Connect with us

Lajme

Pse kaq debat për emrin e Agjencisë së drejtuar nga Ylber Sela?!

Published

on

Takimi mes Presidentit Stevo Pendarovski dhe Drejtorit të Agjencisë që për detyrë ka zbatimin e Ligjit për Gjuhët, Ylber Sela, ngjalli debate në opinion.

Arsyeja e debatit ishte publikimi i takimit në faqen zyrtare të Presidentit, ku thuhej se Presidenti takohet me Drejtorin e “Agjencisë për zbatimin e gjuhës të cilën e flasin më së paku 20 % e qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

Kaq ka mjaftuar për tu ndezur rrjeti nga komentet e lexuesve, por edhe kritikat e partive opozitare dhe figurave të ndryshme publike.

Për të kuptuar se si në të vërtetë është emri i Agjencisë në fjalë, mjafton të klikosh në faqen zyrtare të saj www.apj.gov.mk (apj, agencija za primena na jazikot).

Menjëherë në ballinë të faqes duket emri i saj dhe atë ” Agjencia për zbatimin e Gjuhës që e flasin më së paku 20% e qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

Kjo është zyrtare, megjithatë në faqen e agjencisë së njëjtë, por në rrjetin social Facebook, Agjencia emërtohet ndryshe ose me emër më të shkurtër.

“Agjencia për Zbatimin e Gjuhës” është emri zyrtar në faqen e Agjencisë në rrjetin social Facebook.

Dyshimet janë se përdoret emri i shkurtër për të shmangur përdorimin apo vënien në pah të “gjuhës që e flasin 20 % e qytetarëve” dhe që do të nxirrte në shesh të pavërtetat e politikanëve që thonë ndryshe.

Gjithashtu thuhet se përdorimi i plotë i emrit nuk bëhet për arsye praktike, pasi emërtimi shumë i gjatë sidomos kur shkruhet dhe përmendet shpesh bëhet i bezdisshëm. Prandaj gjatë komunikimeve apo përdorimeve të shpeshta, thuhet vetëm shkurtimisht “Agjencia për Zbatimin e Gjuhës”.

Kundërshtimet e këtij emërtimi kanë të bëjnë edhe me faktin se për interesa politike, partitë politike i emërtojnë gjërat ashtu siç iu konvenon, varësisht prej interesit momental, raporton in7.

Kështu për shembull, kjo agjenci shpesh në fjalorin politik emërtohet si “Agjencia për Zbatimin e Gjuhës Shqipe”, “Agjencia për Kujdes dhe Ruajtje të Gjuhës Shqipe”, “Agjencia për Zbatimin e Ligjit për Gjuhën Shqipe”, por rrallë ose asnjëherë nuk përmendet emri i vërtetë.

Agjencia për Zbatim të Gjuhës të cilën e flasin më së paku 20% e qytetarëve të RMV-së, u themelua nga Qeveria pas votimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, me anë të së cilit, Gjuha Shqipe u avancua me lartë në krahasim me ligjet paraprake. Sipas ligjit, duhej të themelohej institucion që do të kujdeset për zbatimin në praktikë të këtij ligji.

Drejtori i Agjencisë u emërua profesori Ylber Sela, i cili më herët ka qënë këshilltar i Talat Xhaferit, kur ky i fundit ushtronte detyrën e Ministrit të Mbrojtjes./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Taravari: I shokuar nga sulmi kriminal në Gllogjan, shumë jetë të pafajshme e sidomos fëmijësh po na ikin këtë muaj!

Published

on

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, ka reaguar pas sulmit me armë zjarri ndaj autobusit në Gllogjan të Deçanit, ku mbetën të vrarë të paktën tre persona, përcjell in7.

Jam i shokuar nga sulmi kriminal ndaj autobusit që ndodhi në Gllogjan, ku ka edhe viktima, mesin e tyre nxënës shkolle.
Në këto çaste të rënda jam me familjarët e të vrarëve, duke u lutur për durim…
Pres që organet e rendit të zbardhin menjëherë këtë krim monstruoz!
Shumë jetë të pafajshme e sidomos fëmijësh po na ikin këtë muaj!
Zot na Mbro!, ka shkruar Taravari në Facebook./in7.tv/

Continue Reading

Kosovë

Reagon Kryeministri Albin Kurti për ngjarjen në Gllogjan

Published

on

Ka reaguar edhe Krzeministri i Kosovës , Albin Kurti lidhur me ngvjarjen e sontme që e tronditi Gllogjanin, ku mbetën të vrarë 3 perspna.

Ai shprehë ngushëllime familjarëve të viktimave, duke iu dëshiruar shërim të shpejtë të plagosurve, dhe fton policinë të mobilizohet me kapacitetet e saj të plota.

“Sonte u tronditëm nga lajmi për sulmin me armë zjarri ndaj autobusit me nxënës në Gllogjan të Deçanit. Sipas Policisë së Kosovës nga ky sulm kanë mbetur të vrarë tre qytetarë të vendit tonë, prej të cilëve dy nxënës.
Në emrin tim dhe në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, u shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjeve, shokëve e shoqeve, që humbën më të dashurit në këtë sulm. Të plagosurit i dëshirojmë shërim të shpejtë.
Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për ta hetuar këtë krim të rëndë, e për të mundësuar drejtësi”, theksoi Kurti.

Continue Reading

Lajme

Jovevski: Materialet e ADN-së nesër do t’u dorëzohen Prokurorisë bullgare

Published

on

Prokurori Publik I Maqedonisë së Veriu, Ljubomir Jovevski tha se nga instituti i mjekësisë ligjore kanë siguruar ADN-t e familjarëve të viktimave dhe ato materiale gjatë ditës së nesërme do të dorëzohen tek pjesëtarët e Prokurorisë së Bullgarisë dhe së bashku me këto materiale atyre do tu dorëzohet edhe materiali i dokumenteve që deri në këtë moment prokuroria i ka siguruar.

“Kolegët bullgar gjatë ditës së sotme arritën në Prokurorinë Publike të Republikës së Maqedonisë së Veriut, ne nga institute I mjekëses ligjore kemi siguruar AND-t e familjarëve të viktimave dhe ato materiale gjatë ditës së nesërme do të dorëzohen tek pjesëtarët e Prokurorisë së Bullgarisë dhe së bashku me këto materiale atyre do tu dorëzohet edhe materiali i dokumenteve që deri në këtë moment prokuroria i ka siguruar”, tha Jovevski.

Continue Reading

Aktuale