Connect with us

Lajme

Anëtarësim në BE pas vitit 2025, thotë Kryeministri Zaev

Published

on

Dy gazeta gjermane sot kanë publikuar intervista me kryeministrin Zoran Zaev, ndërsa “Frankfurter Allgemeine Zeitung” ka publikuar edhe reportazh nga pjesëmarrja e Zaevit në debatin në Austri gjatë fundjavës.

Në prag të takimit të nesërm të Këshillit të Ministrave të Jashtëm të BE-së, gazeta “Handelbllat” e përcjell optimizmin e Zaevit se vendi i tij do të merr vendim pozitiv.

“Pres përfundime të qarta dhe pozitive, të cilat do të konfirmojnë se këtë vit do të fillojmë negociatat për anëtarësim dhe do të marrim motivim shtesë për procesin reformues në Maqedoninë e Veriut”, tha Zaev, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Sa i përket skenarit optimist për anëtarësim në BE, Zaev thotë se kjo do të varet nga të dyja palët.

“Në 2025 ose 2030 do të bëhemi anëtarë të BE-së. Nuk e di. Çështja është kur ne do të jemi të gatshëm për Evropën, dhe kur Evropa do të jetë e gatshme për ne. Të dy palët janë të rëndësishme. Më e rëndësishme është që reformat në këtë rrugë të jenë në të mirë të vendit”, tha Zaev.

Për takimin me Merkelin në Berlin gjatë javës së kaluar, ai tha se ka qenë inkurajues dhe pozitiv.

https://telegrafi.com/zaev-anetaresimi-ne-mes-viteve-2025-dhe-2030/

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale