Connect with us

Kosovë

Shqiprim Arifi i Preshevës i drejtohet Kosovës: Për 500 mijë as mos u drejtoni!

Published

on

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi në emisionin Interaktiv të KTV-së kundërshtoi propozimet dhe idetë që diskutohen nga politikanët në Kosovë. Debatin për Fondin Kombëtar të Solidaritetit dhe për idenë e ndarjes së shumës prej 500 mijë eurove për Luginën e Preshevës, Arifi e cilëson si joprofesional dhe se kjo qasje sipas tij do duhet të refuzohet nga Presheva.

“Fondi Kombëtar i Solidaritetit, që u përfol në Kuvendin e Kosovës, që t’ia japim Luginës nja 500 mijë euro, duhet të jetë më profesional e jo të shkojë në formën ‘hajt t’ua japim nja 500 mijë euro’ – thotë Shqiprim Arifi, Kryetar i Preshevës.

Sipas tij, kjo mënyrë diskutimi e autoriteteve kosovare nuk është e hijshme dhe aspak profesionale. Shqiptarët në Luginë kanë probleme të mëdha të cilat duhet të analizohen në mënyrë profesionale, për tu bërë pastaj një strategji dhe në mënyrë institucionale të zgjidhen këto.

Arifi madje theksoi se me këtë qasje të Kosovës ndaj kësaj çështjeje të ndjeshme, Preshevës nuk i duhen aspak ato 500 mijë eurot e premtuara.

“Duhet të ketë një qasje më profesionale, të dihen se cilat janë nevojat e qytetarëve atje. Duhet të shkojë në mënyrë institucionale. Por, për 500 mijë euro, as mos u lajmëroni. Nuk i marr. Nuk janë asgjë në raport me buxhetin që ka Komuna e Preshevës, që ka rreth 10 milionë euro. Po ashtu, edhe Komuna e Bujanocit ka deri në 9 milionë euro buxhet. Por, qeveritë e Kosovës dhe të Shqipërisë janë të obliguara që të flasin për një fond kombëtar të Solidaritetit që është financiarisht i fortë, por edhe profesionist” – shtoi Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi.

Në Kosovë këto ditë po diskutohet rreth kërkesave të shqiptarëve të Preshevës, pas Rezolutës së dorëzuar në Kuvend nga ana e Presidentit, Hashim Thaçi./in7.tv/

Continue Reading

Kosovë

Reagon Kryeministri Albin Kurti për ngjarjen në Gllogjan

Published

on

Ka reaguar edhe Krzeministri i Kosovës , Albin Kurti lidhur me ngvjarjen e sontme që e tronditi Gllogjanin, ku mbetën të vrarë 3 perspna.

Ai shprehë ngushëllime familjarëve të viktimave, duke iu dëshiruar shërim të shpejtë të plagosurve, dhe fton policinë të mobilizohet me kapacitetet e saj të plota.

“Sonte u tronditëm nga lajmi për sulmin me armë zjarri ndaj autobusit me nxënës në Gllogjan të Deçanit. Sipas Policisë së Kosovës nga ky sulm kanë mbetur të vrarë tre qytetarë të vendit tonë, prej të cilëve dy nxënës.
Në emrin tim dhe në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, u shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjeve, shokëve e shoqeve, që humbën më të dashurit në këtë sulm. Të plagosurit i dëshirojmë shërim të shpejtë.
Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për ta hetuar këtë krim të rëndë, e për të mundësuar drejtësi”, theksoi Kurti.

Continue Reading

Kosovë

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Published

on

Ministri Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla ka reaguar pas tragjedisë që ndodhi në Deçan, ku mbetën të vrarë të paktën tre persona.

Svecla përmes një postimi në Facebook ka thënë se pas lajmit që e mori për tragjedinë ka ndërprerë menjëherë vizitën në Shqipëri dhe është nisur për në Deçan.

Ai tha se ka kërkuar nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër.

“Lajme të tilla lëndojnë çdo zemër njerëzore. Jam thellësisht i shqetësuar dhe i tronditur prej aktit kriminal që ka ndodhur sonte në Gllogjan të Deçanit.

Bashkëndjejmë me familjarët që kanë humbur të dashurit e tyre dhe lutemi për shërimin e të plagosurve. Menjëherë e kam ndërprerë vizitën dhe aktivitetet e parapara në Shqipëri dhe jam rrugës për në Deçan. Ndërkohë, kam qenë dhe jam në telefon me drejtuesit e forcave të rendit, për pasojë nuk kam mundur t’i drejtohem më herët opinionit publik. Kam kërkuar nga Policia e Kosovës angazhim dhe mobilizim maksimal, me të gjitha njësitë dhe formacionet e nevojshme, në mënyrë që autori i këtij akti makabër të arrestohet sa më pare”.

Continue Reading

Kosovë

Njëri nga viktimat djali i vëllaut të truprojës së Haradinajt

Published

on

U raportua më herët një ngjarje tragjike ka ndodhur në Gllogjan të Deçanit, ku si pasojë e të shtënave me armë në drejtim të autobusit, kanë mbetur të vdekur tre persona, kurse është lënduar një një tjetër.

Mësohet se viktima, Ledion Hamzaj është djali i vëllaut të truprojës së Daut Haradinaj, Hamëz Hamzaj.

Zëdhënësi i Prokurorisë së Pejës, Shkodran Nikqi, e ka konfirmuar rastin.

“Dyshohet se ka te shtëna me arme zjarri ne drejtim te një autobusi me nxënës, prokurorja kujdestare është nisur ne drejtim te vendit te ngjarjes”.

Continue Reading

Aktuale