Connect with us

Lajme

Konkurs për punësime në Policinë Financiare, për “shefa” në veçanti kërkohen Maqedonas!

Published

on

Është hapur konkurs për 27 vende të reja pune në Policinë Financiare. Pozitat e kërkuara janë, një ndihmës i drejtorit me titull Këshilltar për Siguri, një udhëheqës njësie  me  titull Inspektor Kryesor dhe 25 inspektorë  të tjerë në pozita të ndryshme në hierarkinë e të punësuarve të këtij institucioni.

Ajo që bie në sy më shumë në kushtet e konkursit për çdo pozitë veç e veç, është se për pozitat më të larta si ndihmësdrejtor, shef njësie dhe inspektorë të pavarur, kërkohen kushte të veçanta dhe atë, kandidatët të jenë maqedonas.

Nga 27 punësime të kërkuara, shtatë pozitat më të larta dhe normalisht me rroga më të mëdha, duhet me patjetër të jenë maqedonas. Për maqedonasit janë rezervuar edhe të paktën 6 pozita tjera inspektorësh në nivele më të ulëta, që gjithsej numrin e tyre e çon në 13, shkruan in7.

“Punësime të parapara në pajtim me planin vjetor të institucionit për vitin 2019 janë: Maqedonas” – shkruan në fund të tekstit te kushtet e veçanta të kërkuara për punësim, për pozitat, ndihmësdrejtor, shef njësie dhe inspektorë të pavarur, përcjell in7.

Për shqiptarët janë rezervuar pozita pune më të ulëta dhe atë dy inspektorë të lartë, tre inspektorë, katër inspektorë të rinj dhe një nënpunës policor. Gjithashtu vende pune janë rezervuar edhe nga dy pozita inspektorësh për kandidatët  turq dhe romë.

Për të mësuar se çfarë metodologjie është përdorur në rastin e ndarjes së pozitave të punës në bazë të përkatësisë etnike të kandidatëve, in7 ka dërguar zyrtarisht pyetje në shërbimin për marrëdhënie me publikun në këtë drejtori. Por meqë sot nuk është ditë pune për këtë institucion, përgjigje mesiguri do të marrim pas ditës së Hënë.

Sidoqoftë arsyeja, Drejtori i Policisë Financiare është shqiptar dhe ndoshta kjo është ndonjë marrëveshje mes partnerëve të koalicionit për të balancuar përqindjen e përfaqësimit në pozitat drejtuese të këtij institucioni.

Drejtor i Policisë Financiare është Arafat Muarremi nga Gostivari, i cili në këtë pozitë ka ardhur si kuadër i LSDM-së së Zoran Zaevit./in7.tv/

Në linqet më poshtë mund të shikoni Konkursin e plotë, ndërsa fotografitë janë nga pozitat e rezervuara për kandidatët maqedonas.

https://finpol.gov.mk/mk/oglasi-finansiski-policajci

https://drive.google.com/file/d/1jHldib06a2d91OET2DoYvERpLAPnjkpB/view

 

 

 

Continue Reading

Lajme

Të vetëm përballë Bdi-së? Ziadin Sela e zbulon nëse do të ketë një koalicion në zgjedhjet e ardhshme

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se është i gatshtëm të bisedojë me palët për zgjedhjet e ardhshme.

Sela tha se si fillim duhet të kuptojë nëse palët janë në të njëjtat interesa me Aleancën dhe më pas të punpjnë bashkarisht për ringritjen e këtij vendi.

“Jemi të gatshëm të diskutojmë”, u shpreh Sela./news33.tv

Continue Reading

Lajme

“Alternativa nuk ka mbajtur asnjë premtim” Sela: Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se Alternativa sapo u bë me qeverinë nuk ka mbajtur asnjë premtim të dhënë për luftën lundër korrupsionit dhe për shtetin e së drejtës.

Sela tha se shpreson që ata të dalin dhe të pranojnë që nuk kanë realizuar asnjë nga premtimet e dhëna.

“Pranohet qe ska realizuar asgjë. Shpresoj që ky subjekti tjetër të dalin dhe të pranojnë që skanë realizuar asgjë. Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin. Kanë qenë malipulatorë.”, tha Sela./news33.tv/

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela bën denoncimin e fortë: Qeveria rrogën e arsimtarëve e ndan për ushtarët partiak,kanë mundësi që të rrisin pagat

Published

on

Kryetari I ASH-së, Ziadin Sela, i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, tha se nëpër objekte shkollore prodhohen sasi të mëdha të kriptovalutave ku kryesisht janë shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së.

“Çfarë masa ka marrë policia apo qeveria kur dihet që në masë të madhe prodhohen kriptovaluta në objekte shkollore. Bëhet fjalë për shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së”, tha Sela.

Continue Reading

Aktuale