Connect with us

Lajme

Si e komentojnë partitë politike dorëheqjen e Memedit?

Published

on

Kuvendi pritet të konstatojë dorëheqjen e deputetit Vesel Memedi në seancën e radhës edhe pse akoma nuk dihet se kur do të caktohet ose kur do të realizohet ajo. Partitë politike gjatë ditës kanë komentuar dorëheqjen e Memedit nga funksioni i deputetit dhe largimin nga pushteti. Pasi u bë e ditur se në listën e kandidatëve për deputetë pas Memedit është Arta Toçi, kuadër i Aleancës për Shqiptarët, kreu i kësaj partie Ziadin Sela thotë se me këtë po rregullohet një padrejtësi të bërë pas zgjedhjeve ndaj subjektit të tij.

“Partisë tonë postin e deputetit ja ka dhënë populli me votë në vitin 2016 dhe ne nuk kemi si t’i ikim verdiktit të shprehur nga ana e popullit. Veprimin e Vesel Memedit unë nuk kam pse e komentoj. Mandati i tij ishte mandat i koalicionit “Aleanca për Shqiptarët” dhe në njëfarë forme po rregullohet një padrejtësi e bërë me vetë faktin që ja ktheu shpinën këtij koalicioni”-tha Ziadin Sela, kryetar i Aleancës për Shqiptarët.

Memedi, për shkak të largimit të ministrit të tij nga Vetëqeverisja Lokale, njoftoi edhe dorëheqjen e të gjithë drejtorëve nga drejtoritë të cilët i kanë takuar gjatë ndarjes së pushtetit. LSDM-ja e konsideron si e drejtë e vetë subjektit politik për të vendosur nëse dëshiron të vazhdojë me aktivitetet e pushtetit për përmirësimin e jetës së qytetarëve dhe proceset e integrimit.

“Ndryshimet që i filluam janë pikërisht në këtë drejtim, marrim përgjegjësi para qytetarëve që përparimi i vendit dhe prosperiteti ekonomik të vazhdojnë edhe më shumë. Gjithmonë ekziston mundësi për zhvillimin e bashkëpunimit, por, nëse ndonjëra nga partitë politike në kuadër të shumicës nuk e gjen veten në këtë koncept ose shpreh qëllimet që të mos jetë pjesë e tij e interpretojmë kryekëput si e drejtë e atij subjekti politik”, thonë nga LSDM-ja.

Nga BDI-ja, dorëheqjen e Memedit e konsiderojnë si hap të shpejtuar dhe shpresojnë që të rishqyrtojë vendimin.

“Dorëheqjen e Vesel Memedit e konsideroi si një hap të përshpejtuar ndërsa deklarata e dhënë dje nuk qëndron sepse BDI-ja dhe LSDM-ja nuk kanë pasur asnjë marrëveshje të drejtpërdrejtë në lidhje me postin e ministrit të Vetëqeverisjes Lokale. Shpresoj që Vesel Memedi do ta rishqyrtojë pozitën e tij dhe do të bëjë një vlerësim të duhur të bëhet pjesë e vazhdueshme e reformave që I kemi ndërmarrë dhe bashkërisht ta përfundojmë këtë mandat”-pohoi Artan Grubi, BDI.

Grubi shtoi se në këtë konstekt, Memedit i është ofruar edhe një post ministri pa resor. Kreu i RDK-së Vesel Memedi një ditë më parë shprehu revoltë ndaj vendimit të kryeministrit që në vend të Suhejl Fazliut në postin e ministrit të Vetëqeverisjes Lokale të emërohet Goran Milevski.

Fatlume Dervishi /ALSAT

Continue Reading

Lajme

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Published

on

By

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Për dy vëllezërit pa shtetësi të lindur, rritur e shkolluar në vendëlindjen e tyre në Kumanovë (rasti i paraqitur mbrëmë në Alsat M) të cilët nga muaj gusht i vitit të kaluar kanë aplikuar përsëri për marrjen e shtetësisë, kushdo që nuk zbaton ligjin do duhet të pergjigjet penalisht.

Dy janë momentet që duhet potencuar për byrokratët që guxojnë të jenë mbi ligjin:

1. Personat që kanë jetuar deri më 8 shtator 1991 në territorin e Republikës së Maqedonisë, marrin shtetësi vetëm me njërin nga dokumentet e përcaktuara. Pra, Agjencionit për Siguri Kombëtare-ANB, nuk i kërkohet mendim.

2. Edhe po të jetë parashtruar kërkesa nga “i huaj” për të cilët duhet të jep mendim ANB-ja, ai mendim nuk duhet të jepet më vonë së gjashtë muaj sepse me ndryshimet e fundit të ligjit thuhet: “Organi i cili vendos për paragrafin 1 pika 8 të ketij neni (fjala është për ANB- në) miraton vendim në afat prej gjashtë muajve pas parashtrimit të kërkesës së të huajit” .

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Lajme

Kriza energjetike problem për kompanitë!

Published

on

By

Kriza energjetike problem për kompanitë!

Kyetari i Odës Ekonomike Branko Azeski dhe Kryetari i OEMVP-së Mendi Qyra do të kërkojnë nga Qeveria që të zgjidhet problemi me krizën energjetike të bizneseve dhe kompanive. Mendi Qyra tha se do të mundohen të gjejmë zgjidhje edhe për të rinjtë që të mos ikin nga vendi.

“Një ndër problemet më të rëndësishme që ka biznesi sidomos mikro dhe biznesi i vogël është energjetika që ne sigurisht të kërkojmë nga Qeveria të gjejmë forma më të përshtatshme që të zgjidhet ky problem. Përveç problemin e energjetikës ne kemi problemin e resurseve njerëzore e cila për fat të keq të rinjtë edhe pjesa tjetër e popullatës po largohet nga Maqedonia dhe ne bëjmë ç’mos që të gjejmë forma të përshtatshme që ky problem të zbutet”, tha Mendi Qyra, kryetar i OEMVP.

“Ne do t’i përfaqësojmë interesat e bizneseve, kompanive, edhe në kushte kaq të vështira. Unë e di bagazhin e kolegut tim, dhe besoj që do t’i ndjek sukseset e tij të veprimtarisë”, theksoi Branko Azeski, kryetar i Odës Ekonomike.

Continue Reading

Aktuale