Connect with us

Shqipëri

E pazakontë, gomari shkon të votojë në Shqipëri (VIDEO)

Published

on

Diçka e pazakontë ka ndodhur në Shqipëri, dje gjatë ditës së votimeve për Zgjedhjet Lokale. Përveç procesit zgjedhor, si i pazakontë për arsye të bojkotit të partive opozitare, kjo video po bën xhiron në rrjete sociale dhe medie të shumta, përcjell in7.

Në video shihet një burrë i moshës së mesme i shoqëruar nga gomari i tij, duke hyrë në oborrin e objektit ku zhvillohet procesi zgjedhor dhe tenton të hyjë edhe brenda vendvotimit.

“Edi Rama gati për votime” – shkruhej në pëlhurën më të cilën e kishin mbuluar gomarin.

Gjithsesi, gomari nuk ka arritur ta realizojë të drejtën për të votuar, pasi është penguar nga sigurimi dhe personat përgjegjës të Komisionit Zgjedhor.

Nuk votoi, por do të mbahet mend si ngjarja më e lezetshme e ditës së votimeve./in7.tv/

Video e marrë nga Gazeta Shqip

Continue Reading

Kosovë

Rama: Kosova ka përmbushur kriteret për liberalizim, BE-ja po turpërohet karshi saj

Published

on

By

Rama: Kosova ka përmbushur kriteret për liberalizim, BE-ja po turpërohet karshi saj

Kryeministri Edi Rama në një editorial për Politico.eu thotë se BE -ja po humb fytyrën me mbrojtësit e saj më të fortë, ndërsa thekson se nëse Ballkani Perëndimor nuk mund të vijë në BE, ndoshta BE -ja mund të vijë në Ballkanin Perëndimor.

Rama ka shtuar se Bashkimi Evropian po turpërohet karshi Kosovës, duke mos ju dhënë liberalizimin e vizave.

“BE -ja duhet të pranojë se po humb fytyrën me mbrojtësit e saj më të fortë, ndërsa përparimi ynë drejt anëtarësimit bllokohet nga vetëm një veto e çuditshme e kolateralit, Bullgaria. E njëjta pasiguri vlen edhe për Maqedoninë e Veriut, e cila ka shkuar aq larg sa ka ndryshuar emrin dhe për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, të cilët tani janë më pak të lirë të udhëtojnë se më parë, edhe pse i kanë përmbushur të gjitha kërkesat e BE-së”, ka deklaruar Rama.

Rama më tej ka shtuar se tetëmbëdhjetë vjet më parë, në Samitin e vitit 2003 Bashkimi Evropian-Ballkani Perëndimor në Selanik, na u tha se “e ardhmja e Ballkanit është brenda Bashkimit Evropian.

“BE-ja që atëherë ka përsëritur “mbështetjen e saj të qartë” për perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, pasi samitet mbahen tani çdo vit dhe të njëjtat deklarata përsëriten. Por, mund të jetë ende viti 2003. Në atë kohë, kryefjala e BE-së ishte “zgjerimi”. Tani, mbështetja e qartë e Evropës duket se është bërë e mundshme dhe ndoshta grindjet e brendshme të bllokut nënkuptojnë se premtimi për zgjerimin duhet të anulohet përkohësisht. Megjithatë, ne nuk presim thjesht BE-në. Ne po përgatitemi për të dhe po krijojmë mundësi për njerëzit tanë”, u shpreh kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Rama tutje bëri të qartë se synimi i Shqipërisë është integrimi në BE.

Continue Reading

Lajme

Basha sulmon Berishën: S’ka fuqi të mbledh organet, nuk lejoj bunkerizim në PD

Published

on

Lulzim Basha e la mbrojtjen përmes heshtjes ndaj akuzave të paraardhësit, dhe sulmoi ashpër Sali Berishën, duke e paralajmëruar se firmat e mbledhura për thirrjen e Kuvendit Kombëtar s’kanë pikën e vlerës.

Basha për herë të parë shpalosi pikëpamjen e tij duke dhënë motivin e aksionin politik të Sali Berishës përmes Foltores.

Kryetari i PD Basha tha se shumica qeverisë nuk do t’ja dali dot të bllokojë komisionin hetimor parlamentar për Francesko Beketin duke u fshehur pas konfidencialitetit. Gazment Bardhi paralajmëruar dorëzimin të hënën në Gjykatën Kushtetuese të kërkesën për shfuqizimin e vendimit të kuvendit në bllokimin e këtij komisioni.

Continue Reading

Lajme

Biznesmenit në Shqipëri ia presin gishtin dhe ia marrin 100 mijë euro

Published

on

Biznesmeni Nazim Çangu është sulmuar lidhur gjatë grabitjes të banesës së tij në Nikël të Fushë-Krujës.

Ngjarja ka ndodhur në orën 01:00 të së dielës, ku 10 persona të armatosur dhe të maskuar kanë hyrë në banesë dhe kanë vjedhur mbi 100 mijë euro.

Grabitësit e maskuar pasi kanë mbyllur në një nga dhomat e banesës gruan dhe 4 fëmijët, më pas kanë marrë biznesmenin Çangu, të cilin e kanë rrahur, dhunuar dhe gjuajtur me qytën e armë.

Duke e kërcënuar që të tregonte për çelësin e kasafortës, ata i kanë prerë edhe njërin gisht me gërshërë.

Ata kanë arritur të marrin çelësin e kasafortës ku mbante paratë dhe sendet me vlerë. Grabitësit kanë marrë para kesh dhe florinj, që arrijnë vlerën e mbi 100 mijë eurove.

Sipas informacioneve, grabitësit ishin të armatosur me pistoleta dhe kallashnikovë, ndërsa njëri prej tyre ishte i veshur me një uniformë policie.

Biznesmeni ndodhet në spital, ku po merr ndihmën e nevojshme nga mjekët.

Sipas policisë, po punohet për zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve.

“Më datë 24.10.2021, gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm, persona ende të paidentifikuar, kanë vjedhur me dhunë një shumë parash në banesën e shtetasit N. Ç., shërbimet e policisë dhe grupi hetimor, po punojnë intensivisht nën drejtimin e Prokurorisë Rrethit Gjyqësor Krujë për zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve”, njofton policia. /TCH/

Continue Reading

Aktuale