Connect with us

Lajme

Askush nuk merret me të drejtat dhe problemet e gazetarëve

Published

on

Askush nuk merret me gazetarët dhe të drejtat atyre. Ata paguhen pak dhe shpenzimet i kanë të mëdha, nuk kanë siguri dhe shpesh ndjehen në rrezik gjatë procesit të punës, u tha sot në debatin “Gazetaria jashët Shkupit – gjendja dhe sfidat” organizuar nga Platforma për gazetari investigative dhe analizë, PINA, që u mbajt në Tetovë në hapësirat e qendrës LOJA, transmeton Portalb.mk.

Në Maqedoninë e Veriut është diskutuar shpesh dhe vazhdon të jetë temë debati liria e fjalës së gazetarëve, të drejtat e tyre dhe sa ata mund të kryejnë lirshëm profesionin e tyre. Sipas gazetarëve prezent në debatin e sotëm, ata përveç problemeve të lartpërmendura nuk paguhen mjaftueshëm dhe janë të stërngarkuar me punë.

“Kemi ngelur shumë pak gazetarë në Tetovë në krahasim me të kaluarën, mund të ua numëroj sa kemi ngelur. Kjo na vështirëson punën sepse i gjithë angazhimi bie mbi një person”, tha Zoran Andonov nga Sdk.

Nga ana tjetër Aleksandar Samarxhiev nga MIA thotë se është shumë e vështirë që vetëm një gazetar të mbulojë ngjarjet ditore në Tetovë. Numri i paktë i gazetarëve, sipas tij, vjen si rezultat i kostove që ka ky profesion por edhe kushteve jo të mira të punës.

“Kur ka më shumë se sa një ngjarje brenda ditës është shumë e vështirë që një gazetar i vetëm t’i mbulojë të gjitha vetë, plus pastaj që ka kosto”, tha Samarxhiev.

Bashkim Sulejmani nga Alsat tha se vetë fakti se në debat nuk ka prezent redaktorë dhe njerëz të tjerë vendimmarrës të mediave tregon se diskutimet e tilla përfundojnë gjithmonë në vesh të shurdhër.

“Duhet të ketë debate mes redaktorësh dhe njerëz të tjerë të mediave të cilët duhet të dëgjojnë problemet me të cilat ballafaqohemi ne, që bisedat e tilla të mos përfundojnë në vesh të shurdhër”, tha Sulejmani.

Pas debatit u shfaq edhe filmi dokumentar “Dafne ekzekutimi”.

Continue Reading

Lajme

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Published

on

By

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Për dy vëllezërit pa shtetësi të lindur, rritur e shkolluar në vendëlindjen e tyre në Kumanovë (rasti i paraqitur mbrëmë në Alsat M) të cilët nga muaj gusht i vitit të kaluar kanë aplikuar përsëri për marrjen e shtetësisë, kushdo që nuk zbaton ligjin do duhet të pergjigjet penalisht.

Dy janë momentet që duhet potencuar për byrokratët që guxojnë të jenë mbi ligjin:

1. Personat që kanë jetuar deri më 8 shtator 1991 në territorin e Republikës së Maqedonisë, marrin shtetësi vetëm me njërin nga dokumentet e përcaktuara. Pra, Agjencionit për Siguri Kombëtare-ANB, nuk i kërkohet mendim.

2. Edhe po të jetë parashtruar kërkesa nga “i huaj” për të cilët duhet të jep mendim ANB-ja, ai mendim nuk duhet të jepet më vonë së gjashtë muaj sepse me ndryshimet e fundit të ligjit thuhet: “Organi i cili vendos për paragrafin 1 pika 8 të ketij neni (fjala është për ANB- në) miraton vendim në afat prej gjashtë muajve pas parashtrimit të kërkesës së të huajit” .

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Lajme

Kriza energjetike problem për kompanitë!

Published

on

By

Kriza energjetike problem për kompanitë!

Kyetari i Odës Ekonomike Branko Azeski dhe Kryetari i OEMVP-së Mendi Qyra do të kërkojnë nga Qeveria që të zgjidhet problemi me krizën energjetike të bizneseve dhe kompanive. Mendi Qyra tha se do të mundohen të gjejmë zgjidhje edhe për të rinjtë që të mos ikin nga vendi.

“Një ndër problemet më të rëndësishme që ka biznesi sidomos mikro dhe biznesi i vogël është energjetika që ne sigurisht të kërkojmë nga Qeveria të gjejmë forma më të përshtatshme që të zgjidhet ky problem. Përveç problemin e energjetikës ne kemi problemin e resurseve njerëzore e cila për fat të keq të rinjtë edhe pjesa tjetër e popullatës po largohet nga Maqedonia dhe ne bëjmë ç’mos që të gjejmë forma të përshtatshme që ky problem të zbutet”, tha Mendi Qyra, kryetar i OEMVP.

“Ne do t’i përfaqësojmë interesat e bizneseve, kompanive, edhe në kushte kaq të vështira. Unë e di bagazhin e kolegut tim, dhe besoj që do t’i ndjek sukseset e tij të veprimtarisë”, theksoi Branko Azeski, kryetar i Odës Ekonomike.

Continue Reading

Aktuale