Connect with us

Lajme

Prokuroria Speciale, për 4 vite pak rezultate!

Published

on

Për katër vite që nga themelimi i Prokurorisë Speciale Publike, rezultatet janë dukshëm të ulëta. Deri sot, janë kthyer mjete financiare nga rasti me fshehjen e tatimit nga ana e gazetares së Sitel, Ivona Talevska. Nga ky proces i fituar, në Buxhetin e Shtetit u kthyen rreth 27 mijë euro. Rasti quhej Tifani.

Personi i vetëm i akuzuar, i dënuar me burg dhe që e vuan dënimin është, Gjoko Popovksi, i akuzuar në rastet për furnizim me automjete nga ana e MPB-së, si dhe në procesin për blerjen e Mercedesit luksoz, ku i akuzuar ishte edhe ish Kryeministri, Nikolla Gruevski dhe ish ministrja e MPB-së, Gordana Jankullovska. Në këtë rast dënime u shqiptuan edhe për Gruevskin dhe Jankullovskën, por i pari u largua dhe fitoi azil në Hungari, ndërsa për Jankullovskën ka akt me të cilën i shtyhet vuajtja e dënimit shkaku i kujdesit për fëmijën e vogël.

Shqiptime dënimesh me disa vite burg ka pasur edhe për Sasho Mijallkovin si ish Drejtor i DSK-së, Menduh Thaçin e PDSH-së dhe Bedredin Ibrahimin nga Komisioni Zgjedhor. Të tre të akuzuar dhe dënuar për manipulime zgjedhore, por askush prej tyre nuk vuan dënimin. Të tre janë të lirë, shkruan in7.

Pra, rezultate të deritanishme të Prokurorisë Speciale janë kthimi i 27 mijë eurove tatim i fshehur dhe një ish ndihmës ministër që vuan dënimin me burg. Proceset tjera ose janë kthyer në rigjykim nga Apeli ose janë rrëzuar poshtë nga Gjykata, siç ndodhi edhe sot me rastin e gazetarit Dragan Pavloviç – Llatas.

PSP-ja u krijua si nevojë e domosdoshme pas aferës së përgjimeve të paligjshme. Projekti i atëhershëm u quajt “E vërteta për Maqedoninë”, ndëra bartës ishte Zoran Zaev, atëherë lider i opoziës./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale