Connect with us

Video

Qyteti im – Dukati

Published

on

Thuhet se me këtë emër njihet qysh nga viti 220 para erës së re.
Ndërsa kronikani turk Evlija Celebiu, në librin ” Shqipëria para 200 vjetëve” thotë se në jug të ishullit të Sazanit, është një krahinë e madhe shqiptare me emrin Dukat, që përbëhet nga 100 fshatra. Konsulli francez pranë Ali Pashë Tepelenës, Poucevil shkruan se fshatin Dukat e ka themeluar me këtë emër Mihal Duka. Në këtë linjë është edhe Koço Boçari, i cili shkruan se gjyshi i Mihal Dukës ishte një nga 200 partizanët e Johanit të V-të të “Canta Cuzen” me origjinë nga Dukas, që i përket njërës prej familjeve më të përmendura të asaj kohe në Kostandinopojë. Varianti i dytë flet se këtë emër e ka marrë nga që vinin e pushonin Dukët, duke qenë një fshat i bukur turistik e klimaterik. Një version i tretë thote se emrin e ka marre nga monedha me vlerë e quajtur “Dukat Pavarësisht nga hipotezat e njohura e të shkruara, ajo çka mbetet e rëndësishme eshte se ky fshat ka një prejardhje teper të lashtë.

Continue Reading

Denoncime

Video Lajm/ Tetova sërish mbulohet nga mbeturinat

Published

on

Tetova sërish mbulohet nga mbeturinat
Denoncim nga qytetarët

Continue Reading

Lajme

Tmerr në qiell / Pasagjeri tentoi ta hapë derën e avionit në ajër (VIDEO)

Published

on

By

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në një avion të kompanisë “Delta”, ku pasagjerët janë tmerruar, gjatë udhëtimit të tyre nga Los Angeles drejt Atlantas në SHBA.

Mediat e huaja, bëjnë me dije se njëri prej pasagjerëve ka tentuar të hapë derën e avionit në ajër.

Siç shihet në një video të publikuar në rrjetet sociale, shihet se fillimisht ai u kërkoi pasagjerëve të tjerë të ulen dhe të vendosin maskat e oksigjenit, ndërsa më pas shkoi te dera e avionit për ta hapur.

Ka qenë ekuipazhi i avionit, që u kërkoi ndihmën e pasagjerëve që të mos e lejonin qytetarin ta hapte derën.

Personi që donte të hapte derën është penguar nga pasagjerët e tjerë dhe fluturimi vijoi normalisht.

Pamjet janë publikuar nga një pasagjere dhe janë shpërndarë në rrjetet sociale.

Continue Reading

Sport

Aksident i rëndë, çiklisti godet keq kokën (VIDEO)

Published

on

By

Një aksident i frikshëm vjen nga Italia.

Gjatë fazës së nëntë të Giro d’Italia, Matej Mohoric nga skuadra e Bahrain Victoric ishte protagonist i një aksidenti të tmerrshëm.

26-vjeçari nuk arriti dot të merrte kthesën mirë dhe slloveni goditet keq në kokë.

Çiklisti u ngrit në këmbë, por më vonë u mor me një ambulancë për kontrolle të mëtejshme.

Zyrtarët e Giro d’Italia vlerësuan që slloveni të mos zhvillonte garën për të mos ndërlikuar më shumë situatën shëndetësore.

Continue Reading

Aktuale