Connect with us

Lajme

Shpëton Llatasi, Gjykata e liroi nga akuzat

Published

on

Dragan Pavlloviq Llatas nuk është i fajtor në rastin e ngritur nga PSP-ja “Lëndina”. Gjykata i liroi Llatasin dhe vëllezërit e tij Sërgjan dhe Zvezdan nga akuza e ekipit të Katica Janevës se kanë ndërtuar shtëpi vikendi në Zelenikovë të Shkupit. Gjykata ka konstatuar se lëshimi për ndërtimin pa leje është bërë nga institucionet që nuk kanë vepruar me kohë dhe nuk i kanë ndaluar punët ndërtimore që kanë filluar në vitin 2011. Në sqarimin e vendimit për lirimin e tyre, gjykata theksoi se në vitin 2013 vëllezërit Pavlloviq kanë marrë leje ndërtimi dhe kanë paguar shërbimet komunale.

“Në rastin konkret, me rëndësi esenciale është fakti që nuk ekziston asnjë denoncim, parashtresë nga qytetarët për ndërtim pa leje e as ndonjë vendim nga ndonjë inspektor kompetent ose personi tjetër nga organi i shtetit kompetent për kryerjen e punëve nga sfera e rregullimit të hapësirave, gjegjësisht askush në shtet nuk ka ndërmarrë kurrfarë masash derisa janë ndërtuar objektet në fjalë, e në kuptim të asaj se janë konstatuar ndërtime pa leje, e as ka pasur ndonjë vendim për prishjen e objekteve”. – theksoi Maria Kletniçka Markovska, gjykatëse

Paraprakisht PSP kërkoi gjykata t’ua konfiskojë shtëpitë Llatasit dhe vëllezërve të tij. Por në vend të konfiskimit, tani shteti duhet t’ua paguajë shpenzimet për avokatë dhe për tërë procedurën gjyqësore. PSP megjithatë nuk dorëzohet, ata paralajmëruan ankesë në Gjykatën e Apelit.

“Në këtë rast nuk është zhvilluar procedurë për legalizim gjë të cilën e konstatoi edhe vetë gjykata. Bëhet fjalë për procedurë që sipas rregullave ligjore duhet të rrjedhë në mënyrë më ndryshe. Së pari merret pëlqim, e më pas fillohet me ndërtim, këtë e konstatoi edhe gjykata, ajo që nuk kanë reaguar institucionet nuk është bazë për përjashtimin e përgjegjësisë penale të të akuzuarve”. – u shpreh Elizabeta Josifovska, PSP

“Lëndina” është rasti i parë i PSP-së që përfundon me lirimin e të akuzuarve.

 Bojan Stojanovski – ALSAT

https://www.alsat-m.tv/lirohet-nga-akuzat-dragan-pavlloviq-llatas/

 

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale