Connect with us

Maqedonia e Veriut

Shiret Elezi do të nënshkruajë, ndërsa Zaev do të menaxhojë politikat financiare

Published

on

Kryeministri Zoran Zaev ka marrë autorizim nga Qeveria që t’i krijojë politikat financiare në Ministrinë e Financave.

Vendimi është sjellur në seancën e mbrëmshme, ndërsa e konfirmoi sot zëdhënësi i qeverisë, Muhamed Hoxha, i cili tha se kryeministri do të menaxhojë aktivitetet në fushën e politikave financiare, ndërsa zv.ministrja e Financave Shiret Elezi, do t’i ketë të gjitha kompetencat me udhëheqjen e ministrisë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Qeveria nuk sqaroi se çfarë saktësisht do të thotë kjo ndarje e funksioneve, por në insistim të gazetarëve, zëdhënësi Hoxha tha se në praktikë Zaev do të tregojë se çfarë duhet, ndërsa zv.ministrja Elezi do të nënshkruajë.

Ky vendim vjen pas rikonstruimit qeveritar, me të cilin u shkarkua ministri i deritanishëm Dragan Tevdovski, ndërsa Zaev propozoi veten e tij si ministër të këtij dikasteri.

Por, pas reagimeve negative në opinion dhe paralajmërimeve të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit, Zaev tërhoqi propozimin dhe vendosi ta udhëheq Ministrinë e Financave deri në zgjedhjen e ministrit të ri.

https://telegrafi.com/zaevi-ti-krijoje-politikat-financiare-elezi-ti-kete-kompetencat/

Continue Reading

Lajme

Idri Istrefi merr mbështetje edhe nga Samir Murtezoski kandidati i PDSH-së në Strugë

Published

on

Koalicioni për Strugën po shkon edhe më i sigurt. Rrugës sonë i’u bashkua edhe kandidati i PDSH-së, z. Samir Murtezoski njoftojn nga ASH-Strugë, përcjell in7

Kandidati i PDSH-së, Samir Murtezoski qëndron pas Idri Istrefit në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Murtezoski fton të gjithë përkrahësit e tij, por edhe të gjithë qytetarët tjerë që ta votojnë Idri Istrefin, si të vetmen shpresë për Strugën. Është koha që më në fund t’i thuhet stop Ramiz Merkos dhe keqpërdorimeve të shumta në Komunën e Strugës.

Faleminderit për mbështetjen!-theksojn nga ASH-Strugë/in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Eco Guerilla: Kërkojmë llogaridhënie nga Komuna e Tetovës dhe kryetarja Teuta Arifi

Published

on

Pse janë shpenzuar paratë dhe djersa e qytetarëve në kohë fushate për qindra militantë partiak që bëjnë fushatë për Teuta Arifin?

Ky është keqpërdorim i buxhetit të Komunës së Tetovës.

Me ndihmën e IRI-t dhe USAID-it u zbuluan qindra honorare që Teuta Arifi ka nënshkruar në kohë fushate. Kaluan disa ditë dhe Komuna e Tetovës vazhdon të heshtë. Kërkojmë llogaridhënje se si dhe pse janë paguar këta qindra njerëz.

Lista e plotë në statusin e Eco Guerilla:

Continue Reading

Lajme

Mickoski: BDI shkon në opozitë në Qytetin e Shkupit, shumica e re VMRO-ASH-AAA

Published

on

Fushata e zezë e LSDM-së ka dy qëllime, njëra prej tyre është që të ulet dalja në zgjedhje. Kështu tha kryetari i VMRO-së, Hristian Mickoski në emisionin debativ në TV SHENJA.

“Mendoj se populli e ka përmbi kokë, posaçërisht për kandidatin e LSDM-së, dhe jam i sigurt se në mënyrë masive do të dalin dhe ta votojnë Danellën. Dhe, qëllimi i dytë të shkaktojnë pasiguri të Danella ngase ajo asnjëherë nuk është marrë me zgjedhje dhe kjo është hera e parë. Por, për të dyja gjëra, vlerësimet që kanë bërë, do të jetë e gabuar dhe do të ju ndodh një humbje serioze”, u shpreh Hristijan Mickoski.

Mickoski tha se ata kanë shumicë në Këshillin e Qytetit të Shkupit.

“BDI do të jetë opozitë në Qytetin e Shkupit, shumicën e re e formon VMRO-ASH-AAA dhe Levica”, tha Mickoski.

Continue Reading

Aktuale