Connect with us

Lajme

Reagon Këshilli i Europës: Zgjedhjet në Shqipëri i vëzhgon OSBE/ODIHR

Published

on

Zgjedhjet lokale të së dielës krahas vëzhguesve të OSBE-ODIHR, do të monitorohen edhe nga diplomatët e Ambasadës Amerikane, asaj Britanike dhe të Italisë.

Numrin më të madh të vëzhguesve aprovuar nga KQZ e ka ambasada amerikane me 20 diplomatë vëzhgues në terren dhe 19 përkthyes.

Katër diplomatë britanik dhe 3 përkthyes do të jenë në katër qarqe të ndryshme.

Ndërsa ambasada italiane do të ketë 4 diplomatë në terren sëbashku me 3 përkthyes.

Përfshirja e tre ambasadave të rëndësishme në procesin e monitorimit është një konfirmimin se nuk ka asnjë tërheqje nga data 30 Qershorit, pavarësisht se presidenti e c’dekretoi këtë datë.

Akredimi 54 diplomatëve dhe përkthyesve nga këto tre ambasada vjen një ditë më pas nga tërheqja për arsye sigurie të vëzhguesve të Kongresit të Autoriteteve Lokale të Këshillit të Europës që është një strukturë e Këshillit të Evropës.

Këtë zhvillim kreu opozitës Lulzim Basha e quajti si një tërheqje të Këshillit të Europës por Kongresi Autoriteteve Lokale të Këshillit të Europës nuk është Këshilli Europian.

Zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Evropës mbi situatën para zgjedhjeve lokale në Shqipëri deklaroi.

“Ne po e ndjekim me vëmendje situatën para zgjedhjeve të 30 qershorit në Shqipëri, të cilat duhet të zhvillohen në përputhje me të gjitha detyrimet dhe standardet ndërkombëtare për zgjedhje dhe po ashtu në përputhje me legjislacionin kombëtar. Në këtë kontest, ne duam të rikujtojmë se Këshilli i Evropës ka një marrëdhënie të gjatë dhe mjaft të konsoliduar me OSBE/ODIHR-in, i cili ka dërguar një mision për mbikëqyrjen e zgjedhjeve në Shqipëri”, është shprehur ai.

Pavarësisht këtij zhvillimi të përdorur politikisht nga opozita, zgjedhjet e të dielës do të monitorohen nga 150 vëzhgues afatshkurtër të OSBE-ODIHR, të cilëve paraditen e të enjtes iu shtuan edhe 8 analistë të tjerë tashmë të akredituar prej KQZ-s.

Sakaq ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë në njoftimet për shtetasit amerikan që jetojnë dhe punojnë në Shqipëri, u kërkon të qëndrojnë vigjilentë nëse do të jenë afër qendrave të votimit dhe numërimit. I paralajmëron ata të largohen menjëherë nga zona ku ka shenja për akte të dhunshme. Të bëjnë kujdes se me kë shoqërohen e të mbajnë një profil të ulët.

Top Channel

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale