Connect with us

Lajme

Sot votohen ministrat e rinj

Published

on

Pas debatit dhjetë orësh ditën e djeshme, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut shkarkoi nga funksioni ministrin e Financave, Dragan Tevdovski, ministrin e Vetëqeverisjes Lokale, Suhejl Fazliu dhe ministrin pa resor i angazhuar për zbatimin e Marrëveshjes së Ohërit, Hazbi Lika.

Deputetët dje konstatuan dorëheqjen e ministrit të Kulturës, Asaf Ademi, ministrit të Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapsinor, Sadulla Duraku, ministrit të Bujqësisë Ljupço Nikollovski dhe ministrit pa resor, Zoran Shapuriq.

Në mbledhjen e caktuar për sot në rend dite do të jetë emërimi i ministrave të rinj. Ministrin e Bujqësisë do ta menaxhojë Trajan Dimovski, me ministrin e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor do të udhëheq Naser Nuredini, Hysni Ismaili, do të jetë në krye të ministrisë së Kulturës, Goran Milevski, në ministrin e Vetëqeverisjes Lokale, Sadulla Duraku do të menaxhojë me ministrin për Sistem Politik dhe Marrëdhënie mes Bashkësive.

Debati i djeshëm për rikonstruimin e Qeverisë i cili zgjati 10 orë kaloi në replika e kundër replika midis mazhorancës dhe opozitës. Në debat deputetët patën konfrontim edhe për Marrëveshjen e prespës dhe proceset eurointegruese të shtetit.

Vlen të theksohet se kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, mori në dorë ministrin e Financave, por pas raportimeve se është në kundërshtim me ligjin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, i njëjti u tërhoq dhe tha se do ta udhëheq këtë dikaster deri në zgjedhjen e ministrit të ri.

https://www.albeu.com/maqedoni/votohen-sot-ministrat-e-rinj/468607/

Continue Reading

Lajme

Të vetëm përballë Bdi-së? Ziadin Sela e zbulon nëse do të ketë një koalicion në zgjedhjet e ardhshme

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se është i gatshtëm të bisedojë me palët për zgjedhjet e ardhshme.

Sela tha se si fillim duhet të kuptojë nëse palët janë në të njëjtat interesa me Aleancën dhe më pas të punpjnë bashkarisht për ringritjen e këtij vendi.

“Jemi të gatshëm të diskutojmë”, u shpreh Sela./news33.tv

Continue Reading

Lajme

“Alternativa nuk ka mbajtur asnjë premtim” Sela: Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se Alternativa sapo u bë me qeverinë nuk ka mbajtur asnjë premtim të dhënë për luftën lundër korrupsionit dhe për shtetin e së drejtës.

Sela tha se shpreson që ata të dalin dhe të pranojnë që nuk kanë realizuar asnjë nga premtimet e dhëna.

“Pranohet qe ska realizuar asgjë. Shpresoj që ky subjekti tjetër të dalin dhe të pranojnë që skanë realizuar asgjë. Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin. Kanë qenë malipulatorë.”, tha Sela./news33.tv/

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela bën denoncimin e fortë: Qeveria rrogën e arsimtarëve e ndan për ushtarët partiak,kanë mundësi që të rrisin pagat

Published

on

Kryetari I ASH-së, Ziadin Sela, i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, tha se nëpër objekte shkollore prodhohen sasi të mëdha të kriptovalutave ku kryesisht janë shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së.

“Çfarë masa ka marrë policia apo qeveria kur dihet që në masë të madhe prodhohen kriptovaluta në objekte shkollore. Bëhet fjalë për shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së”, tha Sela.

Continue Reading

Aktuale