Connect with us

Maqedonia e Veriut

Shkup, aksident i rëndë, një person ndërron jetë!

Published

on

Ka ndodhur aksident i rëndë trafiku në Shkup, ku një person ka humbur jetën dhe tre janë plagosur. Ndër të plagosurit janë dy policë, njofton Makfaks.

Sipas gjetjeve të para të Prokurorisë Publike në Shkup, aksidenti ka ndodhur kur një patrullë e policisë së trafikut ka ndaluar një automjet BMW me targa të Gostivarit që po ngiste me shpejtësi më të madhe se sa lejueshme.

Ndërsa zyrtarët e policisë bisedonin me shoferin e makinës, një kamion me regjistrim të Shkupit i ka goditur ata. Nga goditja, automjeti BMW ka marrë flakë dhe është djegur plotësisht. Kështu, në vend, ka humbur jetën pasagjeri në makinë.

Me urdhër të prokurorit publik, autopsia do të kryhet mbi personin e vdekur, ndërsa mostra të gjakut dhe urinës do të merren nga shoferi i kamionit me qëllim të shqyrtimit të pranisë së alkoolit ose substancave të tjera që mund të ndikojnë në aftësinë e tij për të menaxhuar një automjet.

Një inspektim i jashtëzakonshëm teknik do të kryhet në kamion me qëllim të përcaktimit të shkaqeve të aksidentit.

Shkup: Një person ka humbur jetën dhe dy policë janë plagosur pasi i ka goditur një kamion

Continue Reading

Lajme

Vrapçisht, dalja më e ulët në votime deri më tani

Published

on

Komisioni Shtetëror Zgjedhor ka bërë të ditur se deri në orën 11:00 dalje më të madhe në votime ka në Komunën e Novacit me 25.84%, e ndjekur nga Kriva Pallanka me 20.44% dhe Vevçani me 18.61%.

Dalje më të ulët ka në Komunën e Vrapçishtit me 4.92%. /SHENJA/

Continue Reading

Lajme

Kohë shtesë për vendet ku është ndërprerë votimi, thonë nga KSHZ

Published

on

Nga KSHZ thonë se deri më tani nuk është raportuar për ndërprerje të votimit më tepër se tre orë, përcjell Alsat. Lubka Guguçevska nga KSHZ sot deklaroi se ka pasur vonesa për shkak të problemeve me aparatet për fingerprint, por që koha e votimit do të kompensohet në ato vendvotime ku ka pasur vonesa.

“Sa i përket ndërprerjes së votimit. Kemi raste në shumë vendvotime. Në rast se ndërprerja ka qenë më pak se një orë, votimi do të përfundojë në ora 19:00. Nëse ndërprerja ka zgjatur një deri në tre orë, në këtë rast do të vazhdohet për aq sa ka zgjatur ndërprerja. Nëse ndërprerja ka qenë dy orë, atëherë do të vazhdohet votimi deri në ora 21:00”, deklaroi Lubka Guguçevska, zëdhënëse e KSHZ-së.

Continue Reading

Lajme

Zgjedhjet lokale, KSHZ: Jehona e votuesve deri në ora 11 është 10,22 për qind

Published

on

Komisioni Shtetërorë i Zgjedhjeve në konferencën e sotme për shtyp në ora 11:30, njoftoi se nga të dhënat e 2.544 vendvotimeve, respektivisht nga 73.1 për qind e vendvotimeve, deri në ora 11:00 kanë votuar gjithsej 135.906 qytetarë, gjegjësisht 10,22 për qind, shkruan Alsat. Nga KSHZ njoftojnë se më së paku votues deri në ora 11 janë regjistruar në Vrapçishtë.

“Më tepër dalje ka në komunën Novaci me 25.84 për qind, Kriva Pallanka me 20,44 për qind, Vevçani me 18.61 për qind. Ndërsa komuna me më së paku votues deri në ora 11 është Vrapçishta me 4.92 për qind”, tha Lubka Guguçevska nga KSHZ.

Continue Reading

Aktuale