Connect with us

Lajme

Deskovska: Nuk është e thënë që Katica Janeva doemos të jetë në krye të PSP-së

Published

on

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska ende po pret Propozimin nga VMRO-DPMNE-ja për ligjin për Prokurorin Publike Speciale, por thekson se nuk do të pranojë amnisti të fshehur.

Në një intervistë për Faktor thotë se deri tani nuk ka pasur diskutime se kush do të jetë prokuror i ri në Prokurorin Publike Speciale, sepse për atë vendos Këshilli i Prokurorëve Publik.

Në fillim të vitit Qeveria hartoi Propozim-ligjin për Prokurorin Publike me të cilën është rregulluar statusi, autonomia dhe kompetencat e PPS-së, me çka u dërgua në Kuvend.

Nëse VMRO-DPMNE ofron një ligj më cilësor, për të cilin mund të sigurojmë konsensus por pa çështje të diskutueshme që dolën në debat deri më tani, ne jemi të gatshëm ta mbështesim shtoi Deskoska.

Nga ana tjetër nga VMRO-DPMNE-ja thonë se qeveria nuk dëshiron të miratojë një ligj që do të thotë drejtësi e barabartë për të gjithë qytetarët, duke shtuar se qeverisë i përshtatet që në këtë mënyrë të funksionojë, të bëjnë çfarë të duan dhe të menaxhojnë prokurorin.

I njëjti pushtet humbi kohë të çmuar për ligjin ku mbi 60% nga anëtarët që e kemi bërë dhe e kemi dhënë.

Janë humbur gjashtë muaj ku i njëjti ligj të njëjtat reforma mundeshin të realizohen dhe implementohen. Deskoska e pranoi se Katica Janeva nuk ka kapacitet për të udhëhequr me atë institucion dhe se nuk insistojnë që Katica Janeva të udhëheq me PPS-në.

Duhet të hapen hetime serioze, për të gjitha dyshimet dhe akuzat e saj, të gjitha dyshimet për punën e prokurorëve në PPS, theksoi zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së Dimçe Arsovski, shkruan TV21.

Continue Reading

Lajme

Shoferi humbet kontrollin e furgonit dhe del nga rruga, lëndohen pasagjerët

Published

on

Një furgon është përfshirë në një aksident të ndodhur në Rrugën e Arbrit.

Sipas njoftimit të policisë, drejtuesi i furgonit, 62-vjeçari me iniciale M.D. dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit dhe ka dalë nga rruga.

Për pasojë, janë dëmtuar 4 nga pasagjerët që ndodheshin në furgon, të cilët po marrin mjekim në spital, jashtë rrezikut për jetën.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela kujton martirët e familjes Zymberi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka kujtuar 10 anëtarë të familjes Zymberi nga fshati Sllupçan i Kumanovës në 21 vjetorin e vdekjes së tyre nga granatimet gjatë konfliktit të armatosur në Maqedoni në vitin 2001, përcjell in7

Sela përmes një postimi në faqen e tij zyrtare shkruan se 21 vite më parë, 10 anëtarë të familjes Zymberi ranë martirë të një krimi të rëndë shtetëror e që kurrë nuk gjeti drejtësi.

Postimi i plotë

“21 vite më parë, 10 anëtarë të familjes Zymberi ranë martirë të një krimi të rëndë shtetëror e që kurrë nuk gjeti drejtësi.
Fëmijë e gra të pafajshëm, me gjakun e tyre shkruan një kapitull të historisë së popullit shqiptar për liri dhe barazi.
Lavdi martirëve dhe dëshmorëve të kombit!”./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Qeveria ende nuk i ka thirrur në bisedime! Sindikatat në këmbë për pagat, nesër protestojnë

Published

on

Gjatë protestës së 1 Majit të organizuar nga Lidhja e Sindikatave, zv/kryeministri për çështje ekonomike Fatmir Bytyqi dhe ministrja për punë dhe politikë sociale Jovana Trençevska i pritën punëtorët para qeverisë, duke u premtuar se do të përmbushet kërkesa e tyre për rritjen e pagave për 2806 denarë në mënyrë lineare.

“Askush nuk duhet të harrojë se punëtori është në vend të parë. Ne si qeveri po themi se kapitali njerëzor është para se gjithash, ne nuk kemi pasuri të tjera, ju jeni pasuria jonë, prandaj do të bëjmë gjithçka për secilin punëtor pa dallim nëse është nga sektori privat apo publik, që i njëjti të paguhet në mënyrë të denjë”, deklaroi Fatmir Bytyqi, zv/kryeministër për Çështje Ekonomike.

Por edhe pse premtuan se me rebalancin e buxhetit do të parashihet kjo rritje, e njëjta doli se ka qenë mashtrim thonë nga Lidhja e sindikatave të Maqedonisë. Të revoltuar kërkojnë takim urgjent me përfaqësuesit e qeverisë. Nga Sindikatat e pavarur dhe Konfederata e Lidhjes së sindikatave kanë paralajmëruar për nesër protesta masive. Të pakënaqur janë edhe përfaqësuesit e Drejtorisë së librave amë të cilët vazhdojnë të jenë në grevë.

“Nuk mund të presim aq kohë më edhe greva po vazhdon, qytetarët janë të shqetësuar nuk mund të nxjerrin dokumente, duam që kjo punë të zgjidhet sa më shpejtë. Pengesa tani është te Ministria e Financave prandaj duam që aty të protestojmë para ministrisë, që qytetarët të mos presin për dokumente ngaqë tani po afrohet edhe periudha e verës”, pohoi Toni Miloshevski, Sindikata e D. së Librave Amë.

Në lidhje me kërkesat e sindikalistëve Ministri i Financave Fatmir Besimi në një kolumnë të tij thotë:

“Duhet të përcaktojmë një metodologji gjithëpërfshirëse me të cilën do të përshtaten pagat në të gjithë sektorin publik. Në këtë metodologji do të vlerësohet produktiviteti, si dhe ruajtja e standardit (rritja reale e pagave dhe inflacioni). Sipas metodologjisë së përcaktuar, do të destinohen edhe mjete”, shkroi Fatmir Besimi, ministër i Financave.

TV21 pyeti qeverinë se a do t’i pranojnë për bisedime përfaqësuesit e sindikatave dhe a do t’i përgjigjen kërkesave të tyre. Prej atje na thanë se negociatat vazhdojnë. Sapo të caktohet takimi me LSM, opinioni do të njoftohet. Ndryshe protesta nesër nis në orën 14h nga Parku i gruas, do të vazhdojë ka Kuvendi, pastaj te Ministria e Drejtësisë, për të përfunduar te Ministria e Financave.

Continue Reading

Aktuale