Connect with us

Lajme

Sela kërcënon se mbi kokën e Talat Xhaferit do të shkruajë grafite!

Published

on

Është ashpoërsuar debati në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, ku po diskutohet mbi rikonstruimin qeveritar dhe votimin e emrave të ministrave të rionj, të propozuar nga ana e Kryeministrit, Zoran Zaev. I ashpër në drejtimin e tij ka qënë Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, i cili ka akuzuar pushtetin për drejtësi selektive, korrupsion, zhytje në krim dhe presion ndaj të rinjve që duan liri. Në replikën e tij për të rinjtë që shkruajnë grafite nëpër qytete dhe për organizatorët e këtyre aksioneve të kërkuara nga MPB-ja, Sela paralajmëroi që të ndalohen presionet ndaj të rinjve duke kërcënuar se vetë ai do të marrë sprej dhe do të shkruajë grafite në sallën e Kuvendit.

“Në qoftë se duan organizator, atëherë unë po iu them. Në qoftë se edhe njëherë guxojnë që të marrin dikë se ka bërë grafite, ta pyesin dhe ta malltretojnë në polici, atëherë unë Ziadin Sela do të marr një sprej dhe këtu mbi kokën e Kryetarit të Parlamentit  do ta shkruaj ‘Poshtë BDI, ikni fëlliqësira’ edhe le ta dinë se kush është organizatori” – u shpreh i revoltuar kreu i Aleancës për Shqiptarët nga foltorjka e Kuvendit.

Ndërkohë nuk mund të rrinte pa reaguar edhe Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, i cili e paralajmëroi Selën se mbi kkokën e tij vetëm njëherë është hedhur ujë dhe më nuk do ta tolerojë atë, përcejll in7.tv.

https://www.facebook.com/aleancashqiptaret/videos/2307418559474014/

Continue Reading

Lajme

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Published

on

By

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Për dy vëllezërit pa shtetësi të lindur, rritur e shkolluar në vendëlindjen e tyre në Kumanovë (rasti i paraqitur mbrëmë në Alsat M) të cilët nga muaj gusht i vitit të kaluar kanë aplikuar përsëri për marrjen e shtetësisë, kushdo që nuk zbaton ligjin do duhet të pergjigjet penalisht.

Dy janë momentet që duhet potencuar për byrokratët që guxojnë të jenë mbi ligjin:

1. Personat që kanë jetuar deri më 8 shtator 1991 në territorin e Republikës së Maqedonisë, marrin shtetësi vetëm me njërin nga dokumentet e përcaktuara. Pra, Agjencionit për Siguri Kombëtare-ANB, nuk i kërkohet mendim.

2. Edhe po të jetë parashtruar kërkesa nga “i huaj” për të cilët duhet të jep mendim ANB-ja, ai mendim nuk duhet të jepet më vonë së gjashtë muaj sepse me ndryshimet e fundit të ligjit thuhet: “Organi i cili vendos për paragrafin 1 pika 8 të ketij neni (fjala është për ANB- në) miraton vendim në afat prej gjashtë muajve pas parashtrimit të kërkesës së të huajit” .

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Lajme

Kriza energjetike problem për kompanitë!

Published

on

By

Kriza energjetike problem për kompanitë!

Kyetari i Odës Ekonomike Branko Azeski dhe Kryetari i OEMVP-së Mendi Qyra do të kërkojnë nga Qeveria që të zgjidhet problemi me krizën energjetike të bizneseve dhe kompanive. Mendi Qyra tha se do të mundohen të gjejmë zgjidhje edhe për të rinjtë që të mos ikin nga vendi.

“Një ndër problemet më të rëndësishme që ka biznesi sidomos mikro dhe biznesi i vogël është energjetika që ne sigurisht të kërkojmë nga Qeveria të gjejmë forma më të përshtatshme që të zgjidhet ky problem. Përveç problemin e energjetikës ne kemi problemin e resurseve njerëzore e cila për fat të keq të rinjtë edhe pjesa tjetër e popullatës po largohet nga Maqedonia dhe ne bëjmë ç’mos që të gjejmë forma të përshtatshme që ky problem të zbutet”, tha Mendi Qyra, kryetar i OEMVP.

“Ne do t’i përfaqësojmë interesat e bizneseve, kompanive, edhe në kushte kaq të vështira. Unë e di bagazhin e kolegut tim, dhe besoj që do t’i ndjek sukseset e tij të veprimtarisë”, theksoi Branko Azeski, kryetar i Odës Ekonomike.

Continue Reading

Aktuale