbërjes së plotë, teksa Uashingtoni po zgjeron sanksionet, dhe Irani po vazhdon pasurimin e uraniumit dhe aktiviteteve të tjera të lidhura me të, përtej kufizimeve që dikton marrëveshja.

Politikëbërësit amerikanë, duhet ta kenë parasysh se çdo përpjekje më agresive për të shkuar drejt një përballje të plotë me Iranin, duke pasur parasysh përvojat e luftërave të mëparshme, mund të zgjerohet përtej kontrollit të SHBA-së, për të përfshirë edhe rivalët bërthamore si Rusia.

BURIMI: https://lobelog.com/russias-potential-response-to-a-u-s-iran-conflict/

Continue Reading

Bota

Franca në OKB kërkon vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi

Published

on

By

Franca në OKB kërkon vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi

Përfaqësuesja e Francës në Këshillin e Sigurimit në Kombet e Bashkuara ka kërkuar nga Prishtina dhe Beogradi që të vazhdojnë dialogun si të vetmen alternativë për zgjidhjen e kontesteve mes tyre.

Në fjalën e saj, ajo ka thënë se tensionet në veri të Kosovës përkujtojnë se është e nevojshme që të mbyllen kontestet midis Kosovës dhe Serbisë, shkruan lajmi.net.

Ajo më tutje ka thënë se marrëveshja finale duhet të jetë gjithëpërfshirëse dhe se marrëveshjet e arritura nga viti 2011 kanë krijuar përparësi të dukshme tek popullata në të dy palët.

“Zgjidhja e kontesteve mes Beogradit dhe Prishtinës është çështje e sigurisë evropiane. Tensionet e fundit në veri të Kosovës janë përkujtuese për këtë, në këtë aspekt ne mirëpresim marrëveshjet e bëra në Bruksel më 30 shtator me lehtësimin e Përfaqësuesit Special të BE-së Mirosllav Lajçak. Ne kërkojmë nga të dyja palët që të arrijnë deri te një zgjidhje afatgjate për këtë çështje. Kjo krizë është ilustrim i mëtutjeshëm i faktit se nuk ka alternativë tjetër ndaj dialogut, qoftë për Kosovën dhe qoftë për Serbinë. Nuk ka asnjë rrugë tjetër përpos një marrëveshje finale gjithëpërfshirëse ligjore për një zgjidhje të qëndrueshme për kontestin mes dy vendeve. Ne kërkojmë nga Beogradi dhe Prishtina që të vazhdojnë me dialog konstruktiv në frymën e kompromisit të lehtësuar nga BE-ja. Kemi nevojë që t’i ikim çfarëdo akti të njëanshëm që mund ta minojë këtë dialog. Marrëveshjet për këtë të arritura përmes dialogut që nga viti 2011 kanë krijuar përparësi të dukshme tek popullata dhe mbesin obligative për të dyja palët. Ne i kërkojmë që të gjitha palëve që të respektojnë dhe zbatojnë të gjitha obligimet e tyre të arritura përmes dialogut”.

“Presidenti jonë Emmanuel Macron është i përkushtuar plotësisht në këtë drejtim dhe në përpjekjet që bën Përfaëqësuesi Special i BE-së për dialogun Mirosllav Lajçak dhe ne gjithashtu dëshirojmë të mbështesim përpjekjet për reforma që po bën qeveria në Kosovë , veçanërisht për luftimin e korrupsionit, sundimin e ligjit dhe zhvillimin ekonomik”, tha ajo.

Continue Reading

Bota

Pamje nga Greqia, uji po merr para çdo gjë, mbyllen shkollat

Published

on

By

Ministri i Krizës Klimatike dhe Mbrojtjes Civile, Christos Stylianidis , në Greqi në një konferencë urgjente dha një raportim lidhur me mekanizmat shtetëror për të përballuar këtë situatë. Në fillim të konferencës, Stylianidis foli për një fenomen shumë të rrezikshëm, që po ndodh aktualisht në Greqi dhe që ka shkaktuar përmbytje masive.

Sidomos për Atikën, ministri grek përmendi se 385 thirrje janë bërë në Brigadën e Zjarrfikësve në më shumë se 20 zona, shumica prej tyre për përmbytje- më konkretisht, 340 prej tyre, ndërsa 11 ishin për evakuimin e qytetarëve. Siç e përmendi ai, problemet kryesore në lidhje me akumulimin e ujit dhe trafikun e automjeteve gjenden në Elefsina, Hamosternas, Petrou Ralli, Pire dhe Avenue Kifissias.

Shkollat do të mbyllen nesër në Evia, Halkidiki. “Ne kemi parandaluar shumë incidente, të cilat mund të zhvillohen në mënyrë të pakëndshme,” tha Stylianidis, duke folur për dy ditë kritike, ndërsa theksoi se të gjitha forcat në vend janë në gadishmëri të plotë.

“Le të shmangim çdo lëvizje të panevojshme për aq kohë sa të zgjasin fenomenet e motit,” rekomandoi edhe një herë Stylianidis.

 

Continue Reading

Bota

Vritet me thikë një deputet në Angli

Published

on

By

Vritet me thikë një deputet në Angli

Deputeti konservator britanik, Sir David Amess, ndërron jetë pasi u qëllua me thikë gjatë një takimi me zgjedhësit e tij këtë të premte.

Policia bëri me dije se një person është arrestuar lidhur me sulmin. Gjithashtu njoftoi se nuk ka ndonjë person tjetër të përfshirë në këtë ngjarje, raporton A2.

Fillimisht u raportua që deputeti Amess ishte plagosur rëndë dhe po operohej, por fatkeqësisht nuk ka mundur t’u shpëtojë plagëve. Ngjarja ka ndodhur brenda një kishe. Nuk dihen ende motivet, teksa policia ka nisur hetimet paraprake.

Continue Reading

Aktuale