Connect with us

Lajmet kryesore

Pas 5 tentimeve për tu ulur në Shkup, aeroplani kthehet prapë në Stamboll

Published

on

Aeroplani i linjës Stamboll – Shkup ka dështuar të ulet në aeroportin e Shkupit duke shkaktuar shqetësime, panikë dhe frikë tek udhëtarët, informon Skopje1.mk. Aeroplani ka qënë i kompanisë Turkish Airlines.

Sipas informacioneve, aeroplani ka bërë gjithsej pesë tentime për të ateruar në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit, por të gjitha pa sukses. Kjo i ka detyruar pilotët që të rikthehen në Stamboll.

Dilemën që shtron portali është se pse aeroplani nuk ka ateruar në Ohër, siç bëjnë shpesh kur ka pengesa për tu ulur në Shkup?!

Edhe pse thuhet se pamundësia për të ateruar ka qënë shkaku i kohës së keqe, Skopje1 pyet se mos vallë kjo ka të bëjë me sistemin e radarëve të Agjencisë Shtetërore për Navigacion, e cila së fundmi është bërë temë bisede pas daljes në publik të disa bisedave të përgjuara ku funksionarë shtetërorë, thuhet se kurdisin tenderë për furnizim me pajisje pikërisht për këtë agjenci.

Brenda aeroplanit që nuk ka mundur të aterojë në Shkup, flitet se kanë qënë edhe delagacioni i Maqedonisë së Veriut që ktheheshin nga Samiti i UNESCOS-s, i mbajtur në Baku të Azerbejxhanit./in7/tv/

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela kujton martirët e familjes Zymberi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka kujtuar 10 anëtarë të familjes Zymberi nga fshati Sllupçan i Kumanovës në 21 vjetorin e vdekjes së tyre nga granatimet gjatë konfliktit të armatosur në Maqedoni në vitin 2001, përcjell in7

Sela përmes një postimi në faqen e tij zyrtare shkruan se 21 vite më parë, 10 anëtarë të familjes Zymberi ranë martirë të një krimi të rëndë shtetëror e që kurrë nuk gjeti drejtësi.

Postimi i plotë

“21 vite më parë, 10 anëtarë të familjes Zymberi ranë martirë të një krimi të rëndë shtetëror e që kurrë nuk gjeti drejtësi.
Fëmijë e gra të pafajshëm, me gjakun e tyre shkruan një kapitull të historisë së popullit shqiptar për liri dhe barazi.
Lavdi martirëve dhe dëshmorëve të kombit!”./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

ASH: Krimi i BDI-së çdo ditë rrezikon jetën e qytetarëve

Published

on

By

Krimi i BDI-së çdo ditë rrezikon jetën e qytetarëve

Incidenti i mbrëmshëm në Çair ku janë përfshirë zyrtarët më të lartë policorë është pasqyra më e mirë e qeverisjes së BDI-së. Krimi i kësaj partie ka prekur majat më të larta të pushtetit. Ata që duhet të punojnë për sigurinë janë bërë rreziku më i madh për shqiptarët në veçanti dhe qytetarët në përgjithësi.

BDI i ka bërë lagjet shqiptare vendet më të rrezikshme për jetesë, janë bërë vende ku tanimë të vret zyrtari policor dhe ku mbrohen kriminelët.

Kur denoncuam kapjen e sistemit të drejtësisë, zëvendësministri i BDI-së u ankua se opozita po njollos funksionarët shqiptarë. Pyesim ish ministrin e policisë, zëvendësministrin e sotëm të policisë dhe gjithë funksionarët e BDI-së, kush i ofendoi dhe turpëroi mbrëmë shqiptarët, kush i rrezikoi shqiptarët nga plumbat e kryeshefave të tyre dhe po i kthen lagjet shqiptare në geto të karteleve kriminale!?

Vetingu në drejtësi, polici dhe sferat e tjera është mëse i domosdoshëm, por paraprakisht duhet t’i largojmë nga pushteti këta që pengojnë vetingun dhe forcojnë krimin dhe korrupsionin.

– Aleanca për Shqiptarët –

Continue Reading

Bota

Raketa ruse godet infrastrukturën hekurudhore në Dnipropetrovsk

Published

on

By

Raketa ruse godet infrastrukturën hekurudhore në Dnipropetrovsk

Kreu i Administratës Rajonale Ushtarake të Dnipropetrovskut, Valentyn Reznichenko, ka treguar të hënën se raketat ruse kanë goditur infrastrukturën hekurudhore në këtë rajon duke shkaktuar dëme serioze, njofton CNN.

“Një ditë e vështirë me alarme të pafundme. Raketat goditën infrastrukturën hekurudhore në Pavlograd dhe Synelnykiv. Ka dëme serioze në hekurudhë. Është e paqartë se kur do të rikthehet qarkullimi”, tha Rezhnichenko.

Forcat ruse duket se po godasin infrastrukturën hekurudhore të Ukrainës për të penguar furnizimin e forcave ukrainase.

Continue Reading

Aktuale